Co szkoła rolnicza w Nadrożu zyskała po przejściu pod nadzór ministra rolnictwa?
Kolejna szkoła rolnicza dołączyła do placówek edukacyjnych, w których nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi. Z tej okazji placówkę odwiedziła wiceminister Anna Gembicka.
Szkoły pod specjalnym nadzorem ministerstwa rolnictwa
Z początkiem stycznia powiększyła się liczba szkół rolniczych, dla których nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do nich dołączyła Szkoła rolnicza w Nadrożu (woj. kujawsko-pomorskie), którą z tej okazji 18 stycznia wizytowała wiceminister Anna Gembicka.
– Rolnictwo stale się rozwija, pojawia się coraz więcej nowoczesnych rozwiązań, związanych z technologiami satelitarnymi, z rolnictwem precyzyjnym, z technologiami big data. Żeby to wszystko wdrożyć potrzebne nam są nowoczesne szkoły rolnicze, dobra edukacja, która będzie odpowiadała na wyzwania współczesności, które już stoją przed całym sektorem rolno-spożywczym – powiedziała Anna Gembicka.
Profity dla szkół
Jaki korzyści z ministerialnego nadzoru czerpią szkoły? Przede wszystkim placówkom szkolnym daje nowe możliwości, jak bliższą współpracę z instytutami badawczymi, stałą wymianę doświadczeń czy uzupełnianie wiedzy z innymi szkołami resortowymi.
Wg założeń ministerialnych, przejęcie edukacyjnych placówek rolniczych ma za zadanie sprawić, aby szkoły te pełniły rolę ośrodków edukacji rolniczej w regionie, w którym funkcjonują. W efekcie mają zwiększyć konkurencyjność polskiego rolnictwa.
Jakie zawody są preferowane?
W szkołach, które nadzoruje resort rolnictwa uczniowie uczą się w wielu zawodach, których pełna lista znajduje się na ministerialnej stronie internetowej, która wykazuje 37 profesji wykorzystywanych w szeroko pojętym rolnictwie i nie tylko.
Michał Czubak
Fot. MRiRW
Michał Czubak
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego
Najważniejsze tematy