Protesty rolników skuteczne. Holenderski minister rolnictwa ustępuje pod ich presją
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protesty rolników skuteczne. Holenderski minister rolnictwa ustępuje pod ich presją

09.09.2022autor: Michał Czubak

Holenderski rząd poniósł klęskę w swoich staraniach w nałożeniu na rolników restrykcyjnych obostrzeń związanych z emisją tlenku azotu do atmosfery. W wyniku tej klęski do dymisji podał się Henk Staghouwer, holenderski minister rolnictwa.

Holandia chce zlikwidować nawet 30 proc. gospodarstw rolnych

Holenderski rząd planuje redukcję emisji tlenku azotu. W niektórych landach miałoby być stosowane nawet o 70 proc. mniej azotu. Wyliczenia rządu wskazywały nawet, że w związku z tym blisko 30 procent gospodarstw będzie musiało zniknąć z mapy kraju. To spotkało się z ożywionym sprzeciwem rolników, którzy wyjechali na ulice miast, by dać wyraźny sygnał rządzącym, co myślą o tej polityce.

Protestujący rolnicy uważają, że są nierówno traktowani i postrzegani jako truciciele. Wskazują że inna branże, jak lotnictwo, budownictwo czy transport, również przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska, ale to właśnie na rolnikach wiesza się psy i na nich nakłada się największe ograniczenia.

r e k l a m a

Minister podał się do dymisji. Czy to wpłynie na prace nad ustawą?

Jak informują holenderskie media, w związku z napiętą sytuacją na linii rząd – rolnicy, do dymisji podał się Henk Staghouwer, holenderski minister rolnictwa, który miał wdrożyć w życie wspomniany plan drastycznego zmniejszenia emisji tlenku azotu.

Niewątpliwie rezygnacja Staghouwera wpłynie na prace nad rządowym pomysłem. Prace zostaną spowolnione, lecz zdaniem holenderskich mediów, pomysł nie zostanie porzucony. Rząd nadal będzie dążył do wdrożenie polityki niskoemisyjności gazów kosztem rolników.

Rolnicy nadal protestują

FDF i LTO Nederland, a więc dwa istotne związki skupiające rolników, zapowiedziały, że dymisja ministra rolnictwa nie zmieni ich podejścia do sprawy i nadal rolnicy będą kontynuowali swoje protesty, aż do całkowitego zaniechania przez rząd pomysłu wdrożenia tej polityki.

Michał Czubak
fot. Twitter.com/Detgrim

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protest weterynarzy przed siedzibą Ministerstwa Rolnictwa

17 listopada 2022 r. przed gmachem Ministerstwa Rolnictwa odbył się protest zorganizowany przez lekarzy weterynarii. Głównym powodem demonstracji był sprzeciw wobec zbyt niskich wynagrodzeń, a także niezgoda na plany usunięcia lekarzy z urzędowego systemu kontroli żywności i zastąpienia ich tzw. personelem pomocniczym.

czytaj więcej
Aktualności

Rolnicy dają upust frustracji – nowa fala protestów w Niemczech

  31 sierpnia br. (środa) rozpoczął się kolejny etap protestów niemieckich rolników, którzy walczą dla wspólnej rolniczej przyszłości. W wielu miejscach pojawiły się kolumny ciągników.

czytaj więcej

Protest rolników w Niemczech: 200 ciągników zablokowało ulice. "Nie będziemy mieć ziemi pod uprawę"

1000 rolników i 200 ciągników zaprotestowało w Niemczech przeciwko zakazowi stosowania pestycydów. – Rolnicy są zdeterminowani, aby masowo odpierać atak Brukseli – mówi szef jednej z organizacji rolniczej w Niemczech.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)