Muzeum rolnictwa w Szreniawie świętuje swoje 55. urodziny
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie w tym roku świętuje swoje 55. urodziny. Podsumowanie jubileuszu będzie miało miejsce 14 i 15 listopada. Jakie atrakcje muzeum przygotowało dla zwierzających na rok jubileuszu?
10 odnowionych wystaw stałych w muzeum rolnictwa w Szreniawie
Muzeum w Szreniawie powstało w 1964 roku, początkowo jako Muzeum Rolnictwa. Z tego powodu 2019 roku jest rokiem jubileuszowym w placówce. Kulminacja obchodów odbędzie się 14 i 15 listopada.
Pierwszego dnia, czyli 14 listopada 2019 r. odbędzie się uroczyste spotkanie z udziałem zaproszonych gości i pracowników muzeum, a w jego trakcie zostaną wręczone odznaczenia dla osób zasłużonych dla muzeum i kultury polskiej.
Tego dnia zostanie także oficjalnie zostanie zorganizowane zwiedzanie 10 zmodernizowanych wystaw stałych muzeum.
Wernisaż prac konkursu „Wieś nowoczesna – praca, ludzie, technika”
Z kolei 15 listopada w muzealnym spichlerzu odbędzie się wernisaż i uroczyste rozdanie nagród w Ogólnopolskim Konkursie Fotograficznym pt. „Wieś nowoczesna – praca, ludzie, technika” zorganizowanym specjalnie z okazji jubileuszu muzeum.
Celem konkursu było przedstawienie obrazu współczesnego, nowoczesnego polskiego rolnictwa oraz przemian zachodzących na obszarach wiejskich, zwłaszcza zmian w krajobrazie kulturowym, modernizacji pracy rolnika, zmian w jego życiu zawodowym i rodzinnym.
Muzeum wyda również album zawierający prace konkursowe.
Wieś jak malowana, czyli 55 niezwykłych obrazów pokazujących wieś i rolnictwo w
Muzeum na 55-lecie przygotowało również wystawę czasową „Poznaj nasze zbiory – obrazy z kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie”, na której można było podziwiać 55 obrazów poświęconych wsi i rolnictwu autorstwa m.in. Włodzimierza Tetmajera, Juliana Fałata, Stanisława Czajkowskiego, Adama Setkowicza czy Kazimierza Lasockiego.
Album pokazujący historię muzeum rolnictwa w Szreniawie
Dla muzeum i jego pracowników bardzo ważna jest również publikacja „Szreniawa – miejsce odkryte”. Album zawiera dotychczas niepublikowane materiały archiwalne ilustrujące postacie i najciekawsze wydarzenia z historii placówki począwszy od 1964 roku.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy