Rolnicy czują się dyskryminowani ze względu na zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy czują się dyskryminowani ze względu na zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa

14.09.2021autor: Magdalena Szymańska

– Przeczytałem w „Tygodniku”, iż wymiana pieca na nowy z programu „Czyste powietrze” możliwa będzie tylko do końca tego roku. Nie zwlekając, zabrałem się za załatwianie formalności. Okazało się, że muszę z tym jednak poczekać, ponieważ obecnie gmina nie może wydać mi zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa. Poczułem się dyskryminowany – relacjonuje nasz Czytelnik.

Dlaczego gmina nie może wydać zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa?

Niestety, jak się okazuje, każdego roku w okresie od 1 sierpnia do dnia publikacji obwieszczenia prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, tj. nie później niż do 23 września, gmina nie ma możliwości ustalenia wysokości dochodu z gospodarstwa rolnego. Tym samym nie może wydać zaświadczenia o dochodach osobie fizycznej, jeżeli członek jej gospodarstwa domowego uzyskuje dochody z gospodarstwa rolnego.

Jeśli nasz Czytelnik chciał skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania z programu „Czyste powietrze”, musiał przedstawić aktualne zaświadczenie z urzędu gminy o dochodach w przeliczeniu na jednego członka gospodarstwa domowego. Zaświadczenie jest ważne przez trzy miesiące od daty wystawienia. Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na potrzeby wydania zaświadczenia o dochodach w celu złożenia go z wnioskiem o podwyższony poziom dofinansowania z programu „Czyste powietrze” ustalana jest na podstawie różnych dochodów, o czym decyduje data złożenia wniosku i wystąpienia o wydanie zaświadczenia o dochodach. Jeśli dzieje się to od 1 stycznia do 31 lipca danego roku, pod uwagę brane są dochody osiągnięte w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym składa się wniosek, czyli za dwa lata wstecz. Jeśli natomiast od 1 sierpnia do 31 grudnia – dochody osiągnięte w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, czyli za ubiegły rok.

r e k l a m a

Rolnik może prosić o zaświadczenie w innym terminie

Jak wyjaśniło biuro prasowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wnioskodawca ma dużą elastyczność w wyborze terminu złożenia wniosku o dofinansowanie. W związku z powyższym, przerwa w wydawaniu zaświadczeń przez gminy, w sytuacji gdy pod uwagę należy brać dochód z gospodarstwa rolnego, nie powinna być uciążliwa. NFOŚiGW zwraca uwagę, iż nabór wniosków o dofinansowanie w ramach „Czystego powietrza” prowadzony jest w sposób ciągły, tzn. przez wszystkie miesiące w roku, bez przerw, aż do zakończenia jego trwania, tj. do 2027 roku włącznie. Ponadto rozpoczęcie przedsięwzięcia, tj. poniesienie pierwszego kosztu kwalifikowanego przez wnioskodawcę, może nastąpić nawet sześć miesięcy przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie.

Nasz Czytelnik nie ma więc innego wyjścia, jak poczekać do 23 września. Aczkolwiek trudno dziwić się jego oburzeniu, ponieważ w przypadku osób osiągających inne dochody niż z rolnictwa taka sytuacja nie występuje.

– A co, gdy ze względu na tę przerwę nie wystarczy dla mnie pieniędzy i nie otrzymam dotacji? – martwi się nasz Czytelnik.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

BioExpo 2021: Czy rolnictwo ekologiczne może opłacać się rolnikowi?

W jaki sposób rolnik może przejść z konwencjonalnej produkcji rolniczej na ekologiczną i jak przebiega proces certyfikacji ekologicznej gospodarstwa. Na co należy zwrócić uwagę rozpoczynając rolnictwo ekologiczne, jak i gdzie szukać odbiorców żywności eko oraz jakie są trendy na tym rynku. M.in takie zagadnienia będą poruszane podczas Kongresu BioExpo 2021.

czytaj więcej

Agro Sieć Maszyny chce dawać rolnikom wyższe rabaty na maszyny John Deere

Agro Sieć Maszyny to autoryzowany diler John Deere. Obecnie odpowiada za sprzedaż maszyn tej marki w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim oraz w powiecie sierpeckim i płockim. W związku z reorganizacją sieci sprzedaży John Deere’a w Polsce od listopada maszyny amerykańskiego koncernu będzie dostarczać na znacznie większym terenie, który obejmować będzie północno-zachodni obszar naszego kraju. Reorganizacja ma spowodować konkretne korzyści dla rolników. Agro Sieć Maszyny działając na większym obszarze zwiększy swoją sprzedaż, co ma przełożyć się na konkurencyjne ceny i jeszcze bardziej profesjonalną obsługę. O wprowadzanych zmianach z Łukaszem Madejem, prezesem Agro Sieć Maszyny i Maciejem Kaliszem, dyrektorem zarządzającym spółką rozmawia Tomasz Ślęzak

czytaj więcej

Czyste powietrze 2021: dotacje do pieców węglowych tylko do końca roku

Budujesz dom? Zamierzasz wymienić stary piec na nowy? Musisz wiedzieć, że zakup i montaż kotła na węgiel z programu „Czyste powietrze” jest możliwy tylko do końca roku. Zwiększono za to dofinansowanie do kotłów na pellet o podwyższonym standardzie. Jakie jeszcze zmiany wprowadzono w tym programie od lipca?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)