Po 20 latach wołowina z UE wraca do Korei. Ale tylko z 2 państw
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Po 20 latach wołowina z UE wraca do Korei. Ale tylko z 2 państw

24.10.2019autor: Paweł Mikos

Po niemal 20 latach Korea znosi ograniczenia na eksport wołowiny z Unii Europejskiej. Jednak jak na razie tylko dwa państwa będą mogły sprzedawać wołowinę na koreańskim rynku – Dania i Holandia. 

20 lat ograniczeń w eksporcie unijnej wołowiny na rynek koreański

Komisja Europejska poinformowała, że Korea Południowa zniosła ograniczenia przywozowe na wołowinę i produkty z wołowiny z Unii Europejskiej. Eksport do Republiki Korei jako pierwsi będą mogli wznowić Duńczycy i Holendrzy

Restrykcje na handel unijną wołowiną na koreański rynku trwały przez niemal 20 lat. 

– To oznacza, że – po wielu latach wytężonych prac – holenderscy i duńscy rolnicy zdobywają nowy rynek zbytu wołowiny. UE po raz kolejny przynosi korzyści unijnemu sektorowi rolnemu – stwierdziła Cecilia Malmström, unijna komisarz ds. handlu. 

 

r e k l a m a

To znak, że bydło w UE jest wolne od choroby BSE

Z kolei Vytenis Andriukaitis, unijny komisarz ds. zdrowia i bezpieczeństwo żywności uważa, że przywrócenie handlu wołowiną z Koreą oznacza, że partnerzy handlowi na świecie przekonali się, iż państwa Unii Europejskiej zażegnały niebezpieczeństwo związane z BSE, czyli gąbczastą encefalopatią bydła, potocznie też chorobą szalonych krów.

 

Kiedy inne państwa UE będą mogły sprzedawać wołowinę w Korei? 

– Mam nadzieję, że wkrótce po otrzymaniu zatwierdzenia dostępu dla duńskich i holenderskich podmiotów przyjdzie kolej na podmioty z innych państw członkowskich UE i one także będą miały możliwość wywozu na ten ważny i wartościowy rynek. Zapewnienie dostępu innym państwom członkowskim UE pozostanie priorytetem dla Komisji Europejskiej w dwustronnych stosunkach handlowych z Koreą – zapewniał Phil Hogan, obecny unijny komisarz ds. rolnictwa, który w nowej Komisji Europejskiej ma odpowiadać właśnie za handel międzynarodowy.

Strona koreańska we wrześniu, podczas spotkania w sprawie zagadnień sanitarnych i fitosanitarnych, zapewniła, że rozpatrzą wnioski o otwarcie rynku na wołowinę z innych państwa UE niż tylko Dania i Holandia. Jednak nie wiadomo jak na razie, kiedy to ma nastąpić.  

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay
Źródło: Komisja Europejska 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Umowa UE – Mercosur zatrzęsie rynkiem wołowiny

Od unijnych producentów wołowiny wymaga się, aby produkowali w sposób zrównoważony, z najmniejszą szkodą dla środowiska. To założenie ma sens, ale powoduje wzrost kosztów produkcji. Z drugiej strony, jest już gotowe porozumienie z krajami Mercosur, dzięki któremu na preferencyjnych warunkach ma wjechać do Unii tańsza wołowina z Brazylii, Argentyny, Paragwaju i Urugwaju. Sprzeciwiają się temu wszystkie organizacje producentów wołowiny w Unii.

czytaj więcej

Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wprowadzenie regulacji, która zatrzyma niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski. Przez to polscy rolnicy dostają niższą cenę kukurydzy niż w normalnych warunkach.

czytaj więcej

Rośnie konkurencja na rynku mleka. Jak to wpływa na ceny mleka?

Niekorzystne warunki pogodowe dla wzrostu roślin paszowych oraz redukcja stada krów mlecznych u głównych jego producentów sprawią, iż światowa produkcja mleka w tym roku wzrośnie nieznacznie (o 1,4%) i to poniżej średniej, która w ciągu ostatnich 10 lat ukształtowała się na poziomie 1,7%. To jednak nie oznacza, że łatwiej będzie o rynki zbytu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)