ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

ASF pod Wschową ma być zwalczany jak w Czechach. W jaki sposób?

15.11.2019autor: Paweł Mikos

Po tym jak pod Wschową w woj. lubuskim został potwierdzony pierwszy przypadek ASF u dzika wojewoda zwołał sztab kryzysowy. Służby uzgodniły sposób działania, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w zachodniej Polsce.

Sztab kryzysowy w sprawie ASF pod Wschową

W piątek 15 listopada 2019 roku odbyło się posiedzenie Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w woj. lubuskim. Była to reakcja Wojciecha Perczaka pełniącego obowiązki wojewody lubuskiego na potwierdzenie pierwszego w zachodniej Polsce przypadku ASF u dzika

Dzik zainfekowany wirusem afrykańskiego pomoru świń został odnaleziony pod Wschową, w lesie przy drodze wojewódzkie nr 325 łączącej miejscowości Borowiec i Tarnów Jezierny. Co ważne jest to jedyny taki przypadek o jest on oddalony o ok. 360 km od innych przypadków ASF u dzików

 

r e k l a m a

Obszar skażony w promieniu 5 km od miejsca odnalezienia padłego dzika

W naradzie służb wziął udział m.in. Szymon Giżyński wiceminister rolnictwa i Mirosław Welz, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. 

– Pełniący obowiązki wojewody lubuskiego Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony o 5 kilometrowym promieniu, obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski. Dokument ureguluje również nakazy i zakazy skierowane do rolników, hodowców trzody chlewnej oraz myśliwych – informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego. 

Ważną informacją jest ta mówiąca, że w strefie skażenia nie znajduje się żadne gospodarstwo rolne, który prowadziłoby hodowlę trzody chlewnej

 

Pod Wschową wirus ASF będzie zwalczany tak jak w Czechach? 

Jak podkreśla rzeczniczka wojewody, w wyznaczonej strefie służby sanitarne, weterynaryjne, policja, straż pożarna, leśnicy oraz myśliwi będą prowadzili działania określone w rozporządzeniu wojewody.

Co to dokładnie oznacza? To dokładnie zostanie określone w dokumencie wydanym przez wojewodę. Z informacji do jakich dotarliśmy wynika, że służby zdecydowały się tu realizować model zwalczania taki jak przeprowadził władze Czech. A warto podkreślić, że Czechy są pierwszy państwem, na terenie którego pojawił się ASF i udało się go zwalczyć. 

Jak Czesi tego dokonali? W skrócie, po wykryciu ASF u dzików w powiecie Zlin służby utworzyły obszar wysokiego ryzyka. Został on szczelnie ogrodzony i przeprowadzono tam odstrzał dzików.
Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: 

Jak Czechom udało się powstrzymać ASF? 

 

Jak dokładnie będzie wyglądać zwalczanie ASF w woj. lubuskim? 

W przypadku cześć powiatu wschowski oraz nowosolskiego obszar skażony (strefa I) zostanie ogrodzony siatką.
Następnie służby przeszukają cały teren w poszukiwaniu innych padłych dzików, aby sprawdzić czy inne zwierzęta nie są zainfekowane ASF. 

Z kolei w promieniu 10 km od miejsca, gdzie został znaleziony dzik będzie utworzona II strefa (ochronna). Natomiast w promieniu 30–40 km zostanie stworzona strefa buforowa. 

Prawdopodobnie w strefie I oraz II zostanie przeprowadzony odstrzał dzików na większą skalę niż dotychczas

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Uwaga! Strefa ASF w Wielkopolsce i Lubuskim została zwiększona

Służby podejrzewają, że wirus ASF przenoszony przez dziki w strefie lubuskiej i wielkopolskiej może przemieszczać się w kierunku północno-zachodnim. Z tego też powodu została powiększona strefa żółta ASF, która objęła nawet Zbąszyń i Świebodzin oraz autostradę A2. 

czytaj więcej

Nawet 25 procent świń na świecie może paść przez ASF

Międzynarodowa Organizacja ds. Zdrowia Zwierząt (OIE) przestrzega, że przez ASF pogłowie świń na świecie może zostać zmniejszone o 1/4. Organizacja wydała także zalecenia dla myśliwych: mają zaprzestać dokarmiania dzików oraz skrupulatnie je liczyć – napisali redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego w komentarzu. 

czytaj więcej

Ceny świń rosną. Czy ASF w lubuskim to popsuje?

W ostatnim czasie ceny świń wzrosły. Jednak pojawienie się wirusa ASF w pobliżu Wielkopolski i 100 km od Niemiec może znaczącą wpłynąć na rynek unijnej wieprzowiny? Zrzeszenie producentów trzody chlewnej przestrzega przed takim scenariuszem.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)