Z artykułu dowiesz się
- czy możliwe jest ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiada?
- co oznacza brak dostępu do drogi publicznej?
- gdzie złożyć wniosek o ustanowienie drogi koniecznej?
Z artykułu dowiesz się
Może Pan wystąpić do sądu o ustanowienie służebności drogi koniecznej przez działkę sąsiadki. Zgodnie z art. 145 § 1 kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej.
Brak dostępu do drogi publicznej w rozumieniu tego przepisu oznacza brak prawnie zagwarantowanego połączenia nieruchomości izolowanej z siecią dróg publicznych. Nieruchomość ma odpowiedni dostęp do drogi publicznej, jeżeli z siecią dróg publicznych łączy ją szlak drożny wydzielony geodezyjnie jako droga.
Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 14 maja 2014 r. (sygn. akt: III CZP 14/14), odpowiedni dostęp do drogi publicznej powinien obejmować także możliwość przejazdu pojazdów mechanicznych, chyba że nie uzasadniają tego potrzeby nieruchomości władnącej (czyli tej, do której prowadzi droga konieczna), konfiguracja granic, ukształtowanie terenu lub interes społeczno-gospodarczy.
Wniosek o ustanowienie drogi koniecznej składa się do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości.
Alicja Moroz
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy