KRUS: Zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia – kto i kiedy dostanie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRUS: Zasiłek opiekuńczy do 24 grudnia – kto i kiedy dostanie?

15.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Rolnicy oraz ich domownicy ubezpieczeni w KRUS będą mogli otrzymać zasiłek opiekuńczy z tytułu konieczności sprawowania opieki nad dziećmi do 24 grudnia 2020 r. ze względu na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa.

Kto i na jakich zasadach może otrzymać zasiłek opiekuńczy z KRUS?

Zasiłek przysługuje na dotychczasowych zasadach, czyli w przypadku zamknięcia z powodu COVID-19 żłobka, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, albo niemożności sprawowania opieki nad dziećmi przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID.

Zasiłek należy się z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo
  • dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
r e k l a m a

Kiedy trzeba złożyć wniosek o zasiek opiekuńczy, a kiedy to nie jest konieczne?

Zasiłek jest przyznawany na wniosek. Jeżeli we wniosku o to świadczenie, który był złożony przed przedłużeniem okresu zasiłkowego, wskazano okres opieki nad dzieckiem po 29 listopada 2020 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku, nie potrzeba składać nowego wniosku.

Świadczenie nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić mu opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego albo wychowawczego).

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot.Pixabay  

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do 14 lutego

KRUS podała, że wydłużony został okres, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika lub domownika. Ten czas został przedłużony do 14 lutego. Jaka jest kwota zasiłku opiekuńczego?

czytaj więcej

Jak rozliczyć zasiewy między dzierżawcą a wydzierżawiającym?

Chcę wydzierżawić grunty rolne oraz łąki od miejscowej parafii. Obecnemu dzierżawcy kończy się umowa z dniem 1 stycznia 2021 r. Dzierżawca sprzątnął buraki i szybko obsiał pole pszenicą. Nie kontaktował się z zarządcą gruntu w sprawie przedłużenia dzierżawy. Czy w razie podpisania umowy dzierżawy od 2 stycznia 2021 r. będę mógł użytkować te grunty, mimo że są obsiane? Czy obecny dzierżawca ma prawo żądać ode mnie zapłaty za zasiew pszenicy bądź użytkować te grunty aż do zbioru? Czy ksiądz może zawrzeć nową umowę ze mną, czy musi przedłużyć umowę obecnemu dzierżawcy aż do zbioru? Czy po ewentualnym podpisaniu umowy dzierżawy będę mógł składać wniosek o dopłaty bezpośrednie?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)