Ptasia grypa dziesiątkuje drób w Europie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ptasia grypa dziesiątkuje drób w Europie

13.02.2021autor: Michał Czubak

Zima nie wpłynęła na zatrzymanie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w Europie. Wirus dziesiątkuje kolejne kraje. Tym razem trafił do Bułgarii i Niemiec.

Ptasia grypa w Bułgarii

Koło bułgarskiego miasta Sławianowo stwierdzono tę chorobę w dwóch gospodarstwach należących do jednego właściciela. W jednym z nich należało wybić 160 tysięcy kaczek, w kolejnym niemal 100 tys. kur niosek.

– Będziemy kontynuować ubój kaczek i kur. To bardzo niepokojące, bo oznacza duże straty — powiedział w państwowej rozgłośni BNR Iwan Jordanow z regionalnego biura bezpieczeństwa żywności. Urząd jest zdania, że nie ma technologicznych powiązań między ośrodkami hodowli kaczek i fermą kur, ale zaapelował do rolników w tym regionie, by nie wypuszczali swych stad z zamkniętych pomieszczeń — pisze Reuter.

r e k l a m a

Niemcy wybijają indyki

Na początku lutego w gospodarstwie w Brandenburgii na wschodzie Niemiec stwierdzono wirusa H5N8 ptasiej grupy. Zlikwidowano tam 14 tysięcy indyków. Kolejne 20 tysięcy indyków trzeba było poddać utylizacji w gospodarstwie rolnym Ludwigslust-Parchim w Meklemburgii-Przedpomorzem. Tutaj również powodem była ptasia grypa.

Europa walczy ze skutkami wirusa ptasiej grypy

Nie ma dnia, żeby nie było kolejnych ognisk tej choroby w Europie. Na końcu stycznia szwedzki urząd rolny ogłosił plan likwidacji 1,3 mln kurcząt po stwierdzeniu ptasiej grupy w jednym z gospodarstw. To jak dotąd najbardziej radykalne działania, jakie podjęły rządy krajów dotkniętych ptasią grypą.

600 tys. ptaków natomiast zlikwidowano we Francji w gospodarstwach rolnych, gdzie pojawiła się ptasia grypa i prewencyjnie w innych w sąsiedztwie do 3 kilometrów od fermy z potwierdzoną obecnością wirusa.

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło Reuters

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy znajdą się pieniądze na walkę z ptasią grypą?

Dziś w drobiarskim zagłębiu w Żurominie (woj. mazowieckie) odbyła się konferencja liderów AgroUnii, przedstawicieli władz samorządowych i ugrupowań lewicowych, a także hodowców drobiu. Tym ostatnim w oczy zagląda widmo bankructwa, bo w powiecie grasuje ptasia grypa. Skarżą się, że rząd ma pieniądze na walkę z jedną pandemią, ale na drugą nie ma.

czytaj więcej

Ptasia grypa w Wielkopolsce. 4,5 tys. kaczek do wybicia

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował, że na terenie farmy kaczek w miejscowości Dębe Szkurłaty wykryto ognisko ptasiej grypy.

czytaj więcej

Dla drobiu groźniejsza jest wilgoć niż zimno

Zimą najważniejszą rolę w utrzymaniu drobiu odgrywają pomieszczenia, gdyż właśnie w nich ptaki spędzają nie tylko noce, ale także znaczną część dnia. W czasie dużych mrozów kaczki czy kury w ogóle nie wychodzą na zewnątrz – aby się niosły, nie muszą mieć zapewnionych warunków do ruchu. Jednak każda forma ruchu zwiększa zdrowotność ptaków i ich odporność na choroby. Dlatego nie należy się obawiać chłodu i wypuszczać kury na wybiegi, gdy jest zimno. Mróz, jeśli nawet temperatura spada poniżej –5 do –8°C, nie powinien im zaszkodzić, pod warunkiem że nie wyszły z wilgotnego kurnika.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)