Ostatnia szansa na 100 tysięcy złotych dotacji na płyty obornikowe i beczki asenizacyjne
Wkrótce mija termin naboru wniosków o dotacje na płyty obornikowe, silosy na kiszonki lub maszyny rolnicze do aplikacji nawozów płynnych. Gospodarstwa mogą uzyskać na ten cel do 100 tys. zł. Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wsparcie?
Dotacje dla rolników na ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych
Tylko do wtorku 28 stycznia 2020 roku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmować wnioski o dotacje na realizację „inwestycji mających na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.
Kto może ubiegać się o dotacje na płyty obornikowe i beczki asenizacyjne?
O taką dotacje mogą ubiegać się rolnicy, którzy w swoim gospodarstwie utrzymują zwierzęta gospodarskie, w tym bydło, konie, świnie, owce i kozy.
Z dotacji jednak NIE będą mogły skorzystać największe gospodarstwa – właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk lub gospodarstwa trzodziarskie powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kg lub 750 stanowisk dla macior.
Na co można przeznaczyć dotacjena ograniczenie azotanów w wodzie?
Dotacja może wynieść do 100 tys. zł i będzie polegała na refundacji kosztów poniesionych na inwestycje. Standardowo ARiMR zwróci 50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika będzie to 60%.
ARiMR do kosztów kwalifikowalnych zaliczy m.in.:
- koszty budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania gnojówki i gnojowicy,
- koszty budowy, przebudowy lub zakupu płyt obornikowych,
- koszty budowy, przebudowy lub zakupu silosów do przechowywania kiszonek,
- zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji płynnych nawozów naturalnych.
Za co można uzyskać punkty starając się o dotacje na płyty obornikowe i beczki asenizacyjne?
O przyznaniu dotacji będzie decydowała suma punktów uzyskana przez wnioskodawców. Punktowane są m.in. liczba zwierząt utrzymywanych w gospodarstwie czy udział kosztów kwalifikowalnych inwestycji, które dostosowują gospodarstwo do wymagań określonych w tzw. Programie azotanowym.
Wnioski o przyznanie pomocy można składać w oddziałach regionalnych ARiMR. Można aplikować także za pośrednictwem biur powiatowych.
Dotacje można przeznaczyć m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji gnojowicy
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy