Prognoza pogody dla rolników od 1 do 7 stycznia 2020. Gdzie będzie najzimniej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Prognoza pogody dla rolników od 1 do 7 stycznia 2020. Gdzie będzie najzimniej?

01.01.2020autor: Paweł Mikos

Nocą lokalnie temperatura powietrza może spadać nawet do –10 stopni Celsjusza, z kolei w ciągu dnia może wzrastać nawet do +3 stopni Celsjusza. Przez większość tygodnia dominować będzie zachmurzenie duże z przejaśnieniami, ale możliwe są też opady deszczu ze śniegiem. Jaka będzie pogoda w poszczególnych regionach?

Od 2 stycznia Polska pod wpływem wyżu z południowej Europy, co oznacza opady deszczu ze śniegiem i mroźne noce

Koniec 2019 i początek nowego 2020 roku nie przyniosą gwałtownych zmian w pogodzie. Nadal będzie dość ciepło jak na warunki zimowe – przewidują synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). W nocy temperatura będzie nieznacznie spadać poniżej zera, a w ciągu dnia wzrastać nieco powyżej 0 stopni Celsjusza. Będzie to główną przyczyną mieszanych opadów deszczu ze śniegiem i gdzieniegdzie marznących opadów deszczu. 

Synoptycy IMGW przewidują, że od 2 stycznia na kilka dni zagości nad nami układ wysokiego ciśnienia znad południowej Europy. Nie będzie padać. W nocy natomiast, zwłaszcza przy pogodnym niebie, temperatury mogą spadać poniżej –5 stopni Celsjusza, a lokalnie nawet do –10 stopni Celsjusza.  

IMGW przewiduje, że w drugiej połowie pierwszej dekady stycznia znów zacznie oddziaływać niż znad Islandii. Przyniesie od chmury, opady śniegu z deszczem, ale też łagodniejsze powietrze. 

 

r e k l a m a

Jaka będzie pogoda w poszczególnych regionach?

  • Pomorze – temperatura będzie wahać się od 2 do 3 stopni Celsjusza w dzień oraz od –1 do +1 stopni Celsjusza w nocy. Od 2 do 4 stycznia zachmurzenie z przejaśnieniami a w pozostałe dni możliwe opady deszczu ze śniegiem.
  • Warmia, Mazury i Podlasie – temperatura powietrza w ciągu dnia będzie wynosić 0 lub +1 stopni Celsjusza, a w nocy może od –2 od nawet –7 stopni Celsjusza (5 stycznia). Możliwe opady deszczu ze śniegiem. Wiatr nie powinien przekraczać prędkości 20 km/h, jedynie 4 stycznia może wiać z prędkością od 25 do 35 km/h.
  • Ziemia Lubuska, Wielkopolska i Kujawy – tu najcieplej będzie w czwartek 2 stycznia, kiedy to termometry pokażą nawet 3  stopnie Celsjusza, w pozostałe dni temperatura będzie wynosić 1 lub 2 stopnie Celsjusza. Z kolei nocą temperatura powietrza będzie wahać się od –4 stopni Celsjusza (4 i 5 stycznia) do +1 stopnia Celsjusza (2 stycznia). W tym regionie większość dni będzie pod znakiem zachmurzenia dużego z przejaśnieniami a 1 i 6 stycznia można spodziewać się opadów deszczu ze śniegiem.
  • Polska Środkowa i Wschodnia – temperatura powietrza w dzień będzie wynosić +1 stopień Celsjusza, a 3 i 4 stycznia termometry wskażą 2 stopnie Celsjusza. Natomiast w ciągu nocy temperatura powietrza będzie wahać się od 0 stopni Celsjusza 2 stycznia do nawet – 6 stopni Celsjusza 5 stycznia. W Nowy Rok 1 stycznia oraz 5 stycznia możliwe wystąpienie opadów deszczu ze śniegiem, a w pozostałe dni będzie utrzymywać się zachmurzenie duże z przejaśnieniami.
  • Dolny Śląsk – w ciągu dnia temperatura powietrza będzie wynosić 2 lub 3 stopnie Celsjusza, a w nocy termometry mogą pokazywać od +1 stopnia Celsjusza (2 stycznia) od nawet –6 stopni Celsjusza (5 stycznia). Przez niemal cały tydzień na Dolnym Śląsku będzie utrzymywać się zachmurzenie duże z przejaśnieniami, a jedynie 1 stycznia możliwe są opady deszczu ze śniegiem.
  • Małopolska – w tym regionie najcieplej będzie w piątek i sobotę (3 i 4 stycznia), kiedy temperatura powietrza w ciągu dnia wyniesie 2 stopnie Celsjusza, a w pozostałe dni temperatura będzie wahać się od –1  do +1 stopnia Celsjusza. Z kolei nocą temperatura powietrza będzie wahać się od –2 stopni Celsjusza (1 i 2 stycznia) do –8  stopnia Celsjusza (5 stycznia). W tym regionie w Nowy Rok możliwe jest wystąpienie opadów deszczu ze śniegiem, a w pozostałe dni będzie zachmurzenia duże z przejaśnieniami.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Prognoza pogody dla rolników od 15 do 21 stycznia 2020

Najbliższe dni w pogodzie będą bardziej przypominały wczesną wiosnę niż połowę stycznia. Przez większość tygodnia należy spodziewać się pochmurnych dni z możliwością opadów deszczu, a na na południu śniegu. Jaka będzie temperatura powietrza w regionach? 

czytaj więcej

Kiedyś to była ZIMA! Zobacz jak wyglądała NA WSI? [FOTO]

Mróz przekraczający –40°C, zaspy śnieżne powyżej 2 metrów – tak wyglądały zimy stulecia na wsi w Polsce. O tym jak trudne warunki wówczas panowały widać na zdjęciach z dwudziestolecia międzywojennego i PRL-u. A jaka będzie zima 2019/2020?  

czytaj więcej

Susza, upały, mróz – uprawy też są narażone na stres. Jak je wspomagać?

Rośliny przez cały okres rozwoju i wzrostu są narażone na różne czynniki stresowe. To brak lub nadmiar wody, upały latem i mróz zimą, silne promieniowanie słoneczne, niedobory pokarmowe lub przenawożenie, fitotoksyczność środków ochrony roślin i inne. Zbliżające się miesiące to potencjalne stresy zimowe. Nie przewidzimy ich siły, ale możemy przygotować się na ewentualną pomoc zestresowanym oziminom.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)