IUNG: Opady nie pomogły, wciąż mamy suszę rolniczą. Gdzie najgorzej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

IUNG: Opady nie pomogły, wciąż mamy suszę rolniczą. Gdzie najgorzej?

15.06.2020autor: Magdalena Szymańska

Według drugiego raportu IUNG, w okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. susza rolnicza nadal występuje na obszarze Polski.

Minimalna poprawa nie oznacza, że nie mamy do czynienia z susza rolniczą

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna i wynosiła -75 mm. Oznacza to jednak, że sytuacja się poprawiła, ponieważ KBW zwiększył się w stosunku do okresu między 21 marca a 20 maja br. o 25 mm. Aczkolwiek wskaźnik KBW w ubiegłym roku w drugim okresie raportowania był zdecydowanie wyższy i wyniósł zaledwie -21 mm.
r e k l a m a

Gdzie brakuje wody?

Największy deficyt wody (od -150 do -169 mm) między 1 kwietnia a 31 maja br. odnotowano na obszarze Pojezierza: Myśliborskiego, Lubuskiego, Wielkopolskiego oraz na Równinie Gorzowskiej. Duże niedobory wody (od -120 do -149 mm) wystąpiły na Kujawach i w zachodniej części Pojezierza Pomorskiego. Z kolei najmniejsze niedobory wody były na obszarach Pogórza Karpackiego, Beskidów Zachodnich, Niziny Podlaskiej oraz w południowej części Pojezierza Mazurskiego.

Które uprawy najbardziej narażone na skutki suszy?

Podobnie, jak w pierwszym okresie raportowania, największe zagrożenie suszą rolniczą występowało wśród upraw zbóż jarych, aczkolwiek zasięg suszy podobnie, jak w uprawach zbóż ozimych, truskawek oraz drzew owocowych zmniejszył się. Wzrosła natomiast liczba gmin z suszą wśród krzewów owocowych.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jaka będzie pogoda latem? Długoterminowa prognoza Józefa Gorella

Józef Gorell – emerytowany rolnik z Cieszyna w gminie Sośnia, meteorolog pasjonat przewiduje, że tegoroczne lato zapowiada się na bardzo zmienne: upały szybko będą przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne, tylko lokalnie z burzami, gradem i silnym wiatrem.

czytaj więcej

Susza rolnicza w 14 województwach. Gdzie jest najgorzej?

Z pierwszego ogłoszonego w tym roku raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, iż w okresie od 21 marca do 20 maja na obszarze Polski wystąpiła susza rolnicza. Najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych oraz ozimych. Pojawiła się również w uprawach truskawek, krzewach i drzewach owocowych. W tych uprawach straty plonów z powodu deficytu wody spowodowały obniżenie plonów przynajmniej o 20%.

czytaj więcej

Spadły ceny mleka i żywca wołowego, a na polach szaleje susza

Maj okazał się łaskawszy dla rolników, jeśli chodzi o opady deszczu niż marzec czy kwiecień, co chociaż po części uratuje plony traw i lucerny z pierwszego najbardziej wartościowego pokosu. Sytuacja związana z koronawirusem odbiła swoje piętno na rynku mleka i żywca wołowego. Co na ten temat sądzą rolnicy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)