Dla drobiu groźniejsza jest wilgoć niż zimno
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dla drobiu groźniejsza jest wilgoć niż zimno

27.02.2021

Zimą najważniejszą rolę w utrzymaniu drobiu odgrywają pomieszczenia, gdyż właśnie w nich ptaki spędzają nie tylko noce, ale także znaczną część dnia. W czasie dużych mrozów kaczki czy kury w ogóle nie wychodzą na zewnątrz – aby się niosły, nie muszą mieć zapewnionych warunków do ruchu. Jednak każda forma ruchu zwiększa zdrowotność ptaków i ich odporność na choroby. Dlatego nie należy się obawiać chłodu i wypuszczać kury na wybiegi, gdy jest zimno. Mróz, jeśli nawet temperatura spada poniżej –5 do –8°C, nie powinien im zaszkodzić, pod warunkiem że nie wyszły z wilgotnego kurnika.

Drób potrzebuje stałego dostępu do wody

Jeśli kurnik jest mały i duszny, to już po kilkunastu godzinach przebywania w nim ptaków powietrze staje się nie tylko ciepłe, ale także bardzo wilgotne. Wilgoć osiada na upierzeniu oraz na grzebieniach, dzwonkach oraz nogach i gdy kury wyjdą na mróz, z pewnością będą miały odmrożenia. Dużo groźniejszy jest więc brak odpowiednich pomieszczeń, w których przebywają ptaki, niż samo zimno. Dlatego kurnik powinien być przede wszystkim przestronny i jeśli nawet z tego powodu będzie w nim nieco chłodniej, dla kur i tak będzie to bezpieczniejsze. Wilgoć panująca na zewnątrz wpływa nie tylko źle na upierzenie, ale mokre ptaki wchodząc do gniazd zawilgacają też ściółkę. Pod warstwą świeżej słomy mogą więc rozwijać się grzyby i pleśnie. Gdy ptaki chodzą po wilgotnej ściółce czy mokrym podłożu skóra na palcach i podeszwach ulega maceracji i staje się podatna na uszkodzenia.

r e k l a m a
Bardzo częstym błędem popełnianym w okresie zimowym jest zapominanie o tym, że ptaki potrzebują stałego dostępu do wody. Jeśli mają możliwość swobodnego wychodzenia na wybieg, możemy codziennie wystawiać im świeżą wodę na dworze. Pozostawiona cały czas na zewnątrz szybko się wychładza, a potem często zamarza i kury w żaden sposób nie mogą się jej napić. Dlatego lepiej jest wstawić poidło z wodą w kurniku. Ptaki potrzebują około 0,3–0,4 litra wody dziennie. W czasie mrozów nie należy podawać ptakom wody bardzo ciepłej (parującej), gdyż para podczas picia będzie osadzała się na ich głowach (grzebieniach, dzwonkach), co może być przyczyną odmrożeń. Jej optymalna temperatura to 10–12°C.

Ponieważ w zimie wybiegi mogą być pokryte warstwą śniegu, błotem, wydeptane, trudniej jest ptactwu tam znaleźć pokarm, a także piasek i żwirek. Dlatego w tym okresie kury należy karmić trzy razy dziennie. Najlepsza pora jest rano, kiedy są one najaktywniejsze.

Zimą dla drobiu ważne jest nie tylko odpowiednie pomieszczenie, ale także możliwość ruchu, pod warunkiem że nie doprowadza do odmrożeń u ptaków

  • Zimą dla drobiu ważne jest nie tylko odpowiednie pomieszczenie, ale także możliwość ruchu, pod warunkiem że nie doprowadza do odmrożeń u ptaków



Dominika Stancelewska

Zdjęcie: Archiwum

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa dziesiątkuje drób w Europie

Zima nie wpłynęła na zatrzymanie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w Europie. Wirus dziesiątkuje kolejne kraje. Tym razem trafił do Bułgarii i Niemiec.

czytaj więcej
Zarządzanie

Oberwie wołowina, drób, miód i buraki cukrowe – wznowienie negocjacji Mercosur i UE niepokoi rolników

Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze zrzeszone w Copa-Cogeca postanowili przygotować kampanię medialną na temat skutków zawarcia porozumienia UE z krajami bloku Mercosur w obecnym kształcie. Najbardziej ucierpią producenci wołowiny, drobiu, miodu, soków i buraków cukrowych. Dlaczego? 

czytaj więcej

Ptasia grypa: kolejne kraje zamykają rynki na drób z Polski i UE

Filipiny zastosowały kolejne restrykcje handlowe w związku z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków w Europie i w Azji. To już kolejne embargo, jakie rząd filipiński nakłada na europejski rynek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)