Jaka będzie zima 2019/2020? SPRAWDŹ prognozę pogody IMGW
Niektóre prognozy pogody mówiły, że czeka nas zima trzydziestolecia. Polskę miało skuć lodowe piekło. Czy tak będzie rzeczywiście? Czy będą białe święta? Gdzie i kiedy zmrozi? IMGW opracowało prognozę pogody na zimę 2019/2020.
Krystyna Pianko-Kluczyńska i Krystyna Konca-Kędzierska we współpracy z Agnieszką Harasimowicz, czyli specjalistki z Pracowni Prognoz Długoterminowych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW-PIB) opracowało prognozę długoterminową na zimę 2019/2020.
IMGW przewiduje ciepły i mokry grudzień
Według prognozy IMGW między bajki można włożyć przewidywania, że czeka nas zima trzydziestolecia.
W grudniu w większości kraju temperatura powietrza będzie powyżej normy, a ta w grudniu według normy wynosi od -2°C do 2°C.
– Na Suwalszczyźnie, w pasie centralnym od Wielkopolski po Mazowsze oraz na Podkarpaciu prawdopodobieństwo cieplejszego niż zwykle grudnia jest bardzo wysokie i wynosi ponad 80% – przewidują eksperci z IMGW.
Z kolei temperatur w normie lub nieznacznie poniżej normy można spodziewać się na Nizinie Szczecińskiej, w południowej Lubelszczyzny oraz lokalnie dla Dolnego Śląska i Górnego Śląska oraz dla Warmii.
Zdaniem synoptyków IMGW czeka nas mokry grudzień, większość kraju czekają opady powyżej normy lub w normie. Na północy i wschodzie kraju można mieć nawet ponad 20 dni, kiedy wystąpią opady.
Józef Gorell prognozuje śnieżne święta Bożego Narodzenia
Z kolei Józef Gorell, emerytowany rolnik, który hobbistycznie zajmuje się prognozowaniem pogody, przewiduje, że na początku grudnia czeka nas niewielki mróz oraz opady deszczy ze śniegiem. Natomiast w okolicy Świąt Bożego Narodzenia powinny wystąpić opady śniegu oraz mróz do -10°C.
Więcej na ten temat w artykule:
Ciepły listopad i mroźny grudzień – długoterminowa prognoza pogody Józefa Gorella
Tę prognozę Józef Gorell powtórzył również ostatnio w programie Dzień Dobry TVN.
Można zobaczyć tu:
Eksperci z IMGW przewidują, że temperatury w styczniu 2020 roku będą poniżej normy. Dotyczy to zwłaszcza północo-wschodniej połowy kraju oraz krańców południowych. A norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum.
IMGW prognozuje, że zarówno suma opadów, jak i liczba dni z opadami w styczniu w większości kraju będzie w normie lub nawet powyżej normy. Najczęściej opady mogą wystąpić w południowo-wschodniej Polsce. Tam może być nawet powyżej 18 dni z opadami.
Luty mroźny na południu i ciepły na Pomorzu i Warmii
Instytut podaje, że średnia dobowa temperatura powietrza w lutym mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. IMGW twierdzi, że luty 2020 roku będzie chłodniejszy niż norma w południowej części Polski. Z kolei na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu temperatury mają być wyższe niż norma dla lutego.
Opady będą zbliżone do normy, a jedynie na Pomorzu Wschodnim oraz Warmii może mniej padać. Z kolei najczęściej opady mogą występować na wschodzie kraju.
Marzec ciepły na Lubelszczyźnie, Warmii oraz Pomorzu
Z prognoz długoterminowych IMGW wynika, że w marcu w większości kraju średnie temperatury będą oscylować w granicach normy, która wynosi od 1°C do 5°C dla niemal całej Polski oraz od 0°C do 3°C dla Kaszub i północno-wschodniej Polski.
Z kolei temperatur wyższych niż przewiduje norma mogą spodziewać się mieszkańcy Lubelszczyzny, Pomorza Wschodniego oraz Warmii.
W przypadku opadów na zachodzie kraju opady powinny być w normie, co oznacza od 12 do 18 dni z opadami. Natomiast wschodnia część kraju powinna spodziewać się większej liczby dni z opadami niż wynika to ze średniej, która dla tego regionu wynosi 16 dni.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy