Kiedy możliwe jest zbucie nieruchomości rolnej przed upływem 5 lat od jej nabycia?
Według art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego (UKUR), nabywca nieruchomości rolnej jest obowiązany prowadzić gospodarstwo rolne, w skład którego weszła nabyta nieruchomość rolna, przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia przez niego tej nieruchomości, a w przypadku osoby fizycznej prowadzić to gospodarstwo osobiście. W okresie tym nabyta nieruchomość nie może być zbyta ani oddana w posiadanie innym podmiotom. Dyrektor generalny Krajowego Ośrodka na wniosek nabywcy nieruchomości rolnej wyraża zgodę, w drodze decyzji administracyjnej, na dokonanie czynności przed upływem 5 lat od dnia przeniesienia własności tej nieruchomości w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem nabywcy nieruchomości rolnej lub interesem publicznym. Zatem właściciel wydzierżawiający powinien otrzymać zgodę na zawarcie z Panem umowy dzierżawy – nawet takiej w formie ustnej.
W świetle art. 9 UKUR oddanie w posiadanie nieruchomości rolnej bez zgody dyrektora generalnego KOWR jest nieważne. Zawierając umowę dzierżawy, wydzierżawiający oddał Panu grunty rolne w posiadanie zależne.
W pkt 2 art. 9 ust. 1 UKUR ustawodawca nawiązał ogólnie do posiadania. Można zatem uznać, że odnosi się to także do oddania w dzierżawę. Ustawodawca nie użył wyrażenia „umowa dzierżawy” czy „inne kontrakty związane z korzystaniem z nieruchomości”, ale „posiadanie”. Skoro umowa dzierżawy nieruchomości rolnych bez zgody KOWR jest nieważna (w przypadku jej zawarcia w ciągu 5 lat od nabycia), to grunty będą w posiadaniu bezumownym. Nadal jednak właściciel może nie prowadzić na nich działalności rolniczej. Dlatego UKUR przewiduje także inne konsekwencje oddania bez stosownej zgody gruntów rolnych w dzierżawę.