Kiedy przysługuje odszkodowanie za szkody w budynkach gospodarczych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy przysługuje odszkodowanie za szkody w budynkach gospodarczych?

28.07.2020autor: Michał Czubak

Wichura z gradem i deszczem, która przeszła w ostatnim tygodniu, zniszczyła mi budynek gospodarczy. Czy mogę starać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia budynków?

Z artykułu dowiesz się

  • Jak ustala się wysokość szkody?
  • Co nie jest objęte ubezpieczeniem?
  • Czy przysługuje odszkodowanie za szkody w budynkach?

Powinien Pan niezwłocznie powiadomić zakład ubezpieczeń o wystąpieniu szkody. Najlepiej zrobić także zdjęcia i uzgodnić termin oględzin przez przedstawiciela zakładu ubezpieczeń.

r e k l a m a

Kiedy przysługuje odszkodowanie za szkody w budynkach?

Artykuł 67 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych wskazuje, że z tytułu ubezpieczenia budynków rolniczych przysługuje odszkodowanie za szkody powstałe w budynkach na skutek zdarzeń losowych. Chodzi m.in. o ogień, huragan, powódź, podtopienia, deszcz nawalny, grad, uderzenia pioruna.

Co wstanowi huragan?

Za szkody spowodowane przez huragan uważa się szkody powstałe w wyniku działania wiatru o prędkości nie mniejszej niż 24 m/s, którego działanie wyrządza masowe szkody. Pojedyncze szkody uważa się za spowodowane przez huragan, jeżeli w najbliższym sąsiedztwie stwierdzono działanie huraganu.

Co jest powodzią?

Za powódź uważa się szkody powstałe wskutek zalania terenów w następstwie podniesienia się poziomu wody w korytach wód płynących lub stojących. Szkody spowodowane podtopieniem to te powstałe wskutek zalania terenów w wyniku deszczu nawalnego lub spływu wód po zboczach lub stokach na terenach górskich i falistych.

Co w myśl przepisów uważa się deszczem nawalnym?

Z kolei deszczem nawalnym – szkody powstałe w wyniku opadów deszczu o współczynniku wydajności co najmniej 4. Natomiast gradem – szkody powstałe wskutek opadu atmosferycznego składającego się z bryłek lodu.

Jak ustala się wysokość szkody?

Wysokość szkody ustala się z uwzględnieniem art. 69, na podstawie:

  • cenników stosowanych przez zakład ubezpieczeń; ustalenie wysokości szkody na podstawie tych cenników następuje w każdym przypadku niepodejmowania odbudowy, naprawy lub remontu budynku;
  • kosztorysu wystawionego przez podmiot dokonujący odbudowy lub remontu budynku, odzwierciedlającego koszty związane z odbudową lub remontem, określone zgodnie z obowiązującymi w budownictwie zasadami kalkulacji i ustalania cen robót budowlanych.

Jeżeli suma ubezpieczenia została ustalona według wartości rzeczywistej, uwzględnia się również faktyczne zużycie budynku od dnia rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń do dnia powstania szkody (art. 68 ustawy).

Co nie jest objęte ubezpieczeniem

Ubezpieczeniem w gospodarstwach (art. 72) nie są objęte:

  • budynki, których stan techniczny osiągnął 100% normy zużycia;
  • budynki do rozbiórki na podstawie ostatecznych decyzji właściwych organów;
  • namioty i tunele foliowe.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

3 lata walczył o swoje. Rolnik wygrywa z ubezpieczycielem

Mariusz Wawrzyło, rolnik z Sieńska (gmina Słupia, powiat jędrzejowski, województwo świętokrzyskie), może się pochwalić sukcesem prawnym, co dla zapracowanych gospodarzy nie jest najprostsze. Rolnik wygrał bowiem z firmą ubezpieczeniową proces o odszkodowanie za straty, jakie na jego polu spowodował żywioł.

czytaj więcej

NIK o prawie łowieckim. Czy wszystko jest w porządku?

W opinii Najwyższej Izby Kontroli, znowelizowanie w 2018 roku Prawa łowieckiego nie przyczyniło się do sprawniejszego szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom.

czytaj więcej

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, czyli szacowanie szacowanie szkód po polsku

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, a rolnikowi pozostaje pokornie słuchać i ewentualnie liczyć na okruchy z pańskiego stołu. Taki obraz relacji między Kołem Łowieckim Leśników „Dzik” z Przemyśla a rolnikiem z Młodowic wyłania się z opowieści naszego Czytelnika i jako żywo przypomina stosunki z czasów Polski feudalnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)