KRIR: wydłużyć czas stosowania nawozów naturalnych. Jakie są terminy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

KRIR: wydłużyć czas stosowania nawozów naturalnych. Jakie są terminy?

18.10.2019autor: Paweł Mikos

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce, żeby ministerstwo rolnictwa wydłużyło termin na stosowanie gnojowicy i obornika do nawożenia gleby do końca listopada. Taka prośba wynika ze skutków suszy i opóźnionych przez nią zabiegów agrotechnicznych.  

Przez suszę rolnicy nie wyrobią się w terminach nawożenia nawozami naturalnymi 

We wtorek 15 października 2019 roku Krajowa Rady Izb Rolniczych zaapelowała do szefa resortu rolnictwa, aby zastosował odstępstwa od prawa określonego w  „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu ich zanieczyszczeniu”. Zgodnie z przepisami większość rolników musi wywieźć gnojowicę na grunty orne do 25 października, a w niektórych regionach nawet do 20 lub 15 października, a obornik do 31 października. 

Zarząd KRIR argumentuje, że ze względu na suszę z 2019 roku, wiele zabiegów agrotechnicznych jest opóźnionych i przez to rolnicy nie będą mogli dokonać dochować terminu wywozu nawozów naturalnych płynnych i stałych. I to pomimo, że w ostatnim czasie poprawiła się wilgotność gleby. 

 

r e k l a m a

KRIR – wydłużyć termin stosowania nawozów naturalnych do 30 listopada

Samorząd rolniczy chce, żeby Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło termin aplikowania nawozów naturalnych do 30 listopada, w zależności od warunków atmosferycznych i glebowych. KRIR chce, żeby główną zasadą dotycząca nawożenia była to, aby nawozy naturalne nie były wywożone na zmarzniętą glebę. 

 

Jakie terminy obowiązują rolnika w przypadku wywożenia obornika czy gnojowicy? 

Zgodnie z obowiązującym prawem, rolnik który jesienią nawozi swoje pola nawozami naturalnymi zawierającymi azot musi pamiętać o następujących datach: 

  • Nawożenie gruntów ornych w całym kraju obornikiem – do 31 października; 
  • Nawożenie roślin wieloletnich, upraw trwałych i  trwałych użytków zielonych (TUZ) obornikiem – do 30 listopada 
  • Nawożenie gruntów ornych wyznaczonych obszarów województw: dolnośląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego (płn. wsch.) śląskiego i warmińsko-mazurskiego gnojówką lub gnojowicą – do 15 października
  • Nawożenie gruntów ornych wyznaczonych obszarów województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego i lubelskiego gnojówką lub gnojowicą – do 20 października
  • Nawożenie gruntów ornych na pozostałej części kraju gnojówką lub gnojowicą – do 25 października; 
  • Nawożenie roślin wieloletnich, upraw trwałych i  trwałych użytków zielonych (TUZ) gnojówką lub gnojowicą – do 31 października.

 

Paweł Mikos
Fot Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Na co zwrócić uwagę kupując nawozy mineralne?

Racjonalne nawożenie musi być oparte na badaniach gleby, a racjonalne zakupy nawozów poprzedzone prostą kalkulacją i porównaniem cen u kilku dystrybutorów w najbliższej okolicy. Bez tych informacji nawozimy glebę na oślep, drożej niż trzeba i nieefektywnie.

czytaj więcej

3 niezbędne mikroelementy w nawożeniu dolistnym rzepaku na jesień

Mirosław Peć prowadzi gospodarstwo rolne w miejscowości Lipówka w gminie Działdowo (pow. działdowski) wspólnie z synem Cezarym, który kilka dni temu ukończył 4-letnie studia inżynierskie w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Kierunek rolnictwo, specjalizacja agronomia i agrobiznes.

czytaj więcej

Nawozy zielone – jakie wybrać i czy mogą zastąpić obornik?

Za najlepsze nawozy organiczne, do których należą nawozy zielone uważa się bobowate i mieszanki bobowatych z innymi gatunkami. Z praktycznego punktu widzenia lepszą rośliną na nawóz zielony będzie ta, która wytworzy najwyższy plon suchej masy materii organicznej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)