Jakie wartości są najważniejsze dla rolników?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie wartości są najważniejsze dla rolników?

24.01.2021autor: Kamila Szałaj

Rolnicy są niezwykle rodzinni i cenią sobie zdrowie, wynika z najnowszych badań opinii społecznej. Rolniczki i rolnicy też bardzo angażują się w różne inicjatywy społeczne – ponad 40% należy do OSP, a połowa do KGW. Rolnicy dbają też o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie firmy Wiener wynika, że prawie połowa badanych rolników najwyżej ceni rodzinę i zdrowie. Niestety, mimo tak mocnej deklaracji, w kontekście profilaktyki zdrowia i badań wśród rolników mamy wciąż dużo do poprawy.

Jakie wartości w życiu są dla rolników najbardziej istotne?

W badaniu ubezpieczyciela uwzględniono zachowania i przekonania rolników, w tym na temat uczestnictwa w życiu społecznym oraz kwestii zdrowotnych.
– Respondenci kładą bardzo duży nacisk na podstawowe wartości. Do najbardziej cenionych należą rodzina oraz zdrowie - wskazało je odpowiednio 40 proc. i 27 proc. z nich - tłumaczy Beata Raszkiewicz z Wiener.

r e k l a m a

Rolnicy często angażują się w życie lokalnej społeczności

Z badań wynika, że rolnicy wykazują się dużym zaangażowaniem i aktywnością społeczną.
  • Blisko co piąta badana osoba deklaruje przynależność do lokalnych organizacji.
  • Co druga z nich wskazała Koło Gospodyń Wiejskich,
  • 42 proc. Ochotniczą Straż Pożarną, 
  • 40 proc. lokalny klub sportowy.

Do popularnych inicjatyw, w których rolnicy chętnie uczestniczą, należą również:

  • dożynki (20 proc.),
  • zbiórki pieniędzy (19 proc.),
  • festyny (18 proc.).

Członkostwo w organizacjach częściej deklarują kobiety (25 proc. vs 15 proc. mężczyzn).

Młodzi rolnicy bardziej niż starsi zainteresowani działaniami na poziomie lokalnym

- Zdecydowanie większe zainteresowanie udziałem w lokalnych inicjatywach wykazują młodzi rolnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 44 lat (37 proc. z nich, podczas gdy w starszych grupach jest to jedynie ok. 4 proc.). Częściej też zainteresowanie lokalnymi działaniami widać wśród osób o wykształceniu średnim (16 proc.) i wyższym (28 proc.) - dodaje Beata Raszkiewicz z Wiener.

Ponad 80% rolników deklaruje, że dbaja o bezpieczeństwo w gospodarstwie rolnym

Respondenci deklarują również, że do najczęściej stosowanych środków zabezpieczenia gospodarstwa należy oddzielenie części mieszkalnej od gospodarczej - stwierdziło tak aż 82 proc. ankietowanych. Oprócz tego rolnicy wskazują na stosowanie środków ochrony indywidualnej, utrzymywanie ładu i porządku na podwórzu oraz odpowiedni sposób przechowywania środków ochrony roślin, paliw, oleju czy smaru.

Zdrowie dla rolników jest bardzo ważne, ale badania profilaktyczne wykonują nieregularnie

Badanie zlecone przez Wiener pokazało również nawyki rolników w kontekście profilaktyki i dbałości o zdrowie.

  • Co drugi badany deklarował, że w trakcie ostatniego roku (maksymalnie 2 lat) wykonywał badania profilaktyczne obejmujące m.in. morfologię czy OB.
  • Połowa respondentów w okresie od roku do 2 lat kontrolowała swój poziom glukozy. Tylko co 5. osoba przeprowadzała to badanie w ciągu minionych 12 miesięcy, a 20 proc. respondentów kontrolowało glukozę ponad 2 lata temu. Co dziesiąta osoba nigdy nie robiła badań tego typu.
  • Z kolei kontrolną wizytę u stomatologa w ciągu ostatnich od 2 lat do 5 lat odbyło mniej niż 40 proc. respondentów.
  • Niepokojące są również wyniki badań dotyczące profilaktyki chorób nowotworowych. Blisko 70 proc. badanych mężczyzn nigdy nie przechodziło badania prostaty. Jedynie co piąty mężczyzna badał prostatę w okresie obejmującym ostatnie dwa lata. Z kolei tylko 1/5 kobiet deklaruje, że w ciągu minionego roku wykonywało cytologię i badanie piersi. 40 proc. kobiet robiło to rok - dwa lata temu, 42 proc. później lub wcale.
Mimo tak mocnej deklaracji o ogromnym znaczeniu wartości zdrowia, niestety, w kontekście profilaktyki zdrowia i badań wśród rolników mamy wciąż dużo do poprawy. Stąd tak ważne jest wspieranie zdrowych nawyków - mówi Beata Raszkiewicz z Wiener.

Poziom wykształcenia rolników nie ma związku ze świadomością potrzeby badań profilaktycznych

Wśród młodych rolników można zauważyć wyraźny podział na dwie grupy: osób świadomych potrzeby wykonywania badań profilaktycznych oraz tych, którzy uważają, że problem ich nie dotyczy - podział ten nie jest jednak związany z wykształceniem.

Z kolei wśród badanych osoby z wyższym wykształceniem częściej wykonują morfologię, przeprowadzają kontrolę u stomatologa i badają wzrok.
Kamila Szałaj 
Źródło: PAP MediaRoom,
fot. pixabay.com
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ważne dla rolników – gdzie Polacy kupują żywność ekologiczną?

Polacy coraz częściej sięgają po żywność ekologiczną. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego przeprowadziła analizy dotyczące tego, gdzie Polacy nabywają produkty eko. Tą wiedzę mogą wykorzystać rolnicy, którzy chcą sprzedawać żywność z własnego gospodarstwa.

czytaj więcej

Czym jest brązowy tłuszcz w ciele człowieka i jakie ma właściwości?

Brązowy tłuszcz? Tak, istnieje coś takiego. Zwą go też gruczołem snu zimowego albo tkanką tłuszczową brunatną. Nie szkodzi nam, a nawet bardzo pomaga. Zobaczcie, w jaki sposób i co ma wspólnego z niedźwiedziami.

czytaj więcej

Szczepienia dla rodziców i dziadków przeciwko Covid-19 czas start!

Za chwilę ruszają szczepienia osób z grupy 80+, a następnie 70+. Jeśli macie w rodzinach osoby w tym wieku, namówcie je na szczepienie. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)