Ogromne protesty rolników w Indiach przeciwko nowym ustawom rolnym
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ogromne protesty rolników w Indiach przeciwko nowym ustawom rolnym

06.02.2021autor: Michał Czubak

Hinduscy rolnicy po tygodniu starć z policją, które zakończyły się śmiercią jednego z nich, a setki zostało rannych, w sobotę rozpoczęli strajk głodowy. To forma sprzeciwu wobec nowym ustawom rolnym.

New Delhi. Wściekli rolnicy od dwóch miesięcy protestują

Od dwóch miesięcy nie ustają protesty rolników w Indiach. Miejscowi farmerzy protestują w związku z nowymi przepisami rolnymi, które według nich przynoszą korzyści dużym prywatnym nabywcom żywności kosztem producentów.

r e k l a m a

Czytaj także: „Nowym mandatem w obywatela, także w protestujących rolników”

Skala protestów jest ogromna. Doszło do starć z policją, w których były ofiary oraz osoby ranne. W minioną sobotę rolnicy zdecydowali się na wszczęcie głodowego strajku. Póki co ograniczył się tylko do jednego dnia, ale liderzy strajku nie wykluczają, że ponowny strajk głodowy może potrwać dłużej.

Korporacje kosztem rolników, czyli obawy protestujących

Protesty rolników w Indii to wyraz obaw wobec nowych przepisów. Zdaniem protestujących rolników rządowa ustawa zlikwiduje państwowy system cen minimalnych i dopuści na rynek indyjskie korporacje, co postawi rolników w gorszej sytuacji. Premier Modi przekonuje jednak, że reformy uwolnią rolników od sztywnego systemu cen, a indyjskie konglomeraty zainwestują w potrzebną rolnictwu infrastrukturę.

Czytaj także: Dlaczego Europa chce zwijać swoje rolnictwo?

Impas w rozmowach

Rząd już kilkunastokrotnie spotykał się z rolnikami. Do porozumienia jednak nie doszło. Nowe przepisy zostały wprawdzie odłożone w czasie na 18 miesięcy, ale dla protestujących to za mało. Uważają, że tylko całkowite porzucenie przepisów może zakończyć protest rolniczy.

Rolnictwo w Indach

Rolnictwo w Indiach to segment rynku, który przynosi ponad 18 procent PKB. W tej dziedzinie gospodarki zatrudnionych jest ponad 50 procent ludności (dane za 2014 rok). Do najważniejszych i najbardziej popularnych upraw w Indiach należą: ryż, pszenica, proso, kukurydza czy jęczmień. Natomiast jeśli chodzi o hodowlę zwierząt, to tutaj przoduje bydło.

Michał Czubak
Fot. Pixabay
Źródło: Reuters

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Protest AgroUnii przed sądem w Śremie. Policja zatrzymywała rolników

Rolnicy związani z AgroUnią pikietowali pod sądem w Śremie, gdzie odbywała się rozprawa Michała Kołodziejczaka. Jest on oskarżony za blokowanie drogi. Lider AgroUnii domaga się uniewinnienia, ponieważ w jego opinii blokada miała na celu zwrócenie uwagi służb weterynaryjnych na problem ASF. Na zakończenie demonstracji policjanci zatrzymywali auta rolników do kontroli.

czytaj więcej
Aktualności

Ponad 200 ciągników w Berlinie. Niemieccy rolnicy protestują

W Niemczech trwa protest rolników. Niezadowoleni farmerzy przyjechali ciągnikami pod siedziby ministerstw: rolnictwa i środowiska w Berlinie. Manifestacja ma potrwać do 5 lutego.

czytaj więcej

Sachajko zdradza dlaczego rolnicy protestują

– Jeżeli rolnicy dostają za kilogram wieprzowiny poniżej 3 zł, a wędliny podrożały o ponad 20 proc., to ktoś te pieniądze wziął. Dlatego rolnicy protestują – mówi Jarosław Sachajko, wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa .

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)