Rząd prosi, aby w walentynki... przytulać krowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rząd prosi, aby w walentynki... przytulać krowy

14.02.2023autor: Zuzanna Ćwiklińska

Każdy, kto spotkał krowę na żywo, doskonale wie o tym, że to mądre zwierzęta, które mogą budzić w człowieku czułość. Jednak niewiele osób jak dotąd wpadło na to, by zrezygnować ze świętowania walentynek i zamiast tego przytulać krowy. Tymczasem indyjski rząd złożył taką propozycję obywatelom – i to nie tylko hodowcom. O co chodzi? 

Komu przeszkadzają walentynki?

Walentynki mają tyle samo zwolenników co przeciwników. Pierwsi twierdzą, że to doskonała okazja, by celebrować miłość, drudzy - że sztuczne, skomercjalizowane święto. W tej drugiej grupie znaleźli się także konserwatywni wyznawcy hinduizmu. W poprzednich latach okazywali swoje niezadowolenie z rosnącej popularności walentynek między innymi organizując naloty na sklepy, paląc kartki i upominki oraz atakując pary, świętujące w miejscach publicznych. Zdaniem konserwatywnych hinduistów, zaczerpnięte z kultury amerykańskiej święto jest odpowiedzialne za promowanie rozwiązłości.

r e k l a m a

Do serca przytul... krowę

Indyjska rządowa komisja do spraw ochrony zwierząt ma w tym roku propozycję dla wszystkich mieszkańców Indii, którym obchodzenie walentynek jest nie w smak, szczególnie jednak dla pobożnych hinduistów. W tej religii bowiem krowy czczone są jako święte zwierzęta. W związku z tym, indyjscy politycy proponują, by 14 lutego obchodzić Dzień Przytulania Krów. Ma to na celu promowanie tradycyjnych hinduskich wartości. Wbrew pozorom, przytulanie krów może jednak przynieść ludziom całkiem realne korzyści!

Indie spopularyzują cow cuddling?

Już od kilku lat coraz popularniejsze staje się... terapeutyczne przytulanie krów! Pionierem tej metody w Europie była Holandia, jednak taka forma terapii błyskawicznie zyskała popularność również w USA. Właściciele gospodarstw, w których można skorzystać z tak zwanego “cow cuddling”, przygotowują zwierzęta, by te nie stresowały się interakcją z człowiekiem. Zwykle wybiera się starsze krowy o łagodnym usposobieniu. 

W czasie sesji przytulania człowiek może się zrelaksować, gdyż temperatura ciała krowy jest wyższa niż ciała ludzkiego, a tętno tego zwierzęcia jest niższe w porównaniu z ludzkim. To pozwala zredukować stres, uspokoić się, a nawet poczuć bardziej szczęśliwym. Niektórzy porównują to zjawisko do hipoterapii, jednak zachowanie krów i koni różni się od siebie. Krowom zdarza się opierać głowy na przytulających, a niekiedy nawet... lizać ich po twarzy. 


oprac. na podstawie PAP Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy w UE utrzymują coraz mniej bydła i świń. Jaka sytuacja w Polsce?

Najnowsze dane dotyczące pogłowia zwierząt gospodarskich na terenie unijnej wspólnoty nie napawają optymizmem. Według unijnych statystyk na koniec 2022 roku w stosunku do 2021 w Unii Europejskiej pogłowie bydła spadło o 1,1% do 74,86 mln, a krów mlecznych o 0,6% do około 20 mln. Natomiast pogłowie świń oraz loch zredukowano o około 6%. Jeśli dane z ubiegłego roku przyrównamy do tych z 2019 roku, spadek pogłowia jest bardziej drastyczny. W przypadku bydła ogółem redukcja wynosi 2,9%, a krów mlecznych 3,3%. Natomiast pogłowie świń zmalało o 6,7%, a loch – aż o ponad 10%. To wynik rosnących wymogów związanych z ochroną środowiska, dobrostanem zwierząt oraz wzrostu kosztów produkcji.

czytaj więcej

Duży cielak upchnięty w Renault Megane. Co grozi za taki transport?

Kilka dni temu na jednym z faceboookowych profili lokalnej społeczności ukazało się zdjęcie przedstawiające cielaka w bagażniku samochodu osobowego. Czy taka forma przewożenia zwierząt jest dozwolona?

czytaj więcej
Bydło mięsne

Ceny bydła: niska podaż zaspokaja niski popyt. Jakie cenniki w tym tygodniu?

W UE w ubiegłym tygodniu średnie ceny bydła w kl. R wyniosły 5,05 euro/kg w wbc. W Polsce wzrosły o niecały 1 %, co widoczne było zakładowych stawkach i lekkich podwyżkach. A jak w tym tygodniu wyglądają cenniki?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)