Rolnicy w UE ograniczają produkcję bydła. Pogłowie najniższe od 20 lat
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy w UE ograniczają produkcję bydła. Pogłowie najniższe od 20 lat

16.03.2022autor: Magdalena Szymańska

Choć spadek pogłowia bydła w unijnej wspólnocie nie jest tak duży, jak w przypadku świń, to na koniec ubiegłego roku stado bydła w stosunku do końca 2020 r. było o 844 tys. sztuk, tj. o 1,1%, mniejsze i liczyło 75,65 mln sztuk. Tak małego stada bydła nie było w Unii Europejskiej od ponad 20 lat. Samo pogłowie krów mlecznych spadło natomiast w analizowanym czasie o 1,5% do 20,2 tys. sztuk.

W Polsce i w Irlandii nieco inaczej

Francuzi, którzy utrzymują najwięcej bydła i krów mlecznych w UE zmniejszyli oba stada o ponad 2%. Pogłowie bydła spadło tam o 2,7% (do 17,3 mln sztuk), w tym krów mlecznych o 2,5% (3,3 mln sztuk). Niemcy drugi największy producent bydła oraz drugi kraj pod względem rozmiaru stada krów mlecznych, zredukowały zarówno pogłowie bydła ogółem jak i krów mlecznych o 2,3%, odpowiednio do 11 oraz 3,8 mln sztuk.

Polska, która jest na piątym miejscu pod względem pogłowia bydła ogółem oraz trzecim, jeśli chodzi o krowy mleczne w UE, odbiega od trendu spadkowego w przypadku bydło ogółem, ale wpasowuje się w trend spadkowy, jeśli chodzi o krowy mleczne. Na koniec ubiegłego roku było u nas o 1,5% więcej bydła, tj. łącznie ok. 6,4 mln sztuk niż na koniec 2020 r., ale o 4,3% mniej krów, tj. około 2 mln. Dla porównania w 2018 r. utrzymywano u nas niecałe 6,2 mln sztuk bydła, a stado krów mlecznych liczyło ponad 2,2 mln sztuk.

Jedynym krajem spośród unijnej czołówki, gdzie w analizowanym okresie, wzrosło zarówno pogłowie bydła ogółem jak i krów była Irlandia. Liczebność bydła zwiększyła się tam o 1,8% do 6,6 mln, a krów mlecznych o 3,4% do 1,5 mln.

r e k l a m a

Hiszpanie nie odpuszczają

Na koniec 2021 r. w UE utrzymywano 141,56 mln świń, co było wynikiem o 4,32 miliona sztuk lub 3% niższym, niż na koniec 2020 r. Pogłowie loch spadło natomiast aż o 3,6% do niespełna 10,85 mln sztuk. W unijnej spólnocie są tylko dwa kraje, które nie poddały się temu trendowi. Pierwszym jest Hiszpania, największy producent świń w UE, a drugim Rumunia (dziewiąta na tej liście). Hiszpania zwiększyła stado świń o ponad 5% do 34,45 mln sztuk, w tym loch o niecałe 2% do 2,7 mln sztuk.

Polska wraz z Niemcami należą do tych krajów, gdzie liczebność świń spadła najbardziej

W Niemczech, drugim po Hiszpanii producencie świń w UE stado trzody chlewnej zredukowano o ponad 9% do 23,6 mln, w tym loch o 7,3% do 1,6 mln. W Polsce z kolei (szóstym producencie świń w UE) pogłowie trzody chlewnej spadło o prawie 13% do 10,2 mln sztuk, w tym loch o prawie 20% do zaledwie 654 tys. sztuk.

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozwój gospodarstwa mlecznego zatrzymany przez wysokie ceny materiałów budowlanych

W gospodarstwie Ryszarda Lipki obora dla krów mlecznych jest zapełniona, a powiększenie stada bez inwestycji budowlanej jest niemożliwe. Gospodarz rozważa ewentualną rozbudowę obory, ale podkreśla, że przy obecnych kosztach produkcji takie rozwiązanie nie wchodzi w rachubę.

czytaj więcej
Bydło mleczne

"Rosja najechała Ukrainę, gdzie uprawiam zboże i hoduję bydło" – jak sobie radzi rolnik?

- Kiedy zostałem rolnikiem, wiedziałem, że będę musiał stoczyć symboliczną wojnę przeciwko tradycyjnym wrogom produkcji żywności: szkodnikom, chwastom i chorobom. Nie spodziewałem się, że znajdę się w prawdziwej strefie wojny ze śmiertelnym wrogiem. Ale tak się stało, gdy Rosja najechała Ukrainę, miejsce, w którym uprawiam zboże i hoduję bydło – mówi Kees Huizinga, Holender, który od 20 lat gospodarzy w Ukrainie. Jak radzi sobie obecnie producent mleka, świń i warzyw?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)