Produkcja mięsa in vitro 7,5-krotnie droższa niż mięsa konwencjonalnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Produkcja mięsa in vitro 7,5-krotnie droższa niż mięsa konwencjonalnego

12.04.2021autor: Magdalena Szymańska

Holendrzy dowiedli, iż koszty produkcji mięsa z hodowli komórkowych są nadal wielokrotnie wyższe niż koszty produkcji tradycyjnych produktów mięsnych.

Zbyt wysokie koszty produkcji

Według analizy rynku przeprowadzonej przez firmę CE Delft, aby mięso laboratoryjne stało się konkurencyjne, należałoby znacznie obniżyć koszty produkcji. Największe koszty generuje w niej podłoże hodowlane i zawarte w nim czynniki wzrostu oraz białka rekombinowane, zwłaszcza albuminy.

r e k l a m a
Holendrzy wyliczyli, iż nawet przy znacznym zmniejszeniu zapotrzebowania na pożywkę hodowlaną i znacznym obniżeniu kosztów czynników wzrostu i białek produkcja mięsa in vitro nadal kosztowałaby około 15 dolarów (12,58 euro) za kilogram, podczas gdy koszt produkcji mięsa konwencjonalnego wynosi około 2 dolarów (1,68 euro) za kilogram. W celu dalszego obniżenia kosztów należałoby znacznie obniżyć dotychczasowe wymagania dotyczące rentowności odpowiednich inwestycji – producenci mięsa z probówki musieliby wydłużyć wymagany okres zwrotu z 4 do 30 lat. W ten sposób koszty produkcji mogłyby zostać zredukowane do 7,74 dolarów (6,49 euro) za kilogram.

Kiedy produkcja in vitro może się opłacać?

Konsultanci z CE Delft sugerują, że część kosztów inwestycji mogłaby zostać sfinansowana na przykład z dotacji unijnych w ramach Zielonego Ładu. W takie projekty mogliby się również zaangażować darczyńcy non profit.

In vitro nie po drodze z Zielonym Ładem?

Takiej propozycji na pewno nie podzielają europejscy rolnicy. Jeśli w ramach Zielonego Ładu mają być realizowane strategie: bioróżnorodności oraz od pola do stołu, to jak się ma do niej produkcja mięsa z probówki? Nie wpływa ona ani na zachowanie bioróżnorodności, ani na skracanie drogi między polem a stołem. Nie może być zgody na finansowanie produkcji mięsa in vitro z kieszeni wszystkich podatników.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

PROW

Nowe zasady udzielania dotacji na Modernizację gospodarstw rolnych

Rząd chce zmian w udzielaniu dotacji z programu „Modernizacja gospodarstw rolnych”, co ma związek okresem przejściowym Wspólnej Polityki Rolnej. Ministerstwo rolnictwa chce zmienić kwestie terminów przyznawania dotacji oraz na nowo określić  kolejność przyznawania pomocy.

czytaj więcej
Aktualności

Hiszpania: rząd promuje rozwój mięsa in vitro

Hiszpański rząd chce przeznaczyć 3,7 mln euro na prace nad rozwojem mięsa in vitro. Wyhodowane w ten sposób mięso może w przyszłości przyczynić się do poprawy dobrostanu zwierząt, ochrony klimatu i zapobieganiu nowym chorobom.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)