Startuje kampania buraczana 2022/23. Jakie są ceny buraków?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Startuje kampania buraczana 2022/23. Jakie są ceny buraków?

16.09.2022autor: Paweł Mikos

Kampanię cukrowniczą właśnie rozpoczęła cukrownia w Środzie Wlkp. Wcześniej produkcję cukru rozpoczęły trzy inne zakłady z grupy Pfeifer and Langen oraz trzy z Krajowej Grupy Spożywczej. Kiedy rozpoczną kampanie pozostałe cukrownie? Jaka jest cena buraków w tej kampanii?

Cukrownia w Środzie rozpoczęła kampanię cukrowniczą z opóźnieniem przez awarię 

W piątek 16 września 2022 rozpoczęła kampanię buraczaną, chociaż jej start był zaplanowany na poprzedni tydzień. Opóźnienie wynika z awarii do jakiej doszło w poprzednim tygodniu. W środę 7 września 2022 roku nad ranem doszło do rozszczelnienia instalacji z tzw. gazem saturacyjnym, w skład którego wchodzi głównie dwutlenek węgla.

W wyniku awarii siedmiu pracowników cukrowni trafiło na obserwację do szpitali. Na szczęście nie odnieśli poważniejszych obrażeń. Średzka cukrowania już przebudowała ten fragment instalacji, która uległa awarii, dzięki czemu możliwy był strat kampanii buraczanej. Dodatkowo  Pfeifer &Langen Polska przeprowadził kontrole instalacji we wszystkich swoich cukrowniach. ​​

– Zdrowie naszych pracowników jest dla nas niezwykle ważne. Na wszelki wypadek wyposażyliśmy ich również w dodatkowe czujniki gazu – podkreśla Roman Kubiak, prezes Pfeifer &Langen Polska.

r e k l a m a

W jakim terminie rozpoczyna się kampania buraczana w polskich cukrowniach w sezonie 2022/23?

Pierwszym zakładem, który rozpoczął pracę w tym sezonie jest cukrownia w Miejskiej Górce należąca do koncernu Pfeifer &Langen. Tu kampania rozpoczęła się już 6 września. Dzień później wystartowała produkcja cukru w cukrowni w Glinojecku i Dobrzelinie. Jak do tej pory kampanię cukrowniczą rozpoczęły już 4 zakłady Pfeifer &Langen Polska i 3 należące do Krajowej Grupy Spożywczej (czyli dawnej Krajowej Spółki Cukrowej. 

Oto w jakim terminie rozpoczynają prace poszczególne cukrownie w Polsce:

  • Cukrownia Miejska Górka (Pfeifer & Langen Polska) – 6 września 2022;
  • Cukrownia Dobrzelin (Krajowa Grupa Spożywcza) – 7 września 2022;
  • Cukrownia Glinojeck (Pfeifer & Langen Polska) – 7 września 2022;​
  • Cukrownia Kruszwica (Krajowa Grupa Spożywcza) – 8 września 2022;​
  • Cukrownia Gostyń (Pfeifer & Langen Polska) – 8 września 2022;​
  • Cukrownia Malbork (Krajowa Grupa Spożywcza) – 10 września 2022;​
  • Cukrownia Środa Wlkp. (Pfeifer & Langen Polska) – 16 września 2022;​
  • Cukrownia Kluczewo (Krajowa Grupa Spożywcza) – 21 września 2022;​
  • Cukrownia Chełmża (Nordzucker Polska) – 21 września 2022;​
  • Cukrownia Opalenica (Nordzucker Polska) – 21 września 2022;​
  • Cukrownia Nakło (Krajowa Grupa Spożywcza) – 22 września 2022;​
  • Cukrownia Cerkiew (Südzucker Polska) – 26 września 2022;​
  • Cukrownia Strzelin (Südzucker Polska) – 26 września 2022;​
  • Cukrownia Ropczyce (Südzucker Polska) – 4 października 2022;​
  • Cukrownia Krasnystaw (Krajowa Grupa Spożywcza) – 5 października 2022;​
  • Cukrownia Świdnica (Südzucker Polska) – 4 października 2022;​
  • Cukrownia Werbkowice (Krajowa Grupa Spożywcza) – 8 października 2022;​

Jakie będą ceny buraków w kampanii cukrowniczej 2022/23?

Wysokie ceny nawozów, paliwa oraz środków ochrony roślin stawiały pod znakiem zapytania opłacalność produkcji buraków cukrowych. Z tego powodu rolnicy już na początku roku groziła strajkiem, gdyby cukrownie nie zdecydowały się na podniesienie kwot za zakontraktowane buraki cukrowe. W przypadku zakładów należących do Nordzucker i Südzucker doszło do protestów przed zakładami. Ostatecznie wszystkie cztery grupy cukrownicze działające w Polsce zwiększyły ceny buraków jakie rolnicy dostarczą w tej i przyszłej kampanii buraczanej. 

Plantatorzy buraków cukrowych dostarczający surowiec do cukrowni Krajowej Grupy Spożywczej mają otrzymać 46 euro za tonę buraków o zawartości 16% cukru. Władze KGS zapowiadają, że za buraki odstawione w trakcie kampanii 2023/2024 roku rolnicy otrzymają powyżej 45 euro za tonę.

Z kolei rolnicy współpracujący z cukrowniami koncernu Pfeifer & Langen w tegorocznej kampanii mają otrzymać co najmniej 38 euro/tonę buraków o zawartości cukru na poziomie 16%. W kolejnym sezonie cena buraków w Pfeifer & Langen ma wynieść minimum 40 euro za tonę surowca.

Z kolei na podstawie porozumienia Komisji Mieszanej z 7 września 2022 roku Nordzucker Polska zdecydowała się podnieść ceny cen buraków zakontraktowanych w kampanii 2022/23. Teraz stawka za buraki o polaryzacji 16% mają wynosić minimum 41 euro/t. 

Natomiast Südzucker Polska za tonę buraków o zawartości cukru na poziomie 18% zaproponowała rolnikom cenę w wysokości co najmniej 50 euro. Koncern zapowiada, że o kwotach na kolejną kampanię będzie jeszcze prowadzić rozmowy z plantatorami. 

Paweł Mikos
fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Coraz gorsze nastroje wśród rolników. Która grupa najbardziej odczuwa kryzys?

Około 32% rolników, tj. o ponad 9% więcej niż w grudniu 2021 r., uznało bieżącą ogólną sytuację swoich gospodarstw rolnych za złą. Tak wynika z badań koniunktury w gospodarstwach rolnych wykonanych przez GUS.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)