Grupa Azoty w Puławach będzie produkować więcej saletry
W komunikacie z 10 października br. puławska spółka Grupy Azoty poinformowała o rozruchu drugiej linii granulacji mechanicznej saletry.
Każda z dwóch instalacji granulacji mechanicznej ma założone zdolności produkcyjne na poziomie 1200 ton/dobę saletry granulowanej mechanicznie lub 1400 ton/dobę saletrzaku. Pierwsza linia ruszyła z produkcją 11 czerwca ubiegłego roku.
Celem inwestycji jest poprawa jakości produkowanych nawozów
Celem realizacji tej inwestycji jest rozszerzenie asortymentu wytwarzanych nawozów dla potrzeb rolników; poprawa jakości saletry amonowej pod względem wytrzymałości mechanicznej granuli; zwiększenie bezpieczeństwa produkcji i transportu nawozów na bazie saletry amonowej; przygotowanie się do spełnienia wymogów związanych z ryzykiem potencjalnego ograniczenia obrotu nawozami o wysokiej zawartości azotanu amonu.
– Zgodnie z komunikowanym wcześniej zakresem działalności, po 22 sierpnia 2022 roku kontynuujemy bez przeszkód realizację swoich inwestycji. Trwające i już zakończone zadania z jednej strony zwiększają nasze możliwości produkcyjne, a z drugiej, dostosowują nasz zakład do wymagań Europejskiego Zielonego Ładu, odpowiadając na potrzeby nowoczesnego, zrównoważonego rolnictwa oraz zmniejszając emisyjność i energochłonność naszych procesów technologicznych – mówi Tomasz Hryniewicz, prezes zarządu Grupy Azoty Puławy, wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A.
Szeroka produkcja nawozów w Grupie Azoty
Dwa dni po tym komunikacie Grupa Azoty poinformowała także o wznowieniu produkcji w spółkach Grupy Kapitałowej. Od 12 października uruchomiono w Tarnowie produkcję na instalacji nawozów azotowych, kaprolaktamu, poliamidu 6. Podjęto też decyzję o dociążeniu i uruchomieniu instalacji produkcji nawozów azotowych w segmencie Agro, tj. produktów: PULAN, PULAN MACRO, SALETRZAK 27N, PULREA, PULREA+INu i RSM. W Puławach trwa produkcja siarczanu amonu z Instalacji Odsiarczania Spalin.
Marek Kalinowski za informacją Grupy Azoty
fot. archiwum TPR
Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 44/2022 na str. 24. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.
Marek Kalinowski
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”
<p class="MsoNormal" style="margin: 0cm 0cm 0.0001pt; font-size: medium; font-family: Cambria;">Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Poradnika Rolniczego” i szef działu „Agroporady”.</p>
Najważniejsze tematy