Ostatnia szansa na 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostatnia szansa na 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych

09.12.2019autor: Paweł Mikos

Tylko do piątku 13 grudnia 2019 roku można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. W tegorocznym naborze można się ubiegać o wsparcie nawet do 100 tys. euro.

Dwa rodzaje grup producentów mogą ubiegać się o dotacje

O dotacje mogą ubiegać się zarówno nowopowstałe grupy, jak i te działające od lat. O pomoc mogą starać się nowe grupy  producentów rolnych, które zostały uznane po 22 grudnia 2018 roku. W skład  takiej grupy muszą wchodzić wyłącznie osoby fizyczne, działające jako przedsiębiorcy prowadzący mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo. 

Z kolei grupy już dłużej działające muszą spełniać łącznie kilka warunków: 

  • zostały uznane przez dyrektora oddziału regionalnego ARiMR;
  • grupa łączy producentów jednego produktu lub grupy produktów i jednocześnie członkowie tej grupy, ani ich małżonkowie, wcześniej nie należeli do innej grup producentów lub organizacji producentów wytwarzającej te same produkty, która korzystała z dotacji unijnych po 2004 roku;
  • członkowie grupy zadeklarują realizację planu biznesowego w ciągu 5 lat, aby grupa mogła osiągnąć cele założone w planie. 

 

r e k l a m a

Nawet do 100 tys. euro dotacji na każdy rok działalności grupy producentów 

Dotacja będzie przyznana na 5 lat funkcjonowania grupy. Wysokość dotacji zależeć będzie od przychodów uzyskanych ze sprzedaży produktów lub grupy produktów, wytworzonych przez członków grupy w poszczególnych latach.

Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć kwoty 100 tys. euro w każdym roku i będzie ona wypłacana w wysokości od 6 do 10% przychodów netto w zależności do roku. 

Obecnie dotacje dla grup producentów rolnych będą wynosić: 

  • w pierwszym roku – 10% przychodów netto, 
  • w drugim roku – 9%, 
  • w trzecim roku – 8%, 
  • w czwartym roku – 7%, 
  • w piątym roku – 6%.

 

Dotacje dla grup producentów rolnych – za co można uzyskać punkty? 

 

Wnioski będą poddane ocenie, a punkty można uzyskać m.in. za zorganizowanie grupy w formie spółdzielni, czy za zrzeszenie co najmniej 10 członków grupy. 

Według prawa punkty dla grup producentów rolnych będą przyznawane m.in. za: 

  • zorganizowanie grupy w formie spółdzielni –3 punkty;
  • zrzeszenie rolników – producentów odpowiedniej grupy produktów – 3 punkty
  • minimum 10 członków w grupie – 4 punkty (dodatkowo 0,2 punktu za każdego kolejnego członka grupy);
  • ubezpieczenie najmniej 50% produkcji każdego z producentów wchodzących w skład grupy – 3 punkty;
  • zlokalizowanie siedzibę grupy w powiecie o wysokim rozdrobnieniu agrarnym– od 1 do 3 punktów; 
  • zaplanowanie inwestycji innowacyjnych lub przeciwdziałaniu zmianom klimatu lub ochrony środowiska – 5 punktów; 
  • stworzenie co najmniej 2 miejsc pracy na pełen etat – 2 punkty. 


Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

14 MILIONÓW złotych dotacji dla sołectw z Mazowsza

Budowa i wyposażenie boiska, stworzenie siłowni plenerowej czy placu zabaw, doposażenie lub remont wiejskiej świetlicy  oraz remizy OSP. O dotacje na tego typu projekty mogą starać się sołectwa z Mazowsza. Do rozdysponowania jest aż 14 mln złotych. 

czytaj więcej

Grupy producenckie – dobre rozwiązanie dla małych i średnich gospodarstw

Andrzej Borkowski uważa, że prowadzenie tylko jednej gałęzi produkcji jest obecnie bardzo ryzykowne. Jako bezpieczne, poleca gospodarstwo wielokierunkowe, które jest jednak trudnym zadaniem, z uwagi na niemożność osiągnięcia dużej skali produkcji. Aby takie gospodarstwo było konkurencyjne i lepiej radziło sobie na rynku, nasz rozmówca zaleca przynależność do grup producenckich.

czytaj więcej

Dotacje na rolniczy handel detaliczny – na co i kto może dostać 100 tys. złotych?

Od 21 listopad Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków do dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD), czyli tzw. małe przetwórstwo. Dotacja to nawet 100 tys. złotych. Kto i na co może przeznaczyć dotacje na RHD?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)