Dotacje na rolniczy handel detaliczny – na co i kto może dostać 100 tys. złotych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacje na rolniczy handel detaliczny – na co i kto może dostać 100 tys. złotych?

18.11.2019autor: Paweł Mikos

Od 21 listopad Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczyna nabór wniosków do dotacje na rolniczy handel detaliczny (RHD), czyli tzw. małe przetwórstwo. Dotacja to nawet 100 tys. złotych. Kto i na co może przeznaczyć dotacje na RHD?

Dotacja na rolniczy handel detaliczny na inwestycje w przetwarzanie produktów rolnych

Nawet 100 tys. zł mogą otrzymać osoby ubezpieczone w KRUS z mocy ustawy i w pełnym zakresie na inwestycje w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój, które realizują (lub zamierzają to robić) w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD). O wsparcie mogą wystąpić rolnicy oraz małżonkowie rolników, ale nie domownicy. Wnioski będą przyjmowały oddziały regionalne ARiMR od 21 listopada 2019 roku.
Pomoc jest udzielana w formie refundacji do 50% kosztów kwalifikowalnych inwestycji. Minimalna wysokość pomocy przyznana na realizację jednej inwestycji wynosi 10 tys. złotych.

 

r e k l a m a

RHD, czyli co dokładnie oznacza rolniczy handel detaiczny?

Rolnicy, którzy jeszcze nie prowadzą RHD, a chcieliby sięgnąć po wsparcie, muszą wiedzieć, że założenie takiej działalności nie jest jednoznaczne z prowadzeniem firmy. Aby rozpocząć prowadzenie RHD, należy się wcześniej jedynie zarejestrować.
Jeśli działalność będzie dotyczyła produktów pochodzenia zwierzęcego lub żywności zawierającej jednocześnie środki spożywcze pochodzenia niezwierzęcego i produkty pochodzenia zwierzęcego, tj. żywności złożonej, należy zgłosić się do powiatowego lekarza weterynarii. W przypadku żywności pochodzenia niezwierzęcego – do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. 

 

Przychody z RHD do 40 tys. złotych bez podatku, a powyżej tylko 2%

W ramach RHD można przetwarzać i sprzedawać wytworzoną żywność konsumentom końcowym, a także do sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek o podobnej charakterystyce zlokalizowanych na ograniczonym obszarze. Nie może się to jednak odbywać przy pomocy pośrednika.
Żywność musi pochodzić w całości lub części z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Sprzedaż powinna odbywać się z zachowaniem określonych limitów. Należy ich szukać w Rozporządzeniu MRiRW z 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego (...). Osoba zajmująca się RHD musi prowadzić dokumentację umożliwiającą określenie ilości zbywanej żywności odrębnie za każdy rok kalendarzowy.

Jeśli rolnik chce korzystać z preferencji podatkowych, przychody z takiej sprzedaży nie mogą przekraczać 40 tys. zł. Jeśli przekroczą, przychód można opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 2%. 

 

Jakie produkty zakwalifikują się do pomocy?

Wsparcie na RHD dotyczy produktów, które mogą być wytwarzane w ramach takiej działalności. 

Są to produkty pochodzenia niezwierzęcego, przetwory z owoców i warzyw, w tym soki oraz przetwory z orzechów, przetwory zbożowe i koncentraty spożywcze (koncentraty warzywne, syropy owocowe). 

Dotacja uwzględnia też produkcję i sprzedaż olejów, mleka surowego, siary oraz surowej śmietany

Pomoc dotyczy również jaj, produktów pszczelich nieprzetworzonych, w tym miodu, pyłku pszczelego, pierzgi oraz mleczka pszczelego. 

Ponadto do wspieranych produktów należą świeże mięso: wołowe, wieprzowe, baranie, kozie, końskie lub produkowane z tego mięsa surowe wyroby mięsne lub mięso mielone oraz świeże mięso drobiowe. 

Aby otrzymać pomoc, rocznie w ramach RHD nie można sprzedawać więcej niż np. 2300 kg surowych wyrobów mięsnych, 15400 kg pieczywa oraz 5000 kg kiszonek warzywnych 

  • Aby otrzymać pomoc, rocznie w ramach RHD nie można sprzedawać więcej niż np. 2300 kg surowych wyrobów mięsnych, 15400 kg pieczywa oraz 5000 kg kiszonek warzywnych

 

 

Na co można przeznaczyć dotację w ramach RHD?

Maksymalna kwota dotacji może wynieść do 100 tys. złotych. 

Dotacje z RHD można przeznaczyć na:

zakup (wraz z instalacją)

  • a) maszyn lub urządzeń do:
    magazynowania lub przygotowania produktów rolnych do przetwarzania,
    przetwarzania produktów,
    magazynowania produktów rolnych lub półproduktów oraz przygotowania ich do sprzedaży,
    przetwarzania lub magazynowania produktów rolnych wyposażonych w instalacje związane z ochroną środowiska;

  • b) aparatury pomiarowej, kontrolnej oraz sprzętu do sterowania;
  • c) oprogramowania służącego do zarządzania przedsiębiorstwem lub sterowania procesem produkcji, lub magazynowania;
  • d) wyposażenia niezbędnego do prowadzenia działalności w zakresie przetwarzania i zbywania przetworzonych produktów rolnych;

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont połączony z modernizacją:

  • a) budynków i budowli wykorzystywanych do produkcji, magazynowania, handlu hurtowego lub kontroli laboratoryjnej produktów rolnych (obiektów podstawowych),
  • b) budynków i budowli infrastruktury technicznej związanej z użytkowaniem obiektów podstawowych:
    pomieszczeń higieniczno-sanitarnych,
    pomieszczeń pomocniczych służących przygotowaniu posiłków (np. kuchni) i pomieszczeń gospodarczych w budynku służących do przechowywania produktów żywnościowych;
    przygotowanie dokumentacji technicznej. 

 

Samochodu nie kupisz z dotacji na rolniczy handel detaiczny

Pomocy nie można przeznaczyć na zakup np. samochodu do przewożenia żywności ani na zakup używanych maszyn, urządzeń lub sprzętu. Należy pamiętać, iż, poza kosztami ogólnymi, nie można ponosić żadnych kosztów przed podpisaniem umowy z ARiMR.

Najważniejszym dokumentem decydującym o przyznaniu wsparcia jest biznesplan. Pod uwagę bierze się prognozowane wyniki finansowe oraz posiadane zasoby rzeczowe i ludzkie, weryfikowane na podstawie analizy danych i informacji zawartych w biznesplanie.

O kolejności przysługiwania pomocy decydować będzie suma punktów przyznanych na podstawie siedmiu kryteriów. Aby wniosek zakwalifikował się do wsparcia, musi uzyskać minimum 4 pkt.

 

dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatnia szansa na 100 tys. euro dotacji dla grup producentów rolnych

Tylko do piątku 13 grudnia 2019 roku można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wniosku o dotacje na „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”. W tegorocznym naborze można się ubiegać o wsparcie nawet do 100 tys. euro.

czytaj więcej

Kalendarz dla rolników na grudzień 2019

W grudniu rozpoczyna się wypłata dopłat bezpośrednich przez ARiMR. Agencja zakończy też przyjmowanie wniosków o dotacje na rolniczy handel detaliczny, dla grup producenckich czy na inwestycje w gospodarstwa z obszaru Natura 2000. Oto kalendarz rolniczy na grudzień 2019. 

czytaj więcej

Do PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

Niedługo ARiMR rozpocznie przyjmowanie wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000. Dotacje można przeznaczyć m.in. na remont budynków i zakup nowych maszyn rolniczych, w tym ciągnika rolniczego czy ładowarki.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)