Dopłaty do kredytów dla młodych rolników na nowych zasadach
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do kredytów dla młodych rolników na nowych zasadach

28.10.2020autor: Paweł Mikos

ARiMR poinformowała, że zmieniły się zasady udzielania kredytów z dopłatą do zakupu ziemi rolnej przez młodych rolników. Dzięki temu grono rolników, którzy będą mogli skorzystać z pożyczki zwiększy się. Na dopłaty do kredytów przeznaczono 30 mln złotych.

Dopłaty do kredytów na ziemie teraz dla młodych rolników z dłuższym stażem

–Do zasad udzielania kredytów z częściową spłatą kapitału kredytu na zakup użytków rolnych dla młodych rolników (linia MRcsk) wprowadzona została, korzystna dla rolników ubiegających się o kredyt – informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zmiana reguły ma polegać na wydłużeniu do 24 miesięcy, zamiast dotychczasowych 12 miesięcy, dopuszczalnego czasu prowadzenia gospodarstwa rolnego przed złożeniem wniosku o udzielenie kredytu z pomocą ARiMR w formie częściowej spłaty kapitału.

Oznacza to, że znacznie więcej młodych rolników będzie mogło skorzystać z preferencyjnego kredytu na zakup gruntów rolnych.

r e k l a m a

Dopłata do 20 tys. euro do kredytu na zakup ziemi

Warto pamiętać, że wysokość pomocy i nie może przekroczyć 60% kwoty udzielonego kredytu i jednocześnie nie może być wyższa niż równowartość 20 000 euro.

Okres od udzielenia kredytu do całkowitej jego spłaty wraz z odsetkami nie może być krótszy niż 5 lat.
Dotacja będzie wypłacana w 2 ratach. Pierwsza z nich wynosi 80% kwoty dopłaty, a druga rata w wysokości 20% kwoty pomocy po 5 latach od dnia zawarcia umowy kredytu, chyba że kredyt został wcześniej spłacony.

 

30 mln złotych na dopłaty do kredytu na zakup ziemi. Jaki bank udziela pożyczki?

W październiku 2020 roku ARiMR podała, że udostępniła bankom łącznie 30 mln złotych na dopłaty do częściowej spłaty kapitału kredytów na zakup użytków rolnych przez młodych rolników (z linii MRcsk

O ten preferencyjny kredyt rolnicy mogą starać się w bankach współpracujących z ARiMR.:

  • Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Bank oraz w zrzeszonych i współpracujących z nimi bankach spółdzielczych,
  • BNP Paribas Bank Polska,
  • Santander Bank Polska,
  • Krakowski Bank Spółdzielczy,
  • Bank Spółdzielczy w Brodnicy. 

 

Paweł Mikos

Fot. Andrea Piacquadio z Pexels

 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rozwód a kredyt hipoteczny – jak to rozwiązać?

Nasza córka niedawno się rozwiodła. Jej były mąż chce, żeby w ramach podziału majątku u notariusza zrzekła się na jego rzecz udziału w mieszkaniu, które kupili częściowo za kredyt. On ma w akcie notarialnym przejąć na siebie spłatę kredytu. Zastanawiamy się, czy to wystarczy? Czy nie będzie tak, że córka zostanie bez mieszkania, za to z kredytem do spłacenia?

czytaj więcej

Minimum 20% dotacji dla rolników na ekoschematy – kompromis w sprawie WPR

Instytucje unijne są bliżej osiągnięcia porozumienia dot. Wspólnej Polityki Rolnej i kształtu dotacji dla rolników w nowym budżecie UE. Część dotacji będzie związane z ekoprogramami i ma nastąpić uproszczenie kontroli małych gospodarstw rolnych.

czytaj więcej

Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!

Aż 76% obywateli UE uważa, że Wspólna Polityka Rolna daje korzyści nie tylko rolnikom, ale wszystkim obywatelom Unii, a ponad połowa respondentów uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – podaje Eurobarometr. Jakie są jeszcze opinie o WPR i dotacjach dla rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)