Duży cielak upchnięty w Renault Megane. Co grozi za taki transport?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duży cielak upchnięty w Renault Megane. Co grozi za taki transport?

19.02.2023autor: Michał Czubak

Kilka dni temu na jednym z faceboookowych profili lokalnej społeczności ukazało się zdjęcie przedstawiające cielaka w bagażniku samochodu osobowego. Czy taka forma przewożenia zwierząt jest dozwolona?

Jasło. Uwaga! Krowa w bagażniku

W środę 15 lutego na trasie wojewódzkiej 993 w okolicy Nowego Żmigrodu (woj. podkarpackie) zauważono samochód osobowy. Niby nic takiego, ale ładunek wzbudził zainteresowanie. Wewnątrz bowiem przewożony był… cielak sporych rozmiarów.

r e k l a m a

Przewoził cielaki w osobówce – miał wypadek

19-latek został ranny po tym, jak Opel, którym kierował, zderzył się z samochodem ciężarowym. Gdy strażacy dotarli na miejsce mocno się zdziwili. W samochodzie osobowym oprócz kierowcy znajdowały się… dwa cielaki. 19-letni kierowca był zakleszczony we wraku. 35-letniemu kierującemu samochodem ciężarowym nic się nie stało.

Czy można przewozić cielaki w osobówce?

Odpowiedź brzmi, że oczywiście. Trzeba jednak spełnić kilka warunków. Przede wszystkim samochód musi być autem „z kratką” z dwoma miejscami pasażerskimi oraz przestrzenią ładunkową. Następnie przestrzeń ładunkowa musi być pokryta antypoślizgową matą, a sama trasa przejazdu nie może być dłuższa niż 50 kilometrów.

Jaka kara za przewożenie cielaków w niewłaściwy sposób?

Przewożenie zwierząt wszelkiej maści w pojeździe osobowym, wiąże się z zachowaniem bezpieczeństwa dla tego zwierzęcia oraz wszystkich innych osób, uczestników ruchu drogowego. W przypadku, gdy interweniujący policjant stwierdzi, że doszło do złamania tych przepisów, to zgodnie z art. 97 kw może na kierującego nałożyć karę nawet do 3 tys. zł z tytułu naruszenia przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym.

Michał Czubak
Fot. Facebook.com/jaselskie absurdy

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

"Happy": cielaczek, który szczęście ma wymalowane na... boku

Hodowcy bydła często spotykają się z niecodziennym umaszczeniem nowo narodzonych cieląt. Najczęściej młode byczki i jałówki posiadają ciekawe wzory na głowie, zdarza się, że rodzą się w jednym kolorze, ale za to mają urocze “skarpetki”. W przypadku byczka z Australii było zupełnie inaczej, ponieważ urodził się on z drugim uśmiechem...na boku!   

czytaj więcej

Roboty w oborze - jak w praktyce pomagają rolnikowi w pracy przy krowach?

– Nie obawiajmy się robotyzacji w oborze, bo roboty nie tylko ułatwiają, lecz także bardzo pomagają w codziennej pracy ze stadem – zapewnia Tomasz Janas, który w maju ubiegłego roku rozpoczął użytkowanie wolnostanowiskowej, w pełni zautomatyzowanej obory.

czytaj więcej

Rząd prosi, aby w walentynki... przytulać krowy

Każdy, kto spotkał krowę na żywo, doskonale wie o tym, że to mądre zwierzęta, które mogą budzić w człowieku czułość. Jednak niewiele osób jak dotąd wpadło na to, by zrezygnować ze świętowania walentynek i zamiast tego przytulać krowy. Tymczasem indyjski rząd złożył taką propozycję obywatelom – i to nie tylko hodowcom. O co chodzi? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)