Agro Sieć Maszyny chce dawać rolnikom wyższe rabaty na maszyny John Deere
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Agro Sieć Maszyny chce dawać rolnikom wyższe rabaty na maszyny John Deere

11.09.2021autor: Tomasz Ślęzak

Agro Sieć Maszyny to autoryzowany diler John Deere. Obecnie odpowiada za sprzedaż maszyn tej marki w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim oraz w powiecie sierpeckim i płockim. W związku z reorganizacją sieci sprzedaży John Deere’a w Polsce od listopada maszyny amerykańskiego koncernu będzie dostarczać na znacznie większym terenie, który obejmować będzie północno-zachodni obszar naszego kraju. Reorganizacja ma spowodować konkretne korzyści dla rolników. Agro Sieć Maszyny działając na większym obszarze zwiększy swoją sprzedaż, co ma przełożyć się na konkurencyjne ceny i jeszcze bardziej profesjonalną obsługę. O wprowadzanych zmianach z Łukaszem Madejem, prezesem Agro Sieć Maszyny i Maciejem Kaliszem, dyrektorem zarządzającym spółką rozmawia Tomasz Ślęzak

Jesteście największym dilerem marki John Deere w Polsce. Niebawem znacznie zwiększycie teren waszej działalności. Kiedy to nastąpi i jakie zmiany wymusi to w firmie?

Łukasz Madej: – Oficjalny terminy to 1 listopada. Od tego momentu będziemy odpowiadać za sprzedaż maszyn John Deere na terenie Polski Północno-Zachodniej. Aktualnie zatrudniamy 150–160 pracowników. Mamy sześć oddziałów. Intensywnie wdrażamy organizacyjne zmiany. Będziemy mieć trzy nowe punkty dilerskie na terenie powiatu koszalińskiego, stargardzkiego oraz jedną lokalizację dedykowaną dla województwa wielkopolskiego i lubuskiego. To pokazuje kierunek zmian w ramach strategii „Dealer Jutra 3.0”.

r e k l a m a
Maciej Kalisz: – Będą to duże oddziały. W nowych lokalizacjach budynki będą miały powyżej 1000 m2. Każdy oddział będzie zatrudniał około 20 pracowników. Nasz plan zakłada, aby w każdej lokalizacji od samego początku było co najmniej 10 serwisantów. W naszej firmie nie będzie oddziałów małych. Tylko duże mają sens. Chodzi o zapewnienie i utrzymanie odpowiedniej jakości sprzedaży i przede wszystkim usług. Każdy oddział musi mieć zapewnioną najlepszą obsługę w sezonie, dostępną od godziny 7 do 21. Chodzi o odebranie telefonu, zapewnienie pomocy, rozwiązanie kłopotu klienta.

Agro Sieć Maszyny słynie z tego, że w sezonie błyskawicznie jest w stanie dokonać napraw sprzętu i dostarczyć niezbędne części zamienne. W Chełmnie, gdzie jest centrala, znajduje się magazyn części, w którym na stanie jest ponad 90 procent części zamiennych do maszyn John Deere. Czy w związku z powiększonym terytorium działania czas napraw się wydłuży?

Łukasz Madej: – Nic się nie zmieni. Nadal napraw i czynności serwisowych będziemy dokonywać błyskawicznie. Planujemy otworzyć drugi centralny magazyn części, który będzie obsługiwał klientów z Wielkopolski, województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego. Dostępność części od ręki będzie sięgała 93–94 proc. Oznacza to, że tyle będziemy mieli elementów do wymiany dla maszyn John Deere naszych klientów.

Wielu dotychczasowych klientów John Deere wyraża spore obawy związane ze zmniejszoną ilością dilerów marki. Ograniczona zostanie konkurencja między nimi. Czy wprowadzane zmiany i większe terytorium działania oznacza wzrost cen?

Maciej Kalisz: – W przeszłości pojawiały się zarzuty rolników, że części zamienne są tańsze w Niemczech niż w Polsce. Dilerzy u naszych sąsiadów działali na większą skalę, co powodowało określone korzyści dla ich klientów. Teraz to my będziemy mogli oferować naszym klientom znacznie więcej korzyści wynikających ze zwiększonej skali działania. Kupować będziemy w pakietach nie za kwotę X tylko za kwotę 5 razy X większą, co przełoży się na większe nasze rabaty a tym samym na większe rabaty a tym samym większe rabaty dla klientów.

Łukasz Madej: – Będziemy mieć więc lepszą dostępność i bardziej atrakcyjną cenę. To będzie korzystna zmiana zarówno dla rolników, jak i dla nas. Więcej sprzedamy a nasi klienci skorzystają z rabatów, które uzyskamy składając duże zamówienia u producenta.

Łukasz Madej, prezes Agro Sieć Maszyny i Maciej Kalisz, dyrektor zarządzający spółką

  • Łukasz Madej, prezes Agro Sieć Maszyny i Maciej Kalisz, dyrektor zarządzający spółką


Maciej Kalisz: – Nasza obsługa będzie bardziej konkurencyjna. Wynikać to będzie ze skali działania. Kupując hurtowe ilości danej części będziemy mieli u producenta dostęp do zupełnie innego poziomu rabatów. W przeszłości nie było to możliwe. Zakup tira części nie jest sztuką. Trzeba jednak umieć je potem sprzedać. Mając dostęp do większego grona rolników będziemy mogli im zaoferować lepsze ceny. Dzielić się z nimi uzyskiwanymi rabatami.

Łukasz Madej: – Kiedy kilka lat temu działaliśmy na mniejszą skalę w sezonie mieliśmy dostępność do części za kwotę kilku milinów złotych. Dziś przed głównym sezonem żniw mieliśmy części w naszych magazynach za kwotę 12 mln zł. W kolejnym sezonie z racji większej skali działalności będziemy mogli zakupić ich jeszcze więcej, bo za kwotę 25 mln zł.

Czy poziom rabatów uzyskiwanych w John Deere dotyczyć będzie także nowych maszyn?

Maciej Kalisz: – Zdecydowanie tak. Już teraz jesteśmy u producenta w stanie zamówić od razu 300–400 ciągników na sezon. Jeszcze dwa lata temu było to niemożliwe. Większa skala działalności to lepsza dostępność maszyn i warunki dla klienta. W przypadku maszyn obowiązuje taka sama zasada jak w częściach. Im więcej kupujemy, tym kupujemy taniej. Możemy więc oferować atrakcyjne ceny naszym klientom. Zapewniam wszystkich rolników, że dla nas istotne jest to, aby obniżać koszty dla naszych klientów. Na tym się skupiamy oferując maszyny, produkty i usługi. Po to kupujemy dużo ciągników i części, aby potem móc je oferować w atrakcyjnej cenie a nie drogo. Stworzyliśmy także Agro Sieć Wynajem po to, aby rolnik miał możliwość wynajmu ciągnika na określony czas. Usługa pozwala optymalizować koszty.

Łukasz Madej: – Mamy klientów, którzy kupują dwa podstawowe ciągniki. Są jednak okresy, kiedy potrzeba ich więcej. Oferujemy także najem krótkoterminowy. Kiedy dochodzi do spiętrzenia prac polowych i potrzeba mocy i siły roboczej, rolnicy mogą korzystać z najmu na krótki okres. Na zachodnich rynkach taka usługa to standard, u nas dopiero zaczęła się mocno rozwijać.

autor Tomasz Ślęzak

Tomasz Ślęzak

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

dziennikarz "Tygodnika Poradnika Rolniczego", korespondent z Torunia

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy czują się dyskryminowani ze względu na zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa

– Przeczytałem w „Tygodniku”, iż wymiana pieca na nowy z programu „Czyste powietrze” możliwa będzie tylko do końca tego roku. Nie zwlekając, zabrałem się za załatwianie formalności. Okazało się, że muszę z tym jednak poczekać, ponieważ obecnie gmina nie może wydać mi zaświadczenia o dochodach z gospodarstwa. Poczułem się dyskryminowany – relacjonuje nasz Czytelnik.

czytaj więcej

Tragiczna seria na Podkarpaciu. 29- i 61-latek ZGINĘLI pod ciągnikami

Fatalny wypadek w Dylągówce (woj. podkarpackie). Ursus przygniótł 29-letniego mężczyznę. Traktorzysty niestety nie udało się uratować. To już kolejny wypadek na Podkarpaciu, w którym ginie traktorzysta.

czytaj więcej

Jan-Hendrik Mohr nowym szefem Claas

1 kwietnia 2023 r. w Grupie CLAAS miejsce dotychczasowego dyrektora generalnego Thomasa Böcka zajął Jan-Hendrik Mohr. Powodem zmiany na kierowniczym stanowisku było złożenie rezygnacji przez Böcka.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)