Co ma zrobić rolnik, jeśli ma problem ze spełnieniem zobowiązań PROW przez koronawirusa lub ASF?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Co ma zrobić rolnik, jeśli ma problem ze spełnieniem zobowiązań PROW przez koronawirusa lub ASF?

21.01.2021autor: Magdalena Szymańska

Wielu rolników ze względu na trudną sytuację ekonomiczną spowodowaną przez pandemię koronawirusa lun ASF nie może spełnić wymogów związanych z inwestycjami PROW jakie otrzymali. Co musi zrobić rolnik, aby nie stracić dotacji?

Ministerstwo Rolnictwa odpowiada na wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych

Resort rolnictwa odniósł się do wniosku Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie obniżenia wskaźników dotyczących działań inwestycyjnych PROW w związku z trudną sytuacją, która wystąpiła w wielu gospodarstwach rolnych na skutek pandemii COVID-19, a także problemów spowodowanych epidemią ASF. Zdaniem resortu, rolnicy w przypadku zaistnienia trudności z realizacją zobowiązań mogą skorzystać z już istniejących rozwiązań w tym zakresie bez zmiany przepisów.

r e k l a m a

Siła wyższa i nadzwyczajne okoliczności, czyli co konkretnie?

Chodzi o unijne Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013 z dnia 17 grudnia 2013 r. Wymieniono w nim przypadki, jakie mogą zostać uznane za siłę wyższą i nadzwyczajne okoliczności. Ich wystąpienie może zwolnić rolnika z realizacji zobowiązań wynikających z przyznanej pomocy. Są to:

  • śmierć beneficjenta,
  • długoterminowa niezdolność beneficjenta do wykonywania zawodu,poważna klęska żywiołowa powodująca duże szkody w gospodarstwie rolnym,
  • zniszczenie w wyniku wypadku budynków inwentarskich w gospodarstwie rolnym,
  • choroba epizootyczna lub choroba roślin dotykająca, odpowiednio, cały inwentarz żywy lub uprawy należące do beneficjenta lub część tego inwentarza lub upraw,
  • wywłaszczenie całego lub dużej części gospodarstwa rolnego, jeśli takiego wywłaszczenia nie można było przewidzieć w dniu złożenia wniosku.

Resort rolnictwa zaznaczył ponadto, iż wykaz nie jest wyczerpany, dlatego organ, który przyznał pomoc, podejmuje decyzje dotyczące siły wyższej i nadzwyczajnych okoliczności indywidualnie dla każdego przypadku na podstawie odpowiednich dowodów, w tym orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości.

Kiedy pomoc dla rolnika nie będzie podlegała zwrotowi?

Jak wyjaśniono, jeżeli inwestycja zostanie zrealizowana prawidłowo, a warunek wzrostu GVA (wartość dodana brutto) w gospodarstwie nie zostanie osiągnięty ze względu na czynniki zewnętrzne, których rolnik nie miał możliwości złagodzić, pomoc nie będzie podlegała zwrotowi.

Nowelizacja przepisów na korzyść rolnika?

Ze względu na trwający stan epidemii resort rolnictwa przypomina o obowiązywaniu przepisów wprowadzonych Ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U. z 2020 r., poz. 695). Tą ustawą zmieniono Ustawę o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich (Dz. U. z 2020 r., poz. 217 z późn. zm.).

Zgodnie z nowelizacją, w przypadku gdy w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii beneficjent nie spełnia warunków wypłaty pomocy, z zastrzeżeniem których wydano decyzję o przyznaniu pomocy, lub nie realizuje innych zobowiązań z nią związanych, może spełnić te warunki lub zrealizować te zobowiązania później. Należy ten termin uzgodnić z organem, który przyznał pomoc.

Agencja każdy przypadek trudnej sytuacji rolnika rozpatruje indywidualnie

Reasumując, każdy beneficjent znajdujący się w trudnej sytuacji w związku z pandemią może zgłosić się do ARiMR i uzyskać informacje o przysługujących mu prawach. Sprawy rozpatrywane są indywidualnie w oparciu o stan faktyczny.

Magdalena Szymańska
Fot.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Afrykański pomór świń (ASF)

ASF: podsumowanie 2020 r. – 2 razy więcej ognisk i 1,6 razy więcej przypadków

Rok 2020 upłynął pod znakiem afrykańskiego pomoru świń – było dwukrotnie więcej ognisk i prawie dwukrotnie więcej przypadków ASF niż w ubiegłym roku. ASF wystąpił już 10 województwach. 

czytaj więcej

Muzeum rolnictwa w Szreniawie znowu otwarte!

Po miesiącach obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa Muzeum Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie ponownie zostanie otwarte i będzie można obejrzeć niezwykle eksponaty na żywo. W jakich dniach będzie  otwarte muzeum? Co zrobić, aby przejechać się 100-letnią lokomobila "Hipoliną"?

czytaj więcej

Jakie wartości są najważniejsze dla rolników?

Rolnicy są niezwykle rodzinni i cenią sobie zdrowie, wynika z najnowszych badań opinii społecznej. Rolniczki i rolnicy też bardzo angażują się w różne inicjatywy społeczne – ponad 40% należy do OSP, a połowa do KGW. Rolnicy dbają też o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)