Czy znajdą się pieniądze na walkę z ptasią grypą?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy znajdą się pieniądze na walkę z ptasią grypą?

19.04.2021autor: Michał Czubak

Dziś w drobiarskim zagłębiu w Żurominie (woj. mazowieckie) odbyła się konferencja liderów AgroUnii, przedstawicieli władz samorządowych i ugrupowań lewicowych, a także hodowców drobiu. Tym ostatnim w oczy zagląda widmo bankructwa, bo w powiecie grasuje ptasia grypa. Skarżą się, że rząd ma pieniądze na walkę z jedną pandemią, ale na drugą nie ma.

Widmo bankructwa zagląda w oczy hodowcom drobiu z Żuromina

W tym roku grypa ptaków doprowadziła w Polsce do konieczności utylizacji 5,47 mln sztuk drobiu, z czego aż 3,05 mln szt. w woj. mazowieckim. Najbardziej dotkniętymi wirusem obszarami w kraju są tereny powiatu kaliskiego (52 ogniska) i powiatu żuromińskiego (33 ogniska).

Sytuacja jest szczególnie dramatyczna w powiecie żuromińskim, który uchodzi za zagłębie polskiego drobiarstwa. Strach przed utylizacją ptactwa i tym samym pozbawienia hodowców drobiu środków do życia jeszcze bardziej zagląda im w oczy.

r e k l a m a

AgroUnia wezwana na pomoc

W związku z tą sytuacją hodowcy postanowili się zwrócić o pomoc do AgroUnii. Jak informują sami zainteresowani, sytuacja jest dramatyczna. „Skala problemu jest ogromna: do utylizacji już teraz jest ok. 4 mln ptaków. Pieniędzy na odszkodowania jest za mało. Zakłady do utylizacji nie wyrabiają. Wojsko odmówiło pomocy w wywożeniu martwych ptaków.” – napisała AgroUnia w jednym z portali społecznościowych.

- To jest wojna – mówi Michał Kołodziejczyk z AgroUnii. – Nie ma drugiej strony, która byłaby w stanie obronić, ochronić tych hodowców i przedsiębiorców oraz szeroko pojęte społeczeństwo przed ptasią grypą – grzmi lider AgroUnii.

Polscy hodowcy drobiu nie są bronieni

Jak słusznie wskazywali organizatorzy konferencji z mediami, w Polsce hodowca drobiu w żaden sposób nie jest chroniony. Brakuje pieniędzy na walkę z pandemią ptasiej grypy, która przetacza się przez kraj, ale na walkę z pandemią koronawirusa rząd wydaje kolejne miliony.


Jak wskazywał wicemarszałek sejmu Włodzimierz Czarzasty, który również brał udział w konferencji w Żurominie, obecna władza nie wyciągnęła żadnych wniosków z epidemii ptasiej grypy, która nawiedziła Polskę przed laty. – Czy ktoś widzi, jak wielka jest tego skala? – retorycznie pyta wicemarszałek sejmu.

Tym ludziom należą się odszkodowania i powinni je dostać – dodał. – Niech minister Puda ruszy swoje zaszczytne cztery litery i pójdzie do ministra finansów, uderzy w stół i powie, że te pieniądze rolnikom w powiecie żuromińskim się należą – wtórował mu poseł Marcin Kulasek.

W dalszej perspektywie, jak wskazuje AgroUnia, cena mięsa drobiowego za kilogram nie będzie wynosiła 6 zł, ale 10 a nawet 15 zł. – Bo tego mięsa będzie po prostu brakować, a my jako kraj, polscy przedsiębiorcy będziemy musieli wywiązać się z umów eksportowych  – wyjaśnia Kołodziejczak.

Michał Czubak
Fot. AgroUnia

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy Ośrodek Pomocy Społecznej może żądać alimentów na ojca?

Ojciec zostawił naszą mamę, kiedy byliśmy z bratem mali. Sąd orzekł rozwód z jego winy z powodu nadużywania alkoholu i przemocy w rodzinie. Tata nigdy nie interesował się nami, nie odwiedzał nas, alimenty ściągał z niego komornik, m.in. sprzedając po kawałku pole. Mama wyszła drugi raz za mąż i to ojczym nas wychowywał i się nami opiekował. Teraz do brata, który od niedawna podjął pracę, zadzwoniono z ośrodka pomocy społecznej, że ojcu należą się od niego alimenty. Ojciec nie ma prawa do renty ani emerytury, bo nigdy nie pracował, nie płacił też składek do KRUS. Teraz ma ponad 65 lat i jest schorowany. Czy brat i ja mamy obowiązek utrzymywania takiego ojca? Czy ośrodek pomocy społecznej może od nas żądać alimentów?

czytaj więcej

Polscy rolnicy mogą zazdrościć angielskim farmerom pomocy pokryzysowej

Pandemia może mieć też pozytywne skutki dla rolnictwa. Tylko jakiego? Czy wzorem angielskich rolników polscy otrzymają podobną pomoc ze strony swojego państwa? Życzylibyśmy naszym rolnikom takich rozwiązań pomocowych.

czytaj więcej

Kręcił bączki na polu rolnika. Zniszczone 7ha zasiewów

Nieustalony sprawca, którego poszukuje pleszewska policja. Zniszczył rolnikowi ozimy na obszarze 7 hektarów. Poszkodowany wycenił straty na ponad 5 tysięcy złotych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)