Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach będzie szkołą resortową
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach będzie szkołą resortową

28.01.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Zespół Szkół Rolniczych w Sędziejowicach z powiatu łaskiego od 1 lutego 2022 r. dołączy do placówek oświatowych, nad którymi nadzór sprawuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jakie obietnice składa minister rolnictwa uczniom ZSR w Sędziejowicach?

Szkoła rolnicza w z 95-letnim stażem tradycyjnego kształcenia rolniczego

Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Sędziejowicach, który niedawno świętował swój 95. jubileusz funkcjonowania, szczyci się długą tradycją kształcenia rolniczego. Uczniowie pochodzący głównie w obszarów wiejskich, w Sędziejowicach edukują się na kierunkach rolniczych w obrębie eksploatacji i obsługi maszyn rolniczych, agrobiznesu, architektury krajobrazu czy gastronomii. Niewątpliwym atutem w procesie kształcenia zawodowego placówki jest szkolne gospodarstwo rolne.

Status szkoły ministerialnej szansą na wymianę doświadczeń z zagranicą

Działania placówki w dążeniu do otrzymania statusu szkoły ministerialnej były wspierane przez posła na Sejm RP Piotra Polaka.
 
– Liczę, że wzorem już przejętych od samorządów 59 szkół rolniczych, szkoła z Sędziejowic także zyska możliwość poszerzenia i unowocześnienia swojej bazy dydaktycznej. Otworzy się na szeroką współpracę z wyróżniającymi się gospodarstwami rolnymi, pracodawcami i przedsiębiorcami, będzie mogła wymienić doświadczenia z podobnymi szkołami za granicą – powiedział minister Grzegorz Puda.

Ministerialna sieć szkół rolniczych podąży za nowoczesnym rolnictwem i zmianami jakie w nim zachodzą

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi obejmując swym patronatem kolejne szkoły rolnicze ma na celu utworzenie sieci placówek edukacyjnych, które będą charakteryzowały się wysokim poziomem kształcenia i łatwym dostępem w regionach rolniczych. Ma się to przełożyć na:
  • uzyskanie większego i bezpośredniego wpływu na poziom przygotowania zawodowego przyszłych rolników i producentów rolnych,
  • umożliwienie bycia konkurencyjnym w kraju i za granicą na rynkach zbytu.
Powyższe powody są istotne, ponieważ wiążą się z pełnieniem przez szkolnictwo rolnicze nowych i ważnych ról. Kształcenie młodych rolników musi nadążać nie tylko za zmieniającymi się preferencjami konsumentów, ale i za rozwojem w zakresie techniki i technologii w obrębie branż rolniczej i rolno-spożywczej. Nie mniej ważny jest zauważalny wzrost jakości życia na wsi.
 
 
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: MRiRW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Co szkoła rolnicza w Nadrożu zyskała po przejściu pod nadzór ministra rolnictwa?

Kolejna szkoła rolnicza dołączyła do placówek edukacyjnych, w których nadzór pedagogiczny sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi. Z tej okazji placówkę odwiedziła wiceminister Anna Gembicka.

czytaj więcej

5 powiatów już nie prowadzi szkół rolniczych

Szkoła rolnicza w Bielicach, Nadrożu, Samostrzelu, Oleszycach oraz w Szczecinie już nie są prowadzone przez samorząd powiatowy. Teraz nadzoruje je ministerstwo rolnictwa. Co to oznacza dla uczniów?

czytaj więcej

Czy minister rolnictwa uelastyczni termin stosowania dawki startowej azotu?

Nie czy, ale kiedy, bo każdy rolnik na to liczy. Tegoroczna decyzja, która umożliwiła stosowanie azotu od 15 lutego uratowała niejedną plantację rzepaku ozimego i zbóż ozimych. Kto zastosował azot właśnie 15 lutego, ten umożliwił oziminom regenerację i przetrwanie wiosennej suszy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)