Jest krowa plus i świnia plus - będzie też owca plus?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jest krowa plus i świnia plus - będzie też owca plus?

18.05.2020autor: Dominika Mulak

Do tej pory w ramach działania „Dobrostan zwierząt” można było wnioskować o dopłaty do dobrostanu bydła i świń. Jak się jednak okazuje, resort rolnictwa nie wyklucza rozszerzenia tego wsparcia również na owce.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wnioskowała do Ministerstwa Rolnictwa o rozszerzenie wsparcia w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 o dodatkowe dopłaty do dobrostanu owiec.

W odpowiedzi na pismo MRiRW poinformowało, że jest skłonne rozszerzyć wsparcie również na owce w ramach przyszłych interwencji dotyczących dobrostanu zwierząt pod warunkiem, że zostanie przedstawiony zakres wymogów w zakresie poprawy dobrostanu owiec, które spełniają wymagania działania tzn. wykraczają ponad powszechnie obowiązujące przepisy prawa i powszechnie stosowane praktyki produkcyjne.

Jak czytamy dalej w odpowiedzi resortu rolnictwa, działanie „Dobrostan zwierząt” realizowane w ramach PROW 2014-2020 nie było w Polsce dotychczas wdrażane. Zostało uruchomione z dniem 15 marca 2020 r. i obejmuje sektory świń i bydła (krów). Te gatunki zwierząt dominują bowiem w produkcji zwierzęcej w Polsce. Biorąc pod uwagę obowiązujące standardy dobrostanu zwierząt i powszechne praktyki produkcyjne, w stosunku do tych gatunków zidentyfikowano największe potrzeby w zakresie promocji warunków ponadstandardowych.

Kształt przepisów rozporządzenia MRiRW z dnia 2 marca 2020 r. w sprawie działania „Dobrostan zwierząt” (Dz. U. poz. 382) wynika z postanowień zawartych w zmianie do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020, zatwierdzonej przez Komisję Europejską decyzją wykonawczą C(2019) 9225 final z dnia 16 grudnia 2019 r.

Źródło: KRIR
autor Dominika Mulak

Dominika Mulak

<p>redaktor top agrar Polska i portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

"Krowa plus" nie zdąży z wypasem? PZHiPBM apeluje o krótszy okres

Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego zwrócił się do resortu rolnictwa o skrócenie okresu wypasu krów mamek do 120 dni. Zdaniem Związku umożliwi to rolnikom uzyskanie wsparcia z działania „Dobrostan krów”.

czytaj więcej

Chwalimy i krytykujemy PFHBiPM

Od wielu lat na naszych łamach ukazują się artykuły – tzw. reportaże z obór, w których doceniamy zalety oceny użytkowości mlecznej prowadzonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

czytaj więcej

Błąd techników Enei kosztował ich dorobek całych pokoleń

Katarzyna i Leszek Błaszkowscy prowadzą w Grochowie w powiecie tucholskim gospodarstwo specjalizujące się w produkcji mleka. Są dostawcami do bydgoskiego oddziału spółdzielni Mlekpol. Tej wiosny stracili 25 krów, ponieważ pracownicy Enei źle podłączyli zerwane przewody zasilające gospodarstwo.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)