Podatek cukrowy i od "małpek" przesądzony. Ile wyniesie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek cukrowy i od "małpek" przesądzony. Ile wyniesie?

04.09.2020autor: Magdalena Szymańska

Pomimo tego, że podatek cukrowy oprotestowała niemal cała branża producentów i przetwórców żywności, 27 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę.

Podatek cukrowy zatwierdzony i podzielony

Andrzej Duda podpisał Ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów nakładającą m.in. podatek na napoje słodzone. Opłata od napojów słodzonych będzie podzielona na część stałą i zmienną.

r e k l a m a

Dwie opłaty w podatku cukrowym. Ile wyniosą?

Opłata stała wyniesie 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej. Za każdy litr napoju z dodatkiem kofeiny lub tauryny trzeba będzie zapłacić dodatkowo 10 groszy. Z kolei opłata zmienna wyniesie 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml, w przeliczeniu na litr napoju.

„Małpki” również oprocentowane

Poza podatkiem cukrowym nowe przepisy wprowadzają także opłatę związaną ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml czyli tzw. małpek. Ma to być 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml.

Za niewpłacenie opłaty cukrowej urząd skarbowy nałoży dodatkową opłatę sankcyjną. Opłata cukrowa oraz sankcja finansowa za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić przychód NFZ (w 96,5%) oraz dochód budżetu państwa (w 3,5%). Z kolei wpływy z opłaty dotyczącej napojów alkoholowych oraz sankcji za jej nieuiszczenie w terminie będą stanowić w 50% dochód gmin, na terenie których jest prowadzona sprzedaż napojów alkoholowych, a w 50% przychód Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kiedy nowe przepisy podatkowe wejdą w życie?

Przepisy mają wejść w życie od stycznia przyszłego roku.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy o rozgraniczeniu decyduje sąd, a kiedy wójt?

Mam pytanie o postępowanie rozgraniczeniowe. Jak rozpocząć procedurę? Czy wójt musi zawsze wydać decyzję? Kiedy sprawa kierowana jest do sądu?

czytaj więcej

Czy sąsiad może postawić ogrodzenie na drodze dojazdowej do pola?

Przez wiele lat korzystałem z dojazdu do pola przez działkę sąsiada. Wcześniej robił to też mój ojciec. Sąsiad przekazał działkę córce, a ta planuje postawienie ogrodzenia,które uniemożliwi mi dojazd. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

czytaj więcej

Kiedy przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu budowy obory i fotowoltaiki?

Wybudowałem oborę, na której zamontowałem instalację fotowoltaiczną. Mam pytanie o procedurę udzielenia ulgi w podatku rolnym z tytułu tych inwestycji. Obie są zakończone. Na jaki okres i w jakiej wysokości udzielana jest ulga?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)