Izby rolnicze: odszkodowania dla rolników za szkody łowieckie powinno wypłacać państwo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Izby rolnicze: odszkodowania dla rolników za szkody łowieckie powinno wypłacać państwo

19.05.2021

Krajowa Rada Izby Rolniczej zwraca się do premiera o pomoc w sprawie rozwiązania problemu ze szkodami rolniczymi, które dotykają polskich rolników i z którymi muszą się oni zmagać.

Coraz więcej szkód łowieckich. Krajowa Rada Izby Rolniczej pisze list do premiera Morawickiego

W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczebności zwierzyny łownej, która wychodzi na pola powodując straty w uprawach i płodach rolnych. W skutek ocieplenia klimatu i braku pokrywy zimą niektóre gatunki ptaków nie odlatują na zimę żerując na uprawach polowych. Zwierzęta niszczą plantacje kukurydzy, nierzadko w terminie, kiedy rolnik złożył już wniosek o płatność.

Ostatnio także wiele szkód wyrządzają ptaki z gatunków: żurawie oraz gęsi gęgawy i łabędź krzykliwy, powodując straty w uprawach roślin ozimych oraz w uprawach warzyw.

r e k l a m a

Podstawa prawna rozwiązałaby problemy rolników

Zdaniem Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, w budżecie na rolnictwo powinna być ustanowiona podstawa prawna, aby utworzyć fundusz odszkodowawczy za szkody wyrządzone w uprawach polowych i stawach hodowlanych przez różne gatunki ptaków.

Ponadto, coraz więcej zgłaszanych jest szkód wyrządzanych przez dziki, jelenie, sarny czy bobry, których liczebność w ostatnim czasie bardzo wzrosła.

Zwiększyć działania Polskiego Związku Łowieckiego

Jednym z postulatów sygnatariuszy listu do premiera Morawieckiego jest podjęcie odpowiednich działań wobec Polskiego Związku Łowieckiego w celu poprawy i skuteczności prowadzonej gospodarki łowieckiej, w tym realizacji planów łowieckich, jak również podjąć działania w celu ustalenia optymalnej populacji poszczególnych gatunków zwierząt dziko żyjących w celu możliwości odstrzału ich nadmiernej ilości.

„Mając na względzie sprawiedliwe traktowanie rolnika, jego pracy i jego własności, Zarząd KRIR wniósł do Pana Premiera w sprawie podjęcia działań mających na celu zmianę ustawy Prawo łowieckie i odpowiednich rozporządzeń wykonawczych i kontroli PZŁ przez służby państwowe nad jego działalnością statutową i gospodarczą.” – możemy przeczytać w piśmie adresowanym do premiera.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Myśliwi jeżdżą terenówką przez pole rolnika

Rolnik spod Chełma skarży się, że myśliwi podczas polowań mieli jeździć samochodami terenowymi i niszą uprawy na polach. Z kolei przedstawiciele koła łowieckiego oskarżyli rolnika o stosowanie żywołapek na swoim polu. Jak skończy się ten spór między rolnikiem i myśliwymi?

czytaj więcej

W jaki sposób powstrzymać szkody chwościka w burakach?

Ubiegły sezon dla wielu plantatorów buraka cukrowego z Lubelszczyzny okazał się najgorszy od lat. Przyczyn było wiele, wśród nich chwościk buraka. – Tego patogena da się utrzymać w ryzach, nawet przy silnej presji, choć wymaga to przeprowadzenia większej liczby zabiegów oraz zastosowania środków grzybobójczych z wyższej półki – mówi Grzegorz Laskowski, plantator, a także prezes Lubelsko-Zamojskiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

czytaj więcej
Aktualności

Szkody wyrządzone przez ptaki wciąż bez odszkodowań

Dzikie ptaki nie zostaną włączone do listy gatunków za szkody, których przysługuje rolnikom odszkodowanie. Resort klimatu nie wyklucza wprawdzie podjęcia takiej inicjatywy, ale nie jest w stanie sprecyzować żadnej konkretnej daty.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)