NIK ocenia działania MRiRW oraz KOWR promujące polską żywność
r e k l a m a
Partnerzy portalu

NIK ocenia działania MRiRW oraz KOWR promujące polską żywność

05.02.2022autor: Michał Czubak

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na rzecz promowania polskiej żywności za granicą. Jak raport ocenia działania tych instytucji?

NIK skutecznie ocenia działania MRiRW oraz KOWR promujące polską żywność za granicą

W latach 2017-2020 polski eksport artykułów rolno-spożywczych wzrósł o ponad 6 mld euro, czyli o ok. 22 proc. W dużej mierze jest to zasługa działań podjętych przez ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na rzecz promowania polskiej żywności za granicą. W 2019 r. Polska była 15. największym eksporterem produktów rolno-spożywczych na świecie i odpowiadała za ponad 2 proc. światowego oraz niemal 6 proc. unijnego eksportu produktów rolnych. Zdaniem NIK takie osiągnięcia nie byłyby możliwe bez odpowiedniej kampanii informacyjno-promocyjnej.

W ocenie NIK działania MRiRW i KOWR na rzecz promowania polskiej żywności za granicą były skuteczne.

r e k l a m a

Trzecia kontrola działań

Najwyższa Izba Kontroli już dwukrotnie wcześniej sprawdzała, jak instytucje promują polską żywność za granicami kraju. Najpierw było to w 2009 roku, później w 2016 r. W obu tych przypadkach kontrola Izby wypadła pozytywnie. Ta ostatnia, która odbywała się w latach 18-21 koncentrowała się przede wszystkim na działaniach realizowanych przez MRiRW oraz KOWR.

Działania tych instytucji dotyczyły przede wszystkim organizacji zagranicznych wystaw i targów, na których promowano polską żywność wysokiej jakości pod hasłem Polska Smakuje.

Eksport na poziomie 27 mld euro

Produkty rolno-spożywcze były eksportowane z Polski przede wszystkim do krajów UE. Wartość tego rynku zamyka się w kwocie około 27 miliardów euro, co stanowi wzrost o 5 proc. do tego, co było w 2019 roku.

Polska najwięcej żywności eksportowała do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji oraz Włoch i Czech.

W latach 2018-2021 (do 30 września) łączne wydatki związane z działaniami promującymi polską żywność za granicą wyniosły prawie 117,3 mln zł, z czego środki publiczne stanowiły kwotę ok. 87,8 mln zł, a środki prywatne niecałe 29,5 mln zł” - poinformował NIK.

Nie ma róży bez kolców

W ocenie NIK, chociaż działania były skuteczne, to nie obyło się bez błędów. KOWR został negatywnie oceniony w punkcie odpowiadającym za wieloletnią strategię zagranicznych działań promocyjno-informacyjnych. Zwyczajnie KOWR nie opracował takiego planu.

Z kolei resort rolnictwa nie określił mierników do badań ex post, przez co ocena realizacji celów określonych w strategii nie była możliwa.

Michał Czubak
Fot. Unsplash.com

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy rolnik może wydzierżawić ziemię, skoro nie minęło 5 lat od jej zakupu? Dla kogo będą dopłaty?

W styczniu 2020 roku zawarłem ustną umowę dzierżawy. Złożyłem wniosek o dopłaty bezpośrednie. Teraz okazało się, że wydzierżawiający powinien mieć zgodę na oddanie tych gruntów w dzierżawę, ponieważ kupił je we wrześniu 2019 r., a od tego czasu nie minęło jeszcze 5 lat. Czy to prawda?

czytaj więcej

Jak KOWR podchodzi do prawa pierwokupu ziemi rolniczej?

Prawo pierwokupu gruntów rolnych, jakim dysponuje KOWR, zasadniczo jest dość zbójeckie. Czym, oprócz samej ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego, kieruje się ta instytucja, podejmując decyzję o wykorzystaniu tego prawa, wyjaśniał podczas konferencji „Dzierżawa, zakup i sprzedaż nieruchomości rolnych” Waldemar Micek, dyrektor Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR, radca prawny.

czytaj więcej
Aktualności

Powraca funkcja pełnomocnika rządu ds. kształtowania ustroju rolnego

Będzie nowy pełnomocnik rządu ds. kształtowania ustroju rolnego. Po kilku latach od likwidacji tej funkcji ministerstwo rolnictwa proponuje jej powrót. Z jakimi zadaniami wiąże się ta funkcja?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)