Czy sąsiad może postawić ogrodzenie na drodze dojazdowej do pola?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy sąsiad może postawić ogrodzenie na drodze dojazdowej do pola?

29.09.2020autor: Michał Czubak

Przez wiele lat korzystałem z dojazdu do pola przez działkę sąsiada. Wcześniej robił to też mój ojciec. Sąsiad przekazał działkę córce, a ta planuje postawienie ogrodzenia,które uniemożliwi mi dojazd. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Z artykułu dowiesz się

  • czy możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiada?
  • co oznacza brak dostępu do drogi publicznej?
  • gdzie złożyć wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?

Czy możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiada?

Może Pan wystąpić do sądu o ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiadki. Zgodnie z art. 145 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.

r e k l a m a

Co oznacza brak dostępu do drogi publicznej?

Brak dostępu do drogi publicznej w rozumieniu tego przepisu oznacza brak prawnie zagwarantowanego połączenia nieruchomości izolowanej z siecią dróg publicznych. Nieruchomość ma odpowiedni dostęp do drogi publicznej, jeżeli z siecią dróg publicznych łączy ją szlak drożny wydzielony geodezyjnie jako droga.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 maja 2014 r. (sygn. akt: III CZP 14/14), odpowiedni dostęp do drogi publicznej powinien obejmować także możliwość przejazdu pojazdów mechanicznych, chyba że nie uzasadniają tego potrzeby nieruchomości władnącej (czyli tej, do której prowadzi droga konieczna), konfiguracja granic, ukształtowanie terenu lub interes społeczno-gospodarczy.

Gdzie złożyć wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?

Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatek cukrowy i od "małpek" przesądzony. Ile wyniesie?

Pomimo tego, że podatek cukrowy oprotestowała niemal cała branża producentów i przetwórców żywności, 27 sierpnia prezydent RP Andrzej Duda podpisał odpowiednią ustawę.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)