14 MILIONÓW złotych dotacji dla sołectw z Mazowsza
r e k l a m a
Partnerzy portalu

14 MILIONÓW złotych dotacji dla sołectw z Mazowsza

13.12.2019autor: Paweł Mikos

Budowa i wyposażenie boiska, stworzenie siłowni plenerowej czy placu zabaw, doposażenie lub remont wiejskiej świetlicy  oraz remizy OSP. O dotacje na tego typu projekty mogą starać się sołectwa z Mazowsza. Do rozdysponowania jest aż 14 mln złotych. 

Dotacje na projekty ważne dla mieszkańców wsi 

Samorząd Województwa Mazowieckiego rozpoczął nabór wniosków do kolejnej edycji programu dla sołectw – Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw Mazowsze 2020.

– Już po raz trzeci ruszamy z programem grantów sołeckich. To znakomita forma wsparcia lokalnych społeczności, dająca możliwość realizacji znakomitych pomysłów. Pieniądze pozwolą na niewielkie, ale niezwykle ważne dla mieszkańców inwestycje. To także impuls do aktywizacji i integracji małych wspólnot  – mówi Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

Na projekty dla sołectw samorząd województwa przeznaczy w 2020 roku 13,9 mln złotych.

 

r e k l a m a

Kto może ubiegać się o dotacje? 

O wsparcie finansową mogą ubiegać się gminy wiejskie i miejsko-wiejskie. Dotacja może wynieść do 10 tys. zł dla jednego projektu.
Gminy, w zależności od liczby sołectw, mogą złożyć nawet do 9 wniosków: 

  • gminy do 50 sołectw mogą złożyć do 5 wniosków, 
  • gminy posiadające od 50 do 60 sołectw do 6 wniosków, 
  • gminy, w których jest więcej niż 60 sołectw mogą złożyć maksymalnie 9 wniosków. 

Co ważne, jedno sołectwo może być objęte realizacją tylko jednego zadania w ramach programu MIAS Mazowsze 2020.

 

Na co dokładnie mogą być przeznaczone pieniądze z dotacji? 

Z kasy samorządy województwa mazowieckiego w 2019 roku przeznaczono wsparcie na inwestycje w 1178 sołectwach w 264 mazowieckich gminach. Jest to ogromna liczna, ale i tak tylko część sołectw z skorzystała z tego wsparcia, gdyż na Mazowszu jest ok. 7,3 tys. sołectw. 

Sołectwa otrzymaną dotację najczęściej przeznaczały na: 

  • budowa i wyposażenie boisk, siłowni plenerowych czy placów zabaw, 
  • doposażenie lub remont wiejskich świetlic i remiz OSP, 
  • doposażenie gminnych bibliotek i domów kultury, 
  • zakup strojów ludowych, instrumentów muzycznych, 
  • zagospodarowanie skwerów i terenów rekreacyjnych.

Należy zwrócić uwagę, że każda inwestycja i wszystkie elementy zakupione dzięki dotacji z MIAS Mazowsze, powinny być udostępniane nieodpłatnie w powszechnie dostępnych publicznych obiektach i przestrzeni oraz służyć społeczności lokalnej.

 

Gdzie i do kiedy można składać wnioski o dotacje? 

 Nabór wniosków na inwestycje sołeckie trwa do 23 grudnia 2019 roku.

Wnioski można składać w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego osobiście lub za pośrednictwem kuriera lub poczty. 

Więcej informacji o funduszach i samym wniosku można uzyskać pod nr tel. (22) 59-79-174, (22) 59-79-131, (22) 59-79-307 lub na stronie internetowej Mazowiecki Instrument Aktywizacji Sołectw



Paweł Mikos
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Do 100 tys. złotych dotacji na płyty obornikowe i zbiorniki na gnojowice – na jakich zasadach?

Od 30 grudnia 2019 r. do 28 stycznia 2020 r. można składać w oddziałach regionalnych ARiMR wnioski o dofinansowanie budowy płyt obornikowych, zbiorników na gnojówkę i gnojowicę oraz silosów do kiszonek. Rusza bowiem nabór na „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych” z PROW 2014–2020.

czytaj więcej

Ile rolnik może dostać dotacji na panele fotowoltaiczne?

Rolnicy mogą starać się o dofinansowanie zakupu paneli fotowoltaicznych i solarnych z PROW oraz z krajowego programu „Agroenergia”obsługiwanego przez NFOŚiGW.

czytaj więcej

Ostatnia szansa na 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych

Tylko do piątku 13 grudnia 2019 roku można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. W tegorocznym naborze można się ubiegać o wsparcie nawet do 100 tys. euro.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)