Susza rolnicza w 14 województwach. Gdzie jest najgorzej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza rolnicza w 14 województwach. Gdzie jest najgorzej?

01.06.2020autor: Magdalena Szymańska

Z pierwszego ogłoszonego w tym roku raportu Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa wynika, iż w okresie od 21 marca do 20 maja na obszarze Polski wystąpiła susza rolnicza. Najbardziej dotknęła uprawy zbóż jarych oraz ozimych. Pojawiła się również w uprawach truskawek, krzewach i drzewach owocowych. W tych uprawach straty plonów z powodu deficytu wody spowodowały obniżenie plonów przynajmniej o 20%.

W porównaniu do ubiegłego roku, susza rolnicza objęła większy obszar kraju

W 2019 r. o tej porze suszą nie były zagrożone drzewa i krzewy owocowe. Według Instytutu, brak dostatecznej ilości opadów zwłaszcza w trzeciej dekadzie marca oraz w znacznej mierze również w kwietniu spowodowały, że wystąpił duży niedobór wody w glebie, który negatywnie wpłynął na oziminy, truskawki i krzewy owocowe uprawiane zwłaszcza na glebach bardzo lekkich i lekkich. Występujący deficyt wody na glebach słabych powodował straty również w uprawach jarych, rośliny miały problemy ze wschodami.
r e k l a m a

Ujemna wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego

Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą w analizowanym sześciodekadowym okresie br. była ujemna i wyniosła -100 mm. Dla porównania, w ubiegłym roku o tej porze KBW wyniósł – -48 mm.

W jakich województwach susza dotknęła najbardziej rolników?

Jak ocenił IUNG, obecnie susza rolnicza nie pojawiła się jedynie na terenie 2 województw, tj. warmińsko-mazurskiego oraz podkarpackiego.

Gdzie jest najgorzej?

Najniższe wartości KBW, tj. poniżej -170 mm, wystąpiły na terenie Pojezierza Lubuskiego. Nieco lepiej, ale również źle było na obszarze Pojezierza Wielkopolskiego, gdzie KBW wyniósł między -150 a -169 mm. Niskie wartości KBW, tj. od -120 do -149 mm zanotowano również na dużym obszarze Polski Północno-Zachodniej, w południowej części Niziny Śląskiej, w północnej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, na Polesiu Lubelskim, Wyżynie Lubelskiej oraz w północnych terenach Wyżyny Małopolskiej.

Susza rolnicza w 14 województwach. Gdzie jest najgorzej?

Północ, południe i wschód kraju wypadają lepiej, ale daleko od zachwytów

Zdecydowanie mniejsze zagrożenie suszą odnotowano na obszarach północno-wschodniej Polski oraz na południu kraju: na Pogórzu Karpackim, Beskidach Zachodnich oraz na Przedgórzu Sudeckim. Na tych obszarach KBW wynosił od -119 do powyżej 50 mm.

Susza dotknęła rolników i hodowców w 14 z 16 województw na terenie kraju

Suszę w uprawach jarych odnotowano w 833 gminach Polski (33,63% gmin kraju), wystąpiła ona w 14 województwach na powierzchni 10,14% gruntów ornych.

Z kolei w uprawach ozimych zagrożenie brakiem opadów odnotowano w 676 gminach Polski (27,29% gmin kraju), w 11 województwach na powierzchni 7,72% gruntów ornych. W obu przypadkach, największy zagrożony obszar wystąpił na terenie województwa lubuskiego (73% jare i 64% ozime) i wielkopolskiego (36% jare i 29% ozime).

Suszę rolniczą w uprawach truskawek odnotowano w 522 gminach (21,07% gmin kraju) na terenie 11 województw na powierzchni 6,54% gruntów ornych.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza odpuszcza, ale nie wszędzie

Od 21 kwietnia do 20 czerwca 2020 roku średnia wartość klimatycznego bilansu wodnego (KBW), na podstawie którego IUNG dokonuje oceny stanu zagrożenia suszą, wynosiła zaledwie –1 mm. W stosunku do pierwszego okresu raportowania, tj. od 21 marca do 20 maja KBW poprawił się o 99 mm.

czytaj więcej

IUNG: Opady nie pomogły, wciąż mamy suszę rolniczą. Gdzie najgorzej?

Według drugiego raportu IUNG, w okresie od 1 kwietnia do 31 maja br. susza rolnicza nadal występuje na obszarze Polski.

czytaj więcej

Nawadnianie upraw zwiększa przyrost plonu do 100%

W ostatnich latach, mamy do czynienia w Polsce z głębokimi suszami, które nie dotyczą już tylko okresów wegetacyjnych, ale również jesieni i zimy. Mamy zatem do czynienia z niedoborami wody, nawet w okresach, w których jej zasoby powinny zostać odbudowywane

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)