Czy rolnik może wydzierżawić ziemię, skoro nie minęło 5 lat od jej zakupu? Dla kogo będą dopłaty?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może wydzierżawić ziemię, skoro nie minęło 5 lat od jej zakupu? Dla kogo będą dopłaty?

16.03.2022autor: dr Aneta Suchoń

W styczniu 2020 roku zawarłem ustną umowę dzierżawy. Złożyłem wniosek o dopłaty bezpośrednie. Teraz okazało się, że wydzierżawiający powinien mieć zgodę na oddanie tych gruntów w dzierżawę, ponieważ kupił je we wrześniu 2019 r., a od tego czasu nie minęło jeszcze 5 lat. Czy to prawda?

Kiedy możliwe jest zbucie nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od jej nabycia?

Według art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Dyrektor generalny Krajowego Ośrodka na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej wyraża zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności przed upływem 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Zatem właściciel wydzierżawiający powinien otrzymać zgodę na zawarcie z Panem umowy dzierżawy – nawet takiej w formie ustnej.

W świetle art. 9 UKUR oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej bez zgody dyrektora generalnego KOWR jest nieważne. Zawierając umowę dzierżawy, wydzierżawiający oddał Panu grunty rolne w posiadanie zależne.

W pkt 2 art. 9 ust. 1 UKUR ustawodawca nawiązał ogólnie do posiadania. Można zatem uznać, że odnosi się to także do oddania w dzierżawę. Ustawodawca nie użył wyrażenia „umowa dzierżawy” czy „inne kontrakty związane z korzystaniem z nieruchomości”, ale „posiadanie”. Skoro umowa dzierżawy nieruchomości rolnych bez zgody KOWR jest nieważna (w przypadku jej zawarcia w ciągu 5 lat od nabycia), to grunty będą w posiadaniu bezumownym. Nadal jednak właściciel może nie prowadzić na nich działalności rolniczej. Dlatego UKUR przewiduje także inne konsekwencje oddania bez stosownej zgody gruntów rolnych w dzierżawę.

r e k l a m a

Kiedy KOWR może wystąpić do sądu o nabycie nieruchomości rolnej?

Jak wskazuje art. 9 ust. 3 UKUR, jeżeli nabywca nieruchomości rolnej nie podjął lub zaprzestał prowadzenia gospodarstwa rolnego, a w przypadku osoby fizycznej osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, albo oddał w posiadanie nabytą nieruchomość rolną bez zgody Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, KOWR może wystąpić do sądu o nabycie własności tej nieruchomości za zapłatą ceny odpowiadającej jej wartości rynkowej określonej stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami.

Problem polega na tym, że dzierżawca często nie ma wiedzy o terminie nabycia własności gruntów rolnych przez właściciela i obowiązku uzyskania zgody przez wydzierżawiającego na oddanie w posiadanie zależne gruntu rolnego. Zawierając umowę, sądzi, że jest ważna.

Komu będą przysługiwały dopłaty?

Problem występuje także w aspekcie płatności bezpośrednich. W przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samo­istnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu. Natomiast według art. 336 k.c. posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jako np. dzierżawca (posiadacz zależny).

W takiej sytuacji najlepiej, aby wydzierżawiający właściciel wystąpił o zgodę do KOWR na zawarcie umowy dzierżawy. Po jej uzyskaniu najlepiej, aby zawarł Pan umowę już w formie pisemnej.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Szymańska

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak KOWR podchodzi do prawa pierwokupu ziemi rolniczej?

Prawo pierwokupu gruntów rolnych, jakim dysponuje KOWR, zasadniczo jest dość zbójeckie. Czym, oprócz samej ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego, kieruje się ta instytucja, podejmując decyzję o wykorzystaniu tego prawa, wyjaśniał podczas konferencji „Dzierżawa, zakup i sprzedaż nieruchomości rolnych” Waldemar Micek, dyrektor Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR, radca prawny.

czytaj więcej

NIK ocenia działania MRiRW oraz KOWR promujące polską żywność

Najwyższa Izba Kontroli oceniła działania ministerstwa rolnictwa i Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa na rzecz promowania polskiej żywności za granicą. Jak raport ocenia działania tych instytucji?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)