Czy rolnicy hodujący świnie dostaną pomoc od rządu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnicy hodujący świnie dostaną pomoc od rządu?

06.02.2021autor: Michał Czubak

Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szereg pytań w związku z zasada przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”. Stanowisko MRiRW może wzbudzić zdziwienie wśród rolników.

Bieżące problemy producentów trzody chlewnej w związku z COVID-19

Producenci świń mają kłopot z zasadami przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”. w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” ze środków PROW 2014-2020 taką pomoc mogą otrzymać również rolnicy, którzy zajmują się tuczem kontraktowym (hotelowym). Osoby zajmujące się opieką nad zwierzętami wstawionymi przez firmy, z którymi zawarły kontrakty, mają już zagwarantowane warunki odbioru w określonych cenach, zatem nie ponoszą one ryzyka i strat w związku z wahającą się koniunkturą na rynku spowodowaną pandemią koronawirusa.

r e k l a m a

Rolnicy chcą zmian w przepisach

Zdaniem rolników, którzy do WIR zgłaszali swoje postulaty, to grozi tym, że może zabraknąć pieniędzy dla tych, którzy rzeczywiście tej pomocy potrzebują. W opinii rolników, pomoc publiczna powinna być ukierunkowana tylko dla podmiotów prowadzących produkcję rolniczą na własny rachunek i ryzyko oraz dla tych, którzy faktycznie ponoszą rzeczywiste straty.

Pomoc otrzyma również następca prawny rolnika?

Z takim wnioskiem do ministerstwa zwróciła się WIR. Izba uważa, że w przypadku śmierci małżonka lub przekazania gospodarstwa jego następca prawny powinien z formy pomocy dla rolników dotkniętych COVID-19.

Ministerstwo odpowiada wybiórczo

Przyszła odpowiedź na postulaty WIR. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało także, że nie przewiduje możliwości przyznania wypłaty „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” następcy prawnemu beneficjenta lub nabywcy gospodarstwa lub jego części, gdyż wynika to z wyjątkowego celu działania oraz pilnego i specyficznego jego charakteru.

Jeśli chodzi o istotną kwestię pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty lub ponoszą straty w związku z II falą epidemii COVID-19, to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ten temat przemilczało, nie udzielając WIR odpowiedzi na zadane pytanie.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ceny świń zaczną rosnąć? Jest taka szansa

Producenci żywca wieprzowego z niepokojem patrzą na zmiany cen skupu, zwłaszcza w sytuacji drożejących zbóż i śruty sojowej. Pewnym wyznacznikiem tego, co dzieje się u nas, są ceny za naszą zachodnią granicą. Choć znacznych podwyżek się tam nie zapowiada, jest światełko w tunelu. Pojawiają się też sygnały, że ASF ponownie, tym razem w zmutowanej formie, atakuje chińskie stada.

czytaj więcej

Od 2021 roku kastracja prosiąt w Niemczech tylko ze znieczuleniem

Kastracja prosiąt bez znieczulenia jest zakazana w Niemczech od 1 stycznia 2021 roku. Rolnicy nadal nie wiedzą, jaka metoda kastracji będzie najlepsza, gdyż nie ma idealnej alternatywy. Wszystkie powodują dodatkowe koszty i nakłady pracy, a ponadto producenci świń muszą uwzględniać stanowisko zakładów mięsnych, które jedne metody preferują bardziej niż inne, co może zdecydować ostatecznie o sprzedaży tuczników i ich cenie.

czytaj więcej

Status "wolny od Covid" nową przepustką dla polskich produktów na rynek chiński?

Na początku stycznia producentów mleka zaskoczyła wiadomość dotycząca nowych wymagań, jakie służby celne postawiły eksporterom produktów mleczarskich: opakowanie produktu powinno być wolne od koronawirusa. Wydaje się już pewne, że uzyskanie statusu „wolny od COVID” stanie się przepustką na ten największy rynek świata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)