Z artykułu dowiesz się
r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Wiadomości>Bobry powodują coraz większe szkody. Rolnicy chcą ograniczenia ich populacji
Bobry powodują coraz większe szkody. Rolnicy chcą ograniczenia ich populacji
23.02.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał
Izba rolnicza chce, aby rząd zajął się problemem szkód w uprawach rolniczych wyrządzanych przez bobry. Samorząd rolniczy wskazuje, że w ciągu 20 lat populacja gryzonia wzrosła niemal 6-krotnie! Gdzie bobry generują największe szkody i jak rolnik może starać się o odszkodowanie za straty wywołane przez gryzonia?
x
Rolnicy wskazują, że przez bobry dochodzi do niszczenia upraw
Bobry europejskie to zwierzęta wodno-lądowe, które potrafią przebywać pod wodą nawet 15 minut. Terytorium jednej rodziny bobrów europejskich obejmuje 1–4 km cieku, a odległość żerowania nie przekracza 20 metrów od brzegu.
r e k l a m a
Rolnicy natomiast wskazują, że bobry powodują wiele szkód w uprawach oraz niszczą łąki i pastwiska. Gospodarze zgodnie mówią, że bobry to zwierzyna, która jest własnością państwa, więc rząd powinien bardziej zainteresować się kłopotami gospodarzy i im pomóc. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych podniósł temat populacji bobrów, która ciągle rośnie.
– Ich obecność prowadzi do szkód na obszarach uprawnych. Samorząd rolniczy chce ograniczenia ich populacji tam, gdzie występuje największe zagęszczenie bobrów, m.in. na Podkarpaciu – wskazuje KRIR.
Tamy budowane na rzekach i rowach melioracyjnych, przyczyniają się do podtapiania użytków rolnych, czasem uniemożliwiając prace rolnicze. Zdarza się także, że z powodu tam zostają uszkodzone drogi i tory oraz podtopione mieszkania, a nory prowadzą do przerwania grobli w sztucznych zbiornikach wodnych.
Liczba bobrów w Polsce rośnie z roku na rok
Izby rolnicze wskazują w piśmie do Ministerstwa Środowiska i Klimatu, że populacja bobrów ciągle rośnie. Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny na podstawie informacji Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, populacja bobrów w Polsce w ostatnich latach wynosiła odpowiednio:
- 2000 r. - ponad 24 tysiące bobrów,
- 2005 r. - ponad 40 tys.,
- 2010 r. - prawie 69 tys.,
- 2015 r. - ponad 100 tys.,
- 2018 r. - blisko 130 tys.,
- 2019 r. - ok. 137 tys. osobników.
Warto podkreślić, że po drugiej wojnie światowej populacja bobra w Polsce była zagrożona wyginięciem. Obok żubra bóbr jest symbolem ochrony przyrody. Zwierzęta te można obecnie znaleźć w każdym zakątku Polski.
W jaki sposób rolnicy mogą dochodzić odszkodowania za szkody wyrządzane przez bobry?
Procedurę uzyskiwania odszkodowania należy rozpocząć od złożenia stosownego wniosku do regionalnego dyrektora ochrony środowiska, który powinien dokonać oględzin i oszacowania szkód. Na etapie oględzin i spisywania protokołu bardzo istotnym jest możliwie precyzyjne wskazanie szkód oraz ich rozmiarów. Niestety, szkody wyrządzone przez bobry mają swoją specyfikę, które polega na tym, że np. w groblach oprócz widocznych otworów, wewnątrz grobli znajdują się korytarze, które łączą poszczególne nory, a tym samym w znaczący sposób osłabiają konstrukcję grobli.
Generalnie odszkodowanie ustalone przez RDOŚ lub dyrektora parku narodowego powinno pokryć straty spowodowane działalnością bobrów.
Co do zasady, odszkodowanie uzyskane od Skarbu Państwa powinno umożliwić przywrócenie np. grobli do stanu sprzed uszkodzenia przez bobry. Ustalenia jednak wymaga, czy dla osiągnięcia określonego celu wystarczającym będzie zasypanie dziur, czy też odbudowa grobli. Każda z tego rodzaju spraw ma swoją specyfikę i wskazane jest ustalenie jaka jest wartość szkody już na etapie procedury przedsądowej (poszkodowany powinien znać swoje oczekiwania co do wysokości odszkodowania).
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay
Natalia Marciniak-Musiał
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a