Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tania kukurydza z Ukrainy sprowadzana do Polski bez kontroli rujnuje nasze gospodarstwa

21.10.2019autor: Paweł Mikos

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministerstwa rolnictwa z prośbą o wprowadzenie regulacji, która zatrzyma niekontrolowany napływ kukurydzy do Polski. Przez to polscy rolnicy dostają niższą cenę kukurydzy niż w normalnych warunkach.

KRIR: trzeba zatrzymać niekontrolowany napływ kukurydzy z Ukrainy

W środę 17 października 2019 roku władze Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się z prośbą do ministra rolnictwa, aby ten podjął jak najszybciej działania, które doprowadzą do ograniczenia niekontrolowanego napływu kukurydzy z Ukrainy. 

Samorząd rolniczy proponuje wprowadzenie przepisów, na mocy których firmy sprowadzające kukurydzę z innych państw, zwłaszcza z Ukrainy, podległaby dokładnej kontroli realizowanej przez instytucje państwa. 

KRIR uważa, że do Polski może napływać kukurydza z Ukrainy poza oficjalnym kontyngentami, co znacznie zakłóca normalne funkcjonowanie rynku. Za ściąganiem taniej kukurydzy z Ukrainy mają stać mieszalnie pasz, które stawiają polskich rolników przed trudnym wyborem: albo sprzeda kukurydze po zaniżonej cenie, albo mieszalnia w ogóle jej nie odbierze. 

 

r e k l a m a

Czy doszło do zmowy cenowej na rynku kukurydzy? 

To już kolejna interwencja KRIR do ministra rolnictwa w sprawie rynku kukurydzy na ziarna. Na początku października 2019 roku izby zwracały uwagę Janowi Krzysztofowi Ardanowskiemu, ministrowi rolnictwa, na dramatyczną sytuację gospodarstw rolnych sprzedających ziarna kukurydzy.  

Obecna sytuacja na rynku ziarna kukurydzy nosi znamiona zmowy cenowej, ponieważ podmioty skupujące oferują rolnikom ceny poniżej 400 zł/t za kukurydzę o wilgotności 30% podczas, gdy najbliższy kontrakt terminowy MATIF wynosi 720 zł/t dla kukurydzy o wilgotności 15%. Rolnicy zdają sobie sprawę o konieczności doliczenia kosztów dosuszenia ziarna, ale rozpiętość cen jest nieakceptowalna. Polska, jak i inne kraje europejskie zostały dotknięte klęską suszy, co również zmniejsza podaż kukurydzy i nie tłumaczy takich niskich cen skupowych – przekonuje KRIR w piśmie do ministra rolnictwa. 

Z tego powodu samorząd rolniczy zaapelował do Jana Krzysztofa Ardanowskiego o podjęcie działań w celu sprawdzenia tej sytuacji oraz powiadomienie o tych podejrzeniach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dokąd trafia ukraińska kukurydza?

Polscy rolnicy zwracają uwagę na problemy związane z niekontrolowanym importem kukurydzy z Ukrainy. Na tę kwestię zwracały uwagę już izby rolnicze, a ostatnio podjął ją polski minister rolnictwa na forum UE. Co na to Komisja Europejska? Do których państw członkowskich trafia najwięcej ukraińskiej kukurydzy?

czytaj więcej

Jurgiel żąda kontroli zboża i kukurydzy importowanych z Ukrainy

Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany i były minister rolnictwa, chce wiedzieć czy Komisja Europejska kontroluje jakość produktów importowanych z Ukrainy. Pytanie o import zboża i kukurydzy z Ukrainy Krzysztof Jurgiel wysłał też do… swojego następcy na stanowisku ministra rolnictwa.

czytaj więcej

Import produktów rolnych z Ukrainy wzrósł o ok. 200 mln euro

Komisja Europejska opublikowała dane dotyczące eksportu i importu produktów rolno-spożywczych dla całej Unii Europejskiej za sierpień 2019 roku. Z tych informacji wynika, że w ostatnim czasie wartość importu żywności i produktów rolnych z Ukrainy wzrosła o 198 mln euro. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)