r e k l a m a
Partnerzy portalu
Jaka będzie pogoda latem? Długoterminowa prognoza Józefa Gorella
30.06.2020autor: Michał Czubak
Józef Gorell – emerytowany rolnik z Cieszyna w gminie Sośnia, meteorolog pasjonat przewiduje, że tegoroczne lato zapowiada się na bardzo zmienne: upały szybko będą przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne, tylko lokalnie z burzami, gradem i silnym wiatrem.
Wiosna pod znakiem suszy i burz
– Wiosną tego roku wystąpiły susza, intensywne opady deszczu, burze z gradem i nawałnicami oraz przymrozki, czyli czynniki klimatyczne, które przewidywałem. Pojawiły się też efekty klimatyczne okolicy nowiu i pełni. Przed pełnią 7 maja wystąpiły intensywne opady deszczu, podobnie było 22 maja po nowiu i 5 czerwca po pełni. Tegoroczna wiosna była wyjątkowo chłodna.r e k l a m a
Lato nie będzie takie gorące
Z kolei tegoroczne lato zapowiada się na bardzo zmienne: upały szybko będą przechodzić w chłodne dni. Żniwa powinny być w miarę spokojne, tylko lokalnie z burzami, gradem i silnym wiatrem. Od 10 sierpnia z każdym tygodniem oraz we wrześniu i w październiku coraz więcej opadów deszczu.Lipiec:
- min. temp. 3 do 22 stopni Celsjusza
- maks. temp. 17 do 35 stopni Celsjusza
Początek lipca nadal z opadami deszczu, lokalnie z burzami i gradem, w trakcie burz silny porywisty wiatr i chłodno. Pod koniec dekady więcej słonecznych dni i cieplej – do 32°C. Druga i trzecia dekada z niewielkimi opadami deszczu, dużo słonecznych dni i nadal przeplatanka dni chłodnych z gorącymi. W trzeciej dekadzie pojawi się więcej burz z gradem i silnym porywistym wiatrem, lokalnie z nawałnicami. Koniec lipca, początek sierpnia znaczne ochłodzenie, w drugiej połowie miesiąca wystąpią lokalnie intensywne mgły. W rejonach centralnych i zachodnich na słabych gruntach lokalnie wystąpi susza.
Sierpień:
- min. temp. 8 do 20 stopni Celsjusza
- maks. temp. 15 do 32 stopni Celsjusza
Początek sierpnia nadal suchy i chłodny. W północnych i wschodnich rejonach Polski niewielkie opady deszczu. Po pełni Księżyca, czyli od 3 sierpnia, będzie przybywać frontów niżowych, które od 6 sierpnia będą przynosić coraz więcej opadów deszczu. Od 10 sierpnia opady mogą być intensywne z burzami i gradem, lokalnie z nawałnicami. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1–2-dniowe rozpogodzenia. W trzeciej dekadzie ponownie burze z gradem, silnym wiatrem. Opady deszczu będą lokalnie intensywne o charakterze ciągłym, miejscami może spaść do 40–50 litrów na metr kwadratowy. Największe opady wystąpią w południowo-wschodnich rejonach Polski. Koniec sierpnia chłodno z kilkoma słonecznymi dniami.
Wrzesień:
- min. temp. 2 do 16 stopni Celsjusza
- maks. temp. 8 do 28 stopni Celsjusza
Początek września słoneczny. Po pełni Księżyca od 3 września spływ aktywnych frontów niżowych lokalnie z intensywnymi opadami deszczu w całym kraju. Wystąpią burze z gradem i z silnym wiatrem. Druga dekada września przyniesie mniej opadów, więcej słonecznych dni z dużymi wahaniami temperatur pomiędzy dniem i nocą. Koniec dekady więcej opadów z silnym porywistym wiatrem. Trzecia dekada z dynamiczną pogodą, z aktywnymi frontami niżowymi, z silnym wiatrem do 100 km/h z intensywnymi opadami deszczu, sporadycznie wystąpią burze. Pomiędzy przechodzącymi frontami 1–3-dniowe rozpogodzenia.
Prognoza również na stronie internetowej www.kosmopogoda.pl
Józef Gorell
fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a