Rolnicy i pszczelarze działają razem dla dobra zapylaczy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy i pszczelarze działają razem dla dobra zapylaczy

26.08.2020autor: Marek Kalinowski

Pszczoła miodna to najbardziej znany z gatunków zapylaczy. Z raportu „Sektor pszczelarski w Polsce 2019” wynika, że w Polsce mamy około 1,68 mln rodzin pszczoły miodnej pod opieką 77 tys. pszczelarzy. 

Aktywność pszczół i owadów zapylających ma bez wątpienia znaczący wpływ na wielkość i jakość plonu. Aż 264 gatunki roślin uprawianych na świecie są całkowicie lub częściowo uzależnione od zapylania, a około 1/10 masy żywności na świecie pochodzi z roślin zapylanych przez owady.
Dobrostan zapylaczy zależy od współpracy pszczelarzy i rolników, a jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR), jest ona dobra. Obecnie większość pszczelarzy (74%) współpracuje z rolnikami. 65% ankietowanych pszczelarzy określa tę współpracę jako dobrą lub bardzo dobrą. Wśród rolników i sadowników odsetek zadowolonych ze współpracy wyniósł 90%. Pszczelarze często współpracę rozpoczynają od sprawdzenia dostępności miejsca dla pasieki i kontaktują się z właścicielem. Zainteresowani rolnicy tak planują prace na polu lub w sadzie, w tym zabiegi ochrony roślin, aby wykonywać je bezpiecznie dla pszczół i innych owadów.

r e k l a m a
Współpraca rolnika i pszczelarza jest niezbędna do tworzenia zrównoważonego rolnictwa. Dlatego angażujemy się w propagowanie takiej współpracy opartej na partnerskich zasadach i poszanowaniu specyfiki pracy obu stron. To jedno z przesłań prowadzonej przez nas ogólnopolskiej kampanii #PomagamyPszczołomBezLipy” – powiedziała Aleksandra Mrowiec, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.

"Pszczelarz Roku" nagrodą za dobre praktyki pszczelarskie

Dobre praktyki pszczelarskie nagradza już od 6 lat Fundacja Akademia Pszczelarstwa i Zrównoważonego Rozwoju, organizator Ogólnopolskiego Konkursu „Pszczelarz Roku”. Tegoroczny konkurs obejmuje również współpracę z rolnikami, a do grona partnerów wydarzenia dołączyło Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, które wspólnie z Fundacją przygotowało specjalną nagrodę dla najlepszej pary pszczelarz-rolnik za współpracę przekładającą się na obopólne zyski. Laureatów poznamy wkrótce.


Marek Kalinowski
Za informacją PSOR

Zdjęcie: Pixabay
autor Marek Kalinowski

Marek Kalinowski

Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”

<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy skarżą się na działania ubezpieczycieli. Raport rzecznika finansowego

Niemal każdego dnia do rzecznika finansowego trafiają skargi od rolników na działalność ubezpieczycieli. Interwencje najczęściej dotyczą nieprawidłowości w ubezpieczeniach upraw oraz budynków rolnych. Eksperci biura rzecznika finansowego przeanalizowali ponad 2 tys. takich skarg.

czytaj więcej

Koronawirus a zasiłek dla rolnika i domownika

Jesteśmy z mężem rolnikami. Przebywaliśmy na kwarantannie ze względu na syna, który miał w pracy kontakt z osobą zakażoną. Córka jest uczennicą szkoły średniej. Czy córce należy się zasiłek za okres kwarantanny, tak jak mężowi i mnie?

czytaj więcej

Jakimi sposobami walczyć ze zgnilizną twardzikową w rzepaku?

Przy powszechnej odporności najnowszych odmian rzepaku na suchą zgniliznę kapustnych, to zgnilizna twardzikowa wyrasta na główny problem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)