Rolnik bez odszkodowania za szkody łowieckie, gdy obwód nie ma dzierżawcy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnik bez odszkodowania za szkody łowieckie, gdy obwód nie ma dzierżawcy

12.02.2021

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na istotny problem związany z przepisami dotyczącymi wyłonienia dzierżawcy obwodu łowieckiego. Bez dzierżawcy nie ma bowiem odszkodowania za szkody łowieckie. Nie ma także polowań, a zwierzyna leśna czuje się niezagrożona i niszczy uprawy rolników.

Odszkodowanie za szkody łowieckie

Rolnicy, którzy ucierpieli na skutek działań zwierzyny łownej muszą zwracać się do odpowiednich podmiotów o szacowanie szkód i wypłaty odszkodowań. Tymi podmiotami odpowiedzialnymi za szacowanie szkód wyrządzonych przez zwierzęta łowne w uprawach i płodach rolnych oraz wypłacania odszkodowań są Skarb Państwa na obszarze, który nie wchodzi w skład obwodu łowieckiego oraz dzierżawcy lub zarządcy obwodów łowieckich na terenach obwodów łowieckich. To wynika jasno z ustawy z dnia 13 października 1995 r. – Prawo łowieckie. Problem pojawia się, w momencie, kiedy dzierżawcy nie ma.

Nie ma dzierżawcy obwodu łowieckiego, rolnik nie dostanie odszkodowania

To samo prawo nie reguluje jednak kto ponosi odpowiedzialność za szkody łowieckie, które powstały w uprawach rolników, gdy powstały one w czasie pomiędzy utworzeniem obwodu przez wydaniem uchwały sejmiku województwa o podziale województwa na obwody łowieckie, stanowiącej akt prawa miejscowego, a jego wydzierżawieniem lub przekazaniem w zarząd.

Formalnie obwód został utworzony, ale nie został przekazany. Z przyszłych dzierżawców spada więc obowiązek wypłaty odszkodowań. Natomiast rolnicy stratni są dwa razy: raz na uprawach, drugi raz, bo nie mają od kogo ściągnąć odszkodowania za powstałe szkody w płodach.

Jedyną drogą, jaka w takiej sytuacji pozostaje rolnikowi, to droga sądowa. Jednak niewielu z nich się decyduje na taki krok.

W związku z taką sytuacją, która w roli pokrzywdzonego stawia rolnika, Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o pilne uregulowanie tej kwestii i zajęcie się sprawą.

Michał Czubak
Fot. Pixabay

CZYTAJ CAŁY ARTYKUŁ W www.tygodnik-rolniczy.pl
r e k l a m a

Inflacja na rekordowym poziomie i jeszcze będzie rosła!

15.10.2021

Zgodnie z finalnymi danymi GUS inflacja CPI w Polsce zwiększyła się we wrześniu do 5,9% wobec 5,5% w sierpniu, kształtując się powyżej wstępnego szacunku GUS (5,8%) oraz wyraźnie powyżej konsensusu rynkowego (5,5%). Tym samym inflacja kształtuje się na najwyższym poziomie od czerwca 2001 r. i od 6 miesięcy pozostaje powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP (3,5% r/r).

Inflacja rośnie we wszystkich głównych kategoriach

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała wyższa dynamika cen w kategorii „żywność i napoje bezalkoholowe” (4,4% r/r we wrześniu wobec 3,9% w sierpniu), co wynikało przede wszystkim ze wzrostu dynamiki cen owoców i warzyw (efekt na ogół niesprzyjających warunków agrometeorologicznych w tym roku).

Do wzrostu inflacji przyczyniła się również wyższa dynamika cen nośników energii (7,3% r/r we wrześniu wobec 6,6% w sierpniu), będąca skutkiem wyższych cen gazu, energii cieplnej oraz opału. Jedną z przyczyn wzrostu inflacji była również wyższa dynamika cen paliw (28,6% r/r we wrześniu wobec 28,0% w sierpniu), będąca konsekwencją wzrostu światowych cen ropy naftowej.

W kierunku wzrostu inflacji oddziaływała również wyższa inflacja bazowa, która zwiększyła się we wrześniu do 4,3% r/r wobec 3,9% w sierpniu. Jej wzrost miał szeroki zakres i został odnotowany w kategoriach:

CZYTAJ ARTYKUŁ
r e k l a m a

Zapowiada się reforma W PZŁ. Będzie więcej myśliwych?

15.10.2021

Szykują się spore zmiany w prawie łowieckim, których celem jest zwiększenie liczby myśliwych. Rząd chce m.in. włączyć myśliwych niezrzeszonych do kół oraz likwidować te koła, które nie realizują polityki państwa w zakresie odstrzałów.

O zmianach w Polskim Związku Łowieckim poinformował w Sejmie przy okazji dyskusji na temat afrykańskiego pomoru świń, wiceminister klimatu i środowiska - Edward Siarka.

 

Większa otwartość kół

Zapowiedział on włącznie 30 tys. niezrzeszonych myśliwych do kół Polskiego Związku Łowieckiego. – Nie ma niezrzeszonych. Niezrzeszony nie wykonuje żadnych prac. Nie musi wykonywać liczenia, nie musi iść na wycenę szkód, nie musi płacić odszkodowania. On po prostu bierze karabin wsiada w elegancki samochód, podjeżdża i denerwuje rolnika, bo mówi że on tu ma odstrzał, a co się będzie działo to mnie nie interesuje -  tłumaczył posłom wiceminister klimatu i środowiska, Edward Siarka.

Obecnie w Polskim Związku Myśliwych jest ok. 120 tys. członków.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Czy spółdzielnia w Bielmleku wznowi produkcję? Były Prezes ma plan

14.10.2021

Takie plany ma jej były prezes, który zwrócił się z apelem do premiera Mateusza Morawickiego z apelem o pomoc. Problemem są oczywiście długi spółdzielni, które Tadeusz Romańczuk chce spłacić pożyczką z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.

Podczas posiedzenia sejmowej komisji rolnictwa niespodziewanie pojawił się Tadeusz Romańczuk były wiceminister rolnictwa oraz były senator Prawa i Sprawiedliwości, a także wieloletni były prezes spółdzielni mleczarskiej Bielmlek w Bielsku Podlaskim, która ogłosiła upadłość. Zwrócił się on z apelem do premiera Mateusza Morawieckiego, aby sprawę Bielmleku objął osobistym nadzorem. – Moglibyśmy uzyskać pożyczkę z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na okres 30 lat z karencją na 6 miesięcy, i dzięki tej pożyczce spłacić wszystkich wierzycieli w 100% i bardzo szybko przywrócić produkcję w zakładzie. Deklarujemy, że zrobimy to w 6 miesięcy – powiedział posłom Tadeusz Romańczuk.

CZYTAJ ARTYKUŁ

Przeczytaj także

Szkody łowieckie

Gospodarce łowieckiej grozi paraliż – podjęto prace nad nowelizacją

W Sejmie rozpoczęły się prace nad nowelizacją prawa łowieckiego. Jej celem jest danie samorządom więcej czasu na podział województw na obwody łowieckie. Bez tego, mogło by dojść do paraliżu gospodarki łowieckiej. 

czytaj więcej

Bobry powodują coraz większe szkody. Rolnicy chcą ograniczenia ich populacji

Izba rolnicza chce, aby rząd zajął się problemem szkód w uprawach rolniczych wyrządzanych przez bobry. Samorząd rolniczy wskazuje, że w ciągu 20 lat populacja gryzonia wzrosła niemal 6-krotnie! Gdzie bobry generują największe szkody i jak rolnik może starać się o odszkodowanie za straty wywołane przez gryzonia?

czytaj więcej
Prawo łowieckie

Szkody łowieckie i myśliwi: jakie są prawa rolnika?

Jakie właściwie mam prawa jako rolnik w zakresie szkód łowieckich i gospodarki łowieckiej, która poprzez koło dokonuje się na moich polach? Trudno jednak nazwać to gospodarką, a raczej wesołą zabawą chłopców w myśliwych – gorzko zauważa rolnik spod Raciborza, pisząc do redakcji Agrarlex.

czytaj więcej
r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone
Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.topagrar.pl jest zabronione.