Minimum 20% dotacji dla rolników na ekoschematy – kompromis w sprawie WPR
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Minimum 20% dotacji dla rolników na ekoschematy – kompromis w sprawie WPR

24.10.2020autor: Magdalena Szymańska

Instytucje unijne są bliżej osiągnięcia porozumienia dot. Wspólnej Polityki Rolnej i kształtu dotacji dla rolników w nowym budżecie UE. Część dotacji będzie związane z ekoprogramami i ma nastąpić uproszczenie kontroli małych gospodarstw rolnych.

Unijni ministrowie rolnictwa i parlament osiągają ogólne porozumienie w sprawie nowej WPR. Porozumienie 21 października 2020 r. po około 48 godzinach negocjacji, ogłosili Juli Klöckner, niemiecka minister rolnictwa, przewodnicząca Rady ds. Rolnictwa oraz Janusz Wojciechowski, unijny komisarz ds. rolnictwa.

 

r e k l a m a

Minimum 20% dotacji rolniczych z II filaru na ekoschematy

Wypracowanie dokumentu kompromisowego nie było łatwe. Oczekiwane, zwiększone ambicje w stosunku do klimatu i środowiska różniły państwa członkowskie i Komisję Europejską. Dyskusje wokół reformy WPR toczyły się od czerwca 2018 r. Kraje Europy Środkowej i Wschodniej nie chciały zgodzić się na przeznaczenie minimum 20% środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. ekoschematy). Prezydencji niemieckiej udało się jednak przekonać ministrów rolnictwa do przyjęcia tej propozycji. Na wprowadzenie ekoschematów planowany jest dwuletni okres przejściowy. Jeśli państwo członkowskie nie zdoła wydać przeznaczonych na nie środków w okresie przejściowym, fundusze te nie przepadną, a będą dostępne w pierwszym filarze.

Ekoprogramy obejmują takie praktyki jak:

  • rolnictwo precyzyjne,
  • agroleśnictwo,
  • rolnictwo ekologiczne.

Ale państwa członkowskie miałyby swobodę projektowania własnych instrumentów w oparciu o ich potrzeby.

 

Uproszczony system kontroli małych gospodarstw rolnych

Janusz Wojciechowski zwraca uwagę, że stanowisko Rady odbiegało częściowo od propozycji Komisji. Jest to jednak dobry punkt wyjścia do rozmów trójstronnych, które właśnie rozpoczynają się między Radą, Komisją i Parlamentem Europejskim. Komisarz Wojciechowski wskazał, iż w rozmowach trójstronnych chce przekonać państwa członkowskie, aby przekroczyły poziom 20% na programy ekologiczne.

Ważnym elementem kompromisu jest także uproszczenie systemu kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości. Małe gospodarstwa będą również wyłączone z mechanizmu dyscypliny finansowej.

Utrzymana została także możliwość przeznaczenia 15% krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją.

 

Nowa WPR ma zacząć obowiązywać od 2023 r., ale o kompromis z PE może nie być łatwo

Celem rozmów trójstronnych jest zakończenie ich w pierwszym kwartale 2021 r., aby państwa członkowskie miały wystarczająco dużo czasu na sfinalizowanie krajowych planów strategicznych. Nowa wspólna polityka rolna powinna zacząć obowiązywać od 2023 r.

Jednak negocjacje z Parlamentem Europejskim nie muszą być proste, bo eurodeputowani chcą chociażby przeznaczyć co najmniej 35% budżetu zarezerwowanego na rozwój obszarów wiejskich na wszystkie rodzaje działań związanych ze środowiskiem i klimatem. Co najmniej 30% budżetu na płatności bezpośrednie należy przeznaczyć na programy ekologiczne, które byłyby dobrowolne, a mogłyby zwiększyć dochody rolników.

W obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w dniach 19-20 października uczestniczył Grzegorz Puda, nowy polski minister rolnictwa 

W obradach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, które odbywały się w Luksemburgu w dniach 19-20 października uczestniczył Grzegorz Puda, nowy polski minister rolnictwa

 

Dr Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay, MRiRW

 

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty do kredytów dla młodych rolników na nowych zasadach

ARiMR poinformowała, że zmieniły się zasady udzielania kredytów z dopłatą do zakupu ziemi rolnej przez młodych rolników. Dzięki temu grono rolników, którzy będą mogli skorzystać z pożyczki zwiększy się. Na dopłaty do kredytów przeznaczono 30 mln złotych.

czytaj więcej

Eurobarometr: ponad połowa Europejczyków za zwiększeniem dotacji dla rolników!

Aż 76% obywateli UE uważa, że Wspólna Polityka Rolna daje korzyści nie tylko rolnikom, ale wszystkim obywatelom Unii, a ponad połowa respondentów uważa, że UE powinna zwiększyć swoje wsparcie dla rolników – podaje Eurobarometr. Jakie są jeszcze opinie o WPR i dotacjach dla rolników?

czytaj więcej

Poradnik dla KGW – dotacje, projekty, inspiracje [POBIERZ]

Macie koło gospodyń wiejskich, stowarzyszenie, ochotniczą straż pożarną? Zastanawiacie się, jak spożytkować talenty, wydać pieniądze albo jak je zdobyć? Wszystkiego dowiecie się z poradnika, który możecie otrzymać za darmo. Wejdźcie na tygodnik-rolniczy.pl/kgw !

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)