Harmonogram PROW 2020 – kiedy będą dotacje dla rolników?
Znamy harmonogram naboru wniosków na dotacje z PROW na 2020 i 2021 rok. Pierwszymi naborami będą dotacje na nawadnianie i restrukturyzację małych gospodarstw. Minister rolnictwa zapowiada dużą pulę pieniędzy na maszyny rolnicze z Modernizacji gospodarstw rolnych. Szef ARiMR z kolei sprawniejszą obsługę wniosków.
Ponad 40% dotacje dla rolników z PROW 2014-2020 już trafiło do gospodarstw
– Z PROW 2014–2020 zakontraktowano do tej pory 63% środków, 41% zostało wypłacone na konta rolników. Nie jestem zadowolony z tego tempa. Ostatnio jednak działania w Agencji przyspieszyły. Jestem za tym, by w większym stopniu wykorzystywać zasoby ludzkie tej dużej instytucji, wnioski powinny być przesuwane pomiędzy oddziałami regionalnymi i powiatowymi – mówił podczas konferencji prasowej w ministerstwie rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Wszystkie wnioski o dotacje dla rolników mają być składne w formie elektronicznej
Minister Ardanowski zapowiadał także wzmocnienie systemu elektronicznego ARiMR. Chce doprowadzić do tego, by drogą elektroniczną były składane wszystkie wnioski z działań inwestycyjnych. Ma to wyeliminować składanie niekompletnych wniosków.
Dotacje mają służyć przemyślanemu rozwojowi gospodarstw rolnych
Ryszard Kamiński, wiceminister rolnictwa, namawiał rolników, aby dobrze przemyśleli decyzję wystąpienia o unijne dofinansowanie.
– Każda kolejna decyzja ubiegania się o środki musi być dobrze przemyślana. Rozwój gospodarstwa powinien być długim procesem. Zachęcam do wykorzystywania środków, ale trzeba robić to mądrze, beneficjenci muszą podejmować racjonalne decyzje – podkreślał wiceminister Kowalski.
Prezes ARiMR zapowiada szybszą weryfikacje wniosków o dotacje
Jak wskazał z kolei Tomasz Nowakowski, p.o. prezesa ARiMR, w 2020 roku zostanie uruchomionych łącznie ponad 30 naborów z PROW. Aby przyspieszyć obsługę wniosków i usprawnić pracę Agencji, w 4 województwach zostaną uruchomione oddziały zamiejscowe.
– Wchodzimy w kolejne rozdziały cyfryzacji, będziemy przejmować systemy informatyczne od firm zewnętrznych, skarać terminy weryfikacji – przekonywał Nowakowski.
W pierwszej kolejność dotacje na nawadnianie i restrukturyzację małych gospodarstw
Na luty przewidziano nabór wniosków na „Restrukturyzację małych gospodarstw” oraz „Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej”, oba działania dla gospodarstw położonych na terenach objętych ASF.
W lutym zostanie także uruchomiony pierwszy z trzech naborów przewidzianych na ten rok na nawadnianie.
Wnioski o dofinansowanie zakupu maszyn w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych” – obszaru d, będzie można składać w marcu.
Na ten miesiąc zaplanowano także nabór na „Restrukturyzację małych gospodarstw” dla gospodarstw poza strefami ASF.
Z kolei w maju ruszy działanie dla młodych rolników, będą oni mogli składać wnioski o premii. Również na maj przewidziano nabór wniosków na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.
W czerwcu o dofinansowanie będą mogli wnioskować rolnicy spoza stref ASF, którzy zdecydują się na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.
W lipcu ruszy nabór dla chcących inwestować w rozwój usług rolniczych oraz drugi na nawadnianie.
Na wrzesień zaplanowano uruchomienie 4 naborów:
- „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”,
- „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa”,
- „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”,
- „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych”.
Nabór na przetwórstwo jest przewidziany dla rolników wykonujących lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej dotyczącej przetwarzania.
W październiku zostanie uruchomiony trzeci nabór na nawadnianie z „Modernizacji gospodarstw rolnych” oraz drugi w tym roku nabór dla grup producentów.
Na przełomie listopada i grudnia będzie uruchomiony nabór na„Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000”oraz drugi nabór na dofinansowanie budowy płyt i zbiorników oraz silosów do kiszonek.
Kiedy i jakie dotacje dla rolników z PROW w 2020 roku?
Poniżej przedstawiamy pełen harmonogram dotacji PROW z miesiącem, w którym ARiMR na rozpocząć nabór wniosków na poszczególne programy:
Dotacje na rozwój gospodarstw:
- „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” – 2020 r. i 2021 r. nabór ciągły
- „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” – do 28.01.2020 r., listopad/grudzień 2020 r. oraz listopad 2021 r.
- „Restrukturyzacja małych gospodarstw” w strefach ASF – luty 2020 r.
- „Modernizacja gospodarstw rolnych” – obszar nawadnianie w gospodarstwie – luty, lipiec, październik 2020 r., styczeń 2021 r.
- „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze d (na maszyny rolnicze) – marzec 2020 r.
- „Restrukturyzacja małych gospodarstw” poza strefami ASF – marzec 2020 r., luty 2021 r.
- „Premie dla młodych rolników” – maj 2020 r., luty 2021 r.
- „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów” –maj i październik 2020 r oraz maj i październik 2021 r.
- „Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” – wrzesień 2020 r. oraz wrzesień 2021 r.
- „Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” – wrzesień 2020 r. (będzie to ostatni nabór wniosków z tego działania)
- „Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000” listopad/grudzień 2020 r.
Dotacje na wzmacnianie przedsiębiorczości:
- „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” w strefach ASF – luty 2020 r.
- „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” – nabór nieobejmujący rolników – luty 2020 r.
- „Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej” poza strefami ASF – czerwiec 2020 r.
- Rozwój przedsiębiorczości – rozwój usług rolniczych – lipiec 2020 r.
- „Przetwórstwo i marketing produktów rolnych” – nabór dla rolników wykonujących lub podejmujących działalność w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) oraz nabór tematyczny PKD w zakresie rozpoczynania działalności gospodarczej dotyczącej przetwarzania – wrzesień 2020 r.
Dotacje na systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych:
- „Wsparcie dla nowych uczestników systemów jakości”wrzesień 2020 r, kwiecień/maj 2021 r. oraz listopad 2021 r.,
- „Wsparcie działań informacyjnych i promocyjnych realizowanych przez grupy producentów na rynku wewnętrznym”– do 27.01. 2020 r.
Dotacje na ochronę ekosystemów i efektywne gospodarowanie zasobami naturalnym:
- „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” – premia pielęgnacyjna i premia zalesieniowa – od 15 marca do 15 maja 2020 r. oraz od 15 marca do 15 maja 2021 r.
- „Działanie rolno- środowiskowo-klimatyczne” – od 15 marca do 15 maja 2020 r. oraz od 15 marca do 15 maja 2021 r.
- „Rolnictwo ekologiczne” – od 15 marca do 15 maja 2020 r. oraz od 15 marca do 15 maja 2021 r.
- „Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW)” – od 15 marca do 15 maja 2020 r. oraz od 15 marca do 15 maja 2021 r.
- „Dobrostan zwierząt” – od 15 marca do 15 maja 2020 r. oraz od 15 marca do 15 maja 2021 r.
- „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” – wsparcie na zalesienie – od 1 czerwca do 31 lipca 2020 r., oraz od 1 czerwca do 31 lipca 2021 r.
dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay
Magdalena Szymańska
Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki
Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych
Najważniejsze tematy