Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do 14 lutego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do 14 lutego

01.02.2021autor: Michał Czubak

KRUS podała, że wydłużony został okres, za który przysługuje zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego rolnika lub domownika. Ten czas został przedłużony do 14 lutego. Jaka jest kwota zasiłku opiekuńczego?

Kto może ubiegać się o tę formę pomocy?

O tę formę wsparcia można się ubiegać, jeżeli ze względów na pandemię COVID-19 zamknięty został żłobek, przedszkole, szkoła czy inna placówka opiekuńczo-wychowawcza, do której uczęszcza dziecko rolnika i z tego powodu gospodarz lub domownik musi sprawować osobiście opiekę nad dzieckiem.

Zasiłek przysługuje za opiekę nad:

  • dzieckiem w wieku do ukończenia 8 lat,
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
r e k l a m a

Ile wynosi stawka zasiłku opiekuńczego?

Obecnie stawka zasiłku opiekuńczego wynosi 32,41 złotego za każdy dzień sprawowania opieki nad dzieckiem.

Warto jednak pamiętać, że zasiłek nie jest przyznawany automatycznie, a jedynie „na wniosek”, co w praktyce oznacza, że należy w jednostce KRUS złożyć odpowiedni dokument.

Jednak wniosku nie musi składać rolnik, który już wcześniej złożył wniosek i podał w nim, że okres opieki osobistej nad dzieckiem będzie trwać także po 18 stycznia 2021 roku i jednocześnie spełnia dalej wszystkie warunki kwalifikujące go do uzyskania świadczenia.

Należy zwrócić uwagę, że ze świadczenia nie można skorzystać, jeśli drugi z rodziców lub inni członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, mogący zapewnić opiekę dziecku. W praktyce KRUS uznaje, że inny z domowników może zając się dzieckiem o ile korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego lub jest osobą bezrobotną.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ubezpieczenie upraw: KRIR walczy o większe pieniądze

Samorząd rolniczy walczy o zwiększenie puli środków na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt. - 400 mln zł to za mało - uważa Wiktor Szmulewicz, szef izb rolniczych. 

czytaj więcej

Czy dzierżawca może przejąć ziemię rolną przez zasiedzenie?

Jesteśmy z siostrą współwłaścicielkami gruntów rolnych, które wydzierżawiamy od 1999 r. temu samemu rolnikowi. Umowa jest odnawiana co 5 lat. Niedługo skończę 60 lat i mogłabym przejść na emeryturę rolniczą. W takim przypadku umowa dzierżawy musi być zawarta na co najmniej 10 lat, a siostra się na to nie zgadza. Twierdzi, że wtedy dzierżawca będzie mógł nabyć ziemię przez zasiedzenie. Czy rzeczywiście jest to możliwe?

czytaj więcej

Zasiłek opiekuńczy z KRUS wydłużony do końca stycznia

Rolnicy, którzy nie mogli posłać dzieci do przedszkola czy szkoły ze względu na epidemię koronawirusa, mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy z KRUS co najmniej do 31 stycznia. Kto może otrzymać te pieniądze?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)