Kiedy o rozgraniczeniu decyduje sąd, a kiedy wójt?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy o rozgraniczeniu decyduje sąd, a kiedy wójt?

13.10.2020autor: Michał Czubak

Mam pytanie o postępowanie rozgraniczeniowe. Jak rozpocząć procedurę? Czy wójt musi zawsze wydać decyzję? Kiedy sprawa kierowana jest do sądu?

Z artykułu dowiesz się

  • czemu służy rozgraniczenie nieruchomości?
  • kto jest uprawniony do ustalenia przebiegu granic?
  • kto wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości?
  • kiedy sąd podejmuje decyzję rozgraniczeniu nieruchomości?

Czemu służy rozgraniczenie nieruchomości?

Według ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne, rozgraniczenie nieruchomości ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów. Rozgraniczeniu podlegają, w miarę potrzeby, wszystkie albo niektóre granice określonej nieruchomości z przyległymi nieruchomościami lub innymi gruntami. Dokonują go wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) z urzędu lub na wniosek strony, a w przypadkach określonych w ustawie – sądy.

Postępowanie o rozgraniczenie nieruchomości przeprowadza się z urzędu przy scaleniu gruntów, a także jeśli brakuje wniosku strony, a potrzeby gospodarki narodowej lub interes społeczny uzasadniają wykonanie rozgraniczenia.

r e k l a m a

Kto jest uprawniony do ustalenia przebiegu granic?

Postanowienie o wszczęciu postępowania w sprawie scalenia gruntów zastępuje postanowienie o wszczęciu postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.

Kto wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości?

Jeżeli brakuje danych, są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy. W razie sporu co do przebiegu linii granicznych geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą ma moc ugody sądowej. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) wydaje decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości, jeżeli zainteresowani właściciele nieruchomości nie zawarli ugody, a ustalenie przebiegu granicy nastąpiło na podstawie zebranych dowodów lub zgodnego oświadczenia stron.

Co w przypadku sporu co do przebiegu linii granicznych?

Według art. 34 ustawy, gdy w razie sporu co do przebiegu linii granicznych nie dojdzie do zawarcia ugody lub nie ma podstaw do wydania decyzji, upoważniony geodeta tymczasowo utrwala punkty graniczne. Robi to według ostatniego stanu spokojnego posiadania, dokumentów i wskazań stron. Następnie oznacza je na szkicu granicznym, sporządza opinię i całość dokumentacji przekazuje właściwemu wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta).

Kiedy sąd podejmuje decyzję rozgraniczeniu nieruchomości?

Organ umarza postępowanie administracyjne i przekazuje sprawę z urzędu do rozpatrzenia sądowi. Według ustawy sąd rozpatruje sprawy o rozgraniczenie nieruchomości w trybie postępowania nieprocesowego.

Jak wskazuje wyrok wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z siedzibą w Krakowie z 12 czerwca 2017 r. (sygn. akt: III SA/Kr 445/17), decyzja o umorzeniu postępowania Rozgraniczeniowego i przekazanie sprawy sądowi są zgodne z prawem tylko wówczas, gdy nie zawarto ugody i gdy zebrane dowody nie dają podstaw do ustalenia przebiegu granicy oraz nie można tego przebiegu przyjąć także w oparciu o zgodne oświadczenie stron. Umorzenie postępowania rozgraniczeniowego i przekazanie sprawy sądowi może dotyczyć tylko tych granic, których nie można rozgraniczyć w postępowaniu administracyjnym z wyżej wskazanych przyczyn. Jeśli nie ma dokumentów pozwalających na jednoznaczne określenie przebiegu granicy, a stanowiska stron co do tego przebiegu są sprzeczne, organ nie ma kompetencji do dokonania rozgraniczenia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatek cukrowy i od "małpek" przesądzony. Ile wyniesie?

Pomimo tego, że podatek cukrowy oprotestowała niemal cała branża producentów i przetwórców żywności, 27 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę.

czytaj więcej

Geodeci tak dzielili, że działkę rolnika zmniejszyli

Dariusz Strzykała prowadzi gospodarstwo rolne w gminie Dopiewo pod Poznaniem. Od kilku lat boryka się z urzędnikami, którzy tak wymierzyli działkę pod drogę powiatową, że jego skurczyła się nie tylko o wywłaszczony pas. Rolnik od 2016 roku kwestionuje podział, a nowa droga już nabiera kształtów.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)