Czy rolnicy hodujący świnie dostaną pomoc od rządu?
Wielkopolska Izba Rolnicza skierowała do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi szereg pytań w związku z zasada przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”. Stanowisko MRiRW może wzbudzić zdziwienie wśród rolników.
Bieżące problemy producentów trzody chlewnej w związku z COVID-19
Producenci świń mają kłopot z zasadami przyznawania pomocy „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19”. w ramach działania „Wyjątkowe tymczasowe wsparcie dla rolników, mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych kryzysem związanym z COVID-19” ze środków PROW 2014-2020 taką pomoc mogą otrzymać również rolnicy, którzy zajmują się tuczem kontraktowym (hotelowym). Osoby zajmujące się opieką nad zwierzętami wstawionymi przez firmy, z którymi zawarły kontrakty, mają już zagwarantowane warunki odbioru w określonych cenach, zatem nie ponoszą one ryzyka i strat w związku z wahającą się koniunkturą na rynku spowodowaną pandemią koronawirusa.
Rolnicy chcą zmian w przepisach
Zdaniem rolników, którzy do WIR zgłaszali swoje postulaty, to grozi tym, że może zabraknąć pieniędzy dla tych, którzy rzeczywiście tej pomocy potrzebują. W opinii rolników, pomoc publiczna powinna być ukierunkowana tylko dla podmiotów prowadzących produkcję rolniczą na własny rachunek i ryzyko oraz dla tych, którzy faktycznie ponoszą rzeczywiste straty.
Pomoc otrzyma również następca prawny rolnika?
Z takim wnioskiem do ministerstwa zwróciła się WIR. Izba uważa, że w przypadku śmierci małżonka lub przekazania gospodarstwa jego następca prawny powinien z formy pomocy dla rolników dotkniętych COVID-19.
Ministerstwo odpowiada wybiórczo
Przyszła odpowiedź na postulaty WIR. Ministerstwo Rolnictwa poinformowało także, że nie przewiduje możliwości przyznania wypłaty „Pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19” następcy prawnemu beneficjenta lub nabywcy gospodarstwa lub jego części, gdyż wynika to z wyjątkowego celu działania oraz pilnego i specyficznego jego charakteru.
Jeśli chodzi o istotną kwestię pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty lub ponoszą straty w związku z II falą epidemii COVID-19, to Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ten temat przemilczało, nie udzielając WIR odpowiedzi na zadane pytanie.
Michał Czubak
Fot. Pixabay
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy