Coraz gorsze nastroje wśród rolników. Która grupa najbardziej odczuwa kryzys?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Coraz gorsze nastroje wśród rolników. Która grupa najbardziej odczuwa kryzys?

18.10.2022autor: Magdalena Szymańska

Około 32% rolników, tj. o ponad 9% więcej niż w grudniu 2021 r., uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych za złą. Tak wynika z badań koniunktury w gospodarstwach rolnych wykonanych przez GUS.

Tak źle jeszcze nie było

Bieżąca ocena ogólnej sytuacji gospodarstwa rolnego oraz opłacalności produkcji rolniczej była bardziej pesymistyczna w porównaniu z grudniem ub.r. oraz dużo bardziej pesymistyczna w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

r e k l a m a

Indywidualni rolnicy oceniają gorzej

Bardziej pesymistycznie zmiany, jakie zaszły w pierwszym półroczu 2022 r., oceniają osoby kierujące gospodarstwami indywidualnymi niż użytkownicy gospodarstw osób prawnych. Rolnicy indywidualni z większym pesymizmem patrzą też na drugie półrocze 2022 r. Najwięcej negatywnych opinii wyrażali użytkownicy gospodarstw indywidualnych ukierunkowanych na produkcję roślinną, a najbardziej pesymistyczni w swoich ocenach byli użytkownicy gospodarstw rolnych o powierzchni od 1 do 5 ha użytków rolnych oraz rolnicy w wieku powyżej 35. roku życia, z policealnym wykształceniem rolniczym oraz rolnicy z co najmniej 20-letnim stażem.

Plantatorzy buraków bardzo negatywnie oceniają nastroje

Wśród gospodarstw ukierunkowanych na produkcję roślinną najgorzej swoją sytuację ocenili rolnicy prowadzący produkcję buraków cukrowych, warzyw gruntowych, a produkcję zwierzęcą – gospodarstwa specjalizujące się w produkcji drobiu nieśnego i trzody chlewnej. Oni też najbardziej obawiają się o swoją przyszłość.

Produkcja opłacalna tylko dla nieco ponad 1/10 badanych rolników

Jedynie około 13% badanych przez GUS rolników stwierdziło, że prowadzenie produkcji rolniczej jest opłacalne. Przed rokiem jako opłacalną oceniło ją 15% badanych, a przed dwoma laty – ponad 17%.

Magdalena Szymańska
fot. T. Ślęzak

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupa Azoty w Puławach będzie produkować więcej saletry

W komunikacie z 10 października br. puławska spółka Grupy Azoty poinformowała o rozruchu drugiej linii granulacji mechanicznej saletry. 

czytaj więcej

Pfeifer & Langen Polska podniósł ceny za buraki. Ale tylko w jednej cukrowni

Pfeifer and Langen Polska ogłosił, że podnosi rolnikom cenę za zakontraktowane i dostarczone do cukrowni w Glinojecku buraki. Ile wynosi nowa stawka za tonę buraka?

czytaj więcej

Startuje kampania buraczana 2022/23. Jakie są ceny buraków?

Kampanię cukrowniczą właśnie rozpoczęła cukrownia w Środzie Wlkp. Wcześniej produkcję cukru rozpoczęły trzy inne zakłady z grupy Pfeifer and Langen oraz trzy z Krajowej Grupy Spożywczej. Kiedy rozpoczną kampanie pozostałe cukrownie? Jaka jest cena buraków w tej kampanii?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)